Perusjuttuja pankkimaailmasta?

Aloittaja RUU, heinäkuu 08, 2004, 20:35

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

RUU

Koitin vähän kahlata FAQia läpi, samoin kuin haulla hakea mutta ei tärpännyt...

Ihan "pikkujuttuja" tällainen utelias mies haluaisi tietää Australian pankkiasioista:

* Aina puhutaan siitä, miten käydään oman pankin ATM:stä nostamassa käteistä.
Onko käteinen de facto maksuväline, vai kuinka? Onko siellä käytössä sellasita välinettä, joka Suomessa tunnetaan pankkikorttina (ts. käteismaksukortti)?

* Parin pankin sivulla (ANZ ja jokin muu?) kävin hiukan katsomassa minkälaisia tilejä olisi tarjolla.
Minimaalisen otoksen perusteella voisi luulla, että pankkitileille ei makseta korkoa lainkaan (näin eksplisiittisesti mainittiin joidenkin tilien kohdalla), mutta kk-kuluja kyllä peritään...
Normaalikuvio Suomessahan on, että tilille maksetaan hitunen korkoa (0,5 - 2 % p.a.), palvelumaksuja peritään 0 - muutama euro/kk, lainanhoito on monessa pankissa ilmaista, pankkikortti ja/tai Visa-maksuaikakortti on vakiovaruste (Visalla korotonta maksuaikaa seuraavan kk:n loppuun).

Minkälainen on "tyypillinen" OZ-palkansaajan pankkipaketti?

Tästä voisi muuten kirjoittaa FAQin...:??:??
RUU

"The Australian native can withstand all the reverses of nature, fiendish droughts and sweeping floods, horrors of thirst and enforced starvation - but he cannot withstand civilisation."
Daisy Bates

jounij

Pankkitileihin kuuluu myös pankkikortti, jolla voit joko nostaa rahaa automaateista tai sitten maksaa kauppojen kassoilla (EFTPOS = Electronic Funds Transfer at Point Of Sale tai jotain sinnepäin). Samoin kassoilla maksaessasi voit samalla nostaa tililtäsi jonkin verran ylimääräistä rahaa.

Monien pankkien tiliehdoissa on määritelty joku tietty määrä ilmaisia (tai tilinhoitomaksuun kuuluvia) nostoja. Kaikki kassalla maksutkin vähentävät tätä sallittujen nostojen määrää. Siksi minusta tuntuu, että yleensä ihmiset nostavat aina kerralla hieman enemmä rahaa (joko automaatilta tai kaupan kassalta), jottei nostojen määrä tule kovin korkeaksi. Pankkien myöntämillä luottokorteilla (ainakin Visa ja Mastercard) tätä nostomäärärajoitusta ei ole, mutta niissä on taas vuotuiset palvelumaksut.

En osaa sanoa, mikä olisi tyypillisen palkansaajan tyypillinen ratkaisu. Itse vaimon kanssa maksellaa kaikki mahdollinen luottokorteilla, joiden koko saldo maksetaan pois eräpäivänä, jolloin ei tarvitse maksaa korkoja. Kun nykyään vielä kaiken lisäksi pankit myöntävät luottokortteja joilla saa säännöllisen lentäjän pisteitä (tai muita etupisteitä), niin tulemme arkipäiväisiäkin ostoksia tehdessämme samalla säästäneeksi seuraavia Suomen tai muita lomamatkoja varten.


Kertoilee
Jouni
Canberra

sanna77

Ruu

Olen itse valinnut pankikseni ANZ ja minulla on käytössäni tuo pankkikortti, jolla saa nostaa automaateista tai maksaa kaupoissa ja nostaa rahaa kaupan kanssalta. On toiminut todella kätevästi :peukkuy Päädyin ANZ pankkiin, koska pitkällisen selvityksen jälkeen tulin siihen tulokseen, että heillä on sopivin/edullisin pankkipaketti minun tarpeisiini. Maksan kuukaudessa vain $5 ja siihen kuuluu rajoittamaton määrä automaatti, FPOS ym nostoja, sain myös nettipankin käyttööni ja pakettiin kuuluu tuo pankkikortti, mutta ei shekkivihkoa. Toisaalta shekki viholla en tee mitään kun kaikki laskut saan maksettua kätevästi netin kautta tai postissa rahasiirtona. Ainut huono puoli pankkipaketissani on, että joudun maksamaan $1, jos nostan muista kuin ANZ automaateista, mutta tämä ei ole häirinnyt koska saanhan nostettua rahaa myös sieltä kaupan kassalta  :D Tietty saisin Visan liitettyä tiliini, mutta eipähän ole tullut vielä tarvetta. Enkä edes tiedä kuinka paljon pankkini maksaa korkoa, mutta säästötilithän ovat asia erikseen...

