Ilmakitara 2006 järjestettiin Oulussa 11 kerran kuluvana viikonloppuna, jossa osanottajia oli maailman joka kolkasta.
Australian oman ilmaskittavemputtaja Clay "Bangers" Connolly sijoittui kielimuurista huolimatta hienosti toiselle sijalle jääden vain yhden ilmakitarakielen paksuuden kisan voittaneesta Yosukesta.
Ilmakitara soitto on jo ajat ollut vain harvojen ja valittujen taiteen laji, joka kysyy esiintyjältä rohkeutta sekä koreografian tuntemusta. Japanilaista voittajaa katsoessa pitää tunnustaa, että rohkeutta ei todellakaan puuttunut.
Video (ulkoinen linkki)
Ilmakitara MM (ulkoinen linkki) on tunnetusti tuonut Ouluun massoittain kansaa, ja tämäkään vuosi ei jättänyt epäilystä kyseisen taiteenlajin suosiosta. Paikalla oli kisoja seuraamassa peräti 1000 henkeä. VR ei ole toistaiseksi julkistanut matkustajatietojaan MM ilmakitara kisoihin matkanneen yöjunan matkustajamäärästä.
Toisaalla, Finnairilta olemme saaneet vahvistuksen kahdesta ilmoituksesta kadonneista kitaroista, joilla kisaajat aikoivat esiintyä MM Ilmakitara kisassa. ;=)