Suomen pankki maksuista sanoisin sen verran, että kyllä siellä koto suomessakin on kuukausi maksuja ja varsinkin jos sinulla on luottokortti käytössä niin siitä peritään kuukausimaksuja niin kuin muuallakin. Minulla on aktiiviset tilit vielä Sammossa ja Nordeassa ja lainaa molemmista pankeista.  Joudun kuitenkin maksamaan kuukausi maksuja, näin ei ollut ennen, mutta olen huomannut, että viimeisen 3 vuoden aikana melkeimpä kaikki pankit ovat alkaneet suomessakin nyhtämään erilaisia kuukausi maksuja. Esimerkiksi kun otin Sammosta asuntolainan pankki neiti kertoi minulle, että tiliin ei kuulu kuukausi maksuja, mutta kuinkas ollakaan vuoden kuluttua tilin avaamisesta sain kirjeen, joka kertoi, että Sampo on "parantanut" tilipalveluitaan ja että tilistä aletaan periä muutaman euron kuukausi maksua!!!!! Kun olimme suomessa aussi puolisoni kanssa, hänen piti avata suomalainen tili palkan maksua varten, kyllä oli aika korkea kuukausi maksu tilissä, johon ei kuulunut muuta kuin OTTO-kortti. Lisä maksusta olisi saanut internet pankin yms toiminnot, mutta eipä ollut sen rahan arvoista.  :(

Uskoisin että pankit ovat kaikkialla ottaneet käyttöönsä palvelumaksut ja niitä ei pääse pakoon siellä koto suomessa kuin täällä ausseissakaan :itke :hahhaa:itke:hahhaa:

Jouko

ATMs ? Suomalainen pankkiautomaatti
Vastaa suomalaista seinässä olevaa automaattia. Löytyy ympäri ausseja. Väärän pankin automaatin käytöstä rangaistaan lisäveloituksella.


EFTPOS ? Suomalainen pankkikortti
Sama kuin pankkikortti Suomessa kelpaa varsin yleisesti rahaa voi yleensä nostaa myös ostosten yhteydessä super marketeista ja huoltoasemilta. Myös automaatteja (ATMs) löytyy melko mukavasti ympäri maata.

NetBank
Useilla pankeilla on oma NetBank palvelu (mainosten mukaan auki 24h vuorokaudessa, kaskun ei toimi vain virka-aikoina)


Telephone Banking
Jooopa joo...!


MobileBank
Pankeilla omia pienimuotoisia kokeilupilotteja matkapuhelimella maksamisesta. Voi kuulemma ostaa Coca colaa ja sen semmoista?


Australia Post
Aussi Posteista voi nostaa rahaa suomen tapaan.
 
 
Australian Money Orders
Shekkiä vastaava rahan siirto varsin yleisesti käytetty postista pyydetään Money Order josta osan täytää virkailija ja itse täytetään loppu ja lähetetään maksun saajalle. Palvelusta veloitetaan 2.50 ja yläraja Money Orderille on 1000 dollaria.

 

Travellers Cheques
Postista voi tilata matka shekkejä (Travellers Cheques). American Express Travellers Cheques vaihdosta posti veloittaa 7.70 per 10 shekkiä ja niitä saa vaihtaa 1000 taalan edestä päivässä per person.

 

Money Transfers
The Western Union Money Transfer® jonka palveluita löytyy muutamista lehtikioskeista ja  noin 3000 Australia Post toimistosta. Western Union ottaa palvelusta prosenttipohjaisen maksun. Lähettämiseen tarvitaan rahan saajan osoitetiedot ja lähettäjä voi vaatia toisessa päässä nostajan esittämään henkilöpaperit. Ei ole muuten mitenkään kovin edullista touhua.

Tässä nyt yleisimpiä...


- Salibandy? Brisbanessa www.qldfloorball.org

Jaaks

Nuo pankki asiat on tietysti hieman erilaisia riippuen siita asutko taalla pysyvasti vai oletko vain tilapaisesti esim WH- laiset.

Itsella on kaikki pankkiasiat ja vakuutukset Suncorp'ssa.  Kaikki palkka menee asuntolainatilille eika siita saa sinansa korkoa, mutta tilille meneva raha pienentaa vastaavasti lainaa heti samasta paivasta eli toisaalta saan siita saman koron jonka maksan lainasta :D
Tilissa on myos ns "over darft" eli voit tavallaan ottaa takaisin maksamaasi lainaa ulos taas tai jopa suurentaa lainaa, jos haluat.  Sen suuruus tietysti riippuu paljonko on omistusosuutta talossa.
Tama ns "off set" tili on taysin ilmainen, ei mitaan nostorajoituksia ja mukana tulee myos ilmainen (ei vuosimaksua) Visa kortti. Vieraiden pankkien "seinasta" ottamasta rahasta maksan titysti $1.50 / kerta, mutta eihan niihin taydy menna.

Myos kun on samassa firmassa vahintaan viisi vakuutusta (jotka kylla helposti kertyy kun kahdessa autossakin on jo nelja) niin saan 15 % alennusta.

RUU

LainaaAlkuperäinen postittaja sanna77
Uskoisin että pankit ovat kaikkialla ottaneet käyttöönsä palvelumaksut ja niitä ei pääse pakoon siellä koto suomessa kuin täällä ausseissakaan

Tässä kohdassa ovat pankit selvästi differoineet itseään viime vuosien aikana: suuret (Nordea, Sampo, ehkä myös OP) ovat tulleet röyhkeämmiksi ja yksityisasiakkaan kannalta kalliiksi. Pienemmät, "haastajat", ovat ihan eri maata.
Itsekään en ole vuosiin maksanut pankkiasioistani yhtään mitään mutta pankki on maksanut korkoa tileille (enemmän kuin suurten tarjoamat 0,25 tai 0,4 % p.a.). Lisäksi tulee palveluaspekti, joka "pikkupankeissa" on ihan eri kantimissa kuin suurissa "älkää nyt vain tuoko kuraa meidän eteiseen" -laitoksissa.

Kun on hvyään tottunut, niin sitä samaa olisi kiva jatkaa oz-ihmemaassakin.. :coolh
RUU

"The Australian native can withstand all the reverses of nature, fiendish droughts and sweeping floods, horrors of thirst and enforced starvation - but he cannot withstand civilisation."
Daisy Bates

riaapa

Samaa mieltä Ruu...

Kuka muistaa kultaisia aikoja jolloin pankit arvostivat asiakkaitaan..? Muistan pienenä tyttönä avanneeni ensimmäisen säästötilini Kansallis-Osake Pankissa heti kun opin kirjoittamaan nimeni kaunolla (se oli vaatimus, jotta voi kirjoittaa oman allekirjoituksensa). Pienen pienet säästöpossu-säästöni tuskin pankkia paljonkaan rikastuttivat, mutta silti sain tuntea olevani oikea asiakas kun siellä kävin. Ei silloin ollut puhettakaan palvelumaksuista, sen sijaan Jeans Clubilaisena sai jopa kuukausittaisen lehden luettavakseen.

Me avasimme tilit HSBC:ssä. He yrittävät kovasti rekrytoida uusia asiakkaita täällä Melbournessa, joten esimerkiksi heidän korkoprosenttinsa pesevät mm. Commonwealthin naurettavan 0,01% mennen tullen. Meillä ei ole kuukausimaksua ollenkaan ja pankkikortit saamme ilmaiseksi (luottokortit on tietysti asia erikseen, ja siihen ollaankin alustavasti harkittu Virgin Credit Cardia). HSBC:n omilta automaateilta saamme nostaa rahaa ilmaiseksi rajattoman määrän, mutta niitä on erittäin harvassa. Muiden pankkien automaateilta saamme 5 ilmaista nostoa per kuukausi, ja sen lisäksi rahan nosto EFTPOSin yhteydessä on ilmaista eikä sitä ole rajoitettu mihinkään lukumäärään. Myös nettipankin saimme ilmaiseksi (hyvä niin, koska olemme Suomessa tottuneet hoitamaan kaikki pankkiasiat netissä). Kun tilillä on 2000 dollaria tai enemmän, niin korkoprosentti on hulppeat 4,5% p.a., jos rahaa on tilillä alle 2000, niin korko on 0,5% p.a., joka sekin on parempi kuin monilla. Jos rahaa on kertynyt tilille yli puoli miljoonaa dollaria, niin korkoprosentti on 5,25%, mutta tuollaiset rahat kannattaa jo sijoittaa ihan muualle kuin pankkitilille, eikö? Ainut juju on että tilin avatakseen täytyy olla 2000 dollaria "initial deposit", mutta sen saa halutessaan ottaa käyttöönsä vaikka heti kun tili on avattu.

Jos haluaa metsästää hyviä korkoprosentteja, niin ING Direct ( http://www.ingdirect.com.au/ ) on ainakin monen kaverin valinta. Itse en ole tutustunut kyseiseen lafkaan, mutta ilmeisesti ING-tilille kannattaa laittaa rahansa kasvamaan vaikka lyhyeksikin ajaksi. Näin olen antanut itseni ymmärtää.

Pankkeja ja niiden eri palveluja vertaillaan täällä: http://www.infochoice.com.au/ . Vasemman reunan valikosta voi valita vertailtavakseen lainoja, luottokortteja, säästötilejä jne... Kun valitsee "At-Call Savings Acct" niin löytää ns. peruspalveluiden hintavertailun. Ennen kuin saa vertailutaulukon nähtäväkseen joutuu tosin vastaamaan muutamaan kysymykseen.

Riina.
Riina

Jaaks

Riina :D

ING (Internationale Nederlanden Group)on ihan hyva ja korot 4.25 - 5.25 % eika ole mitaan tilinhoitomaksuja.  Rahan nostokin on tehty mukavan vaikeaksi kun heilla ei ole omia konttoreita vaan taytyy tehda pankkisiirtona takaisin nimeamallesi tilille.

Muuten jos haet hyvia korkoja, kuten sanoitkin kannattaa lahtea yksityisten "money managers" kanssa juttelemaan.  Minulla oli pari vuotta sitten rahaa Rotschild Management Funds ja vuotuinen korko oli 13-15 % :D  Kannatti oikein hyvin, mutta nyt on lahinna osakkeissa joissa parhaat on tuottaneet yli 100% viimeisen kolmen vuoden aikana.

Olen myoskin suuri "primary industries" kannattaja ja sijoitan niihin nykyaan.  Paa-asiassa puun kasvatukseen, mutta muutkin lajit kay.  Siina on parasta 100% verovahennyskelpoisuus sijoitetulle paaomalle, kaikille vuotuisille kustannuksille seka yleensa n 20 -25 % vuotuinen tuotto (verojen jalkeen)  :D

Niitakin sijoitusohjelmia taalla kyllakin on nykyaan jo liiankin paljon ja kannattaa puhua alan asiantuntijalle ennen sijoittamista.  On nahty monen hukkaavan isot rahat kaikenlaisiin strutsi farmeihin ja oliivipuu farmeihin eika ole tullut penniakaan takaisin :(

Tiia

Olen suuntaamassa Australiaan syyskuussa puoleksi vuodeksi ja palkan maksun kannalta olisi hyvä kun saisin avattua tilin siellä. Edellä olikin paljon hyödyllistä tietoa aiheeseen liittyen. Mutta haluaisin tietää onnistuuko tilin avaaminen helposti vai vaaditaanko siihen jonkinlaista suositusta kotimaan pankista? Täällä minua neuvottiin pyytämään todistus omasta pankista ennen lähtöä, mutta jos tilin avaus onnistuu ilman sitä niin en millään viittisi moisesta paperista maksaa 17?... Tämä nyt ehkä hieman sivusi alkuperäistä aihetta, mutta olisi tarpeellinen tieto...

riaapa

Tiia,

minäkin olen joskus joutunut tuosta suosituskirjeestä maksamaan, törkeää ryöväystä standardikirjeestä, mielestäni. MUTTA: Australialaisia pankkeja varten et moista tarvitse. (Englannissa sen sijaan ei ole mitään toivoa avata tiliä ilman tuota kirjettä...) Kunhan muistat avata ja aktivoida tilin ensimmäisen kuuden viikon aikana maahan saapumisesta, niin pelkkä passi riittää henkilöllisyystodistukseksi. Muuten tarvitset "100 points ID", eli passista 70 pojoa, medicare-kortista 25 pojoa jne. Tiedoksi muuten että suomalainen ajokortti ei välttämättä anna sitä 25 pistettä, koska siinä ei lue tarpeeksi selvästi englanniksi että se on "driver's license". (tämän sain kokea tässä päivänä eräänä...)
Riina

Jaaks

Tilin avaamiseen et mitaan suosituskirjeita todellakaan tarvitse, mutta toinen juttu on jos aiot jaada tanne pysyvasti ja anoa jonkinlaista (esim asunto-) lainaa ilman minakaanlaista luottorekisteria eli "Credit Rating".

Silloin tulee minkatahansa kotimaan pankin suositukset tarpeen.  Aivan sama kuin uuden vakuutuksen ottaminen taalla, et saa parasta rating, jos sinulla ei ole mitaan osoitusta aikaisemmasta vakuutushistoriasta.

mestis

Ainakin uudessa EU ajokortissa ?ajokortti? lukee 10 eri kielella (myos englanniksi) kortin oikeassa reunassa, painettu vaaleanpunaisella.

Tiia

Kiitoksia paljon molemmille!!! Tuo paperista vadittava hinta vaikutti riistolta, onneksi se nyt toistaiseksi on tarpeeton.. Ei ole aikomuksisa jäädä sinne Australiaan, tiedä sitten kun on kotiin lähdön aika.. Täällä Suomessa kun ei näytä olevan edes kesällä lämmintä...:)

jounij

Mainitsenpa vielä kerran tämänkin:

Avasin aikoinani pankkitilini ANZ:issa Suomesta käsin faksaamalla tilinavauspyyntökirjeen ja kopion passistani. Tätä varten olin tosin saanut erään australialaisen minulle toimittaman paikallisen pankkikonttorin faksinumeron, jottei faksi mennyt johonkin keskuskonttoriin. Noin viikon kuluttua sain vastausfaksissa tilinumeron, joten saatoin siirtää varani suoraan tuolle tilille. Maahan saavuttuani kävin pankin konttorissa esittämässä riittävän määrän henkkareita, minkä jälkeen saatoin alkaa operoida tiliäni.

Ikinä en pyytänyt Suomesta muita suosituskirjeitä kuin auton vakuutuksesta. Sen avulla sain siirrettyä suomalaiset vakuutusbonukseni suoraan Australiassa myöhemmin hankkimaani autoon.

Tosin en ensimmäiseen kahteen vuoteen ollut pankista vailla edes luottokorttia. Sitten ensimmäistä luottokorttia anoessani sen toki sain, mutta aika pienellä (muistaakseni $1000 tai $1500) luottorajalla. Jonkun aikaa luottokorttilaskuja tunnollisesi maksettuani sain anottua luottorajan haluamaani $5000:een ja lainaakin on sen jälkeen myönnetty (etten sanoisi suorastaan tyrkytetty) mukisematta muidenkin rahoituslaitosten taholta. Eli kyllä ilman suosituskirjettäkin pärjää, jos muuten jaksaa rakennella luottorekisteriään. En usko, että minulle olisi missään vaiheessa ollut mitään hyötyä moisesta suosituskirjeestä. Jollekin toiselle ehkä on?!


Tuumaa
Jouni
Canberra

riaapa

LainaaAlkuperäinen postittaja mestis
Ainakin uudessa EU ajokortissa ?ajokortti? lukee 10 eri kielella (myos englanniksi) kortin oikeassa reunassa, painettu vaaleanpunaisella.

Tiedetään, Mestis... Vaan kun ei kuulemma kelpaa, koska se englanninkielinen teksti (vaaleanpunaisella tekstillä, vaaleanpunaisella pohjalla) ei näy valokopiossa, joka menee arkistoon. Arvaa harmittiko, kun tarvitsin sen 100 pistettä, ja passi 70 + medicare-kortti 25 = 95, eli uupui vain 5 pistettä, mutta kun ei EU-ajokortti kelpaa... Vaikka kuinka yritin vedota maalaisjärkeen, ja siihen että se on standardi-ajokortti kaikissa EU-maissa. No go. Noh, asia järjestyi sillä että kävin real estate agenttini luona, joka kirjoitti minulle ihan muutamassa minuutissa kirjeen jossa vakuutti että minunnimiseni henkilö asuu siinä ja siinä osoitteessa. Ja kas, siitä napsahti joku parikymmentä pistettä!

Riina.
Riina

eevis

Hmm...olenkin ihmetellyt noita ID-pisteit?, ett? mik? niinkuin on mink?kin arvoinen todistuskappale, ja nytp? niit?kin selvisi. Kiitti taas Riina! :god: :god:

eevis
Dees - We will bloody bounce back!!!


zuwi

LainaaAlkuper?inen postittaja jounij
Mainitsenpa viel? kerran t?m?nkin:

Avasin aikoinani pankkitilini ANZ:issa Suomesta k?sin faksaamalla tilinavauspyynt?kirjeen ja kopion passistani. T?t? varten olin tosin saanut er??n australialaisen minulle toimittaman paikallisen pankkikonttorin faksinumeron, jottei faksi mennyt johonkin keskuskonttoriin. Noin viikon kuluttua sain vastausfaksissa tilinumeron, joten saatoin siirt?? varani suoraan tuolle tilille. Maahan saavuttuani k?vin pankin konttorissa esitt?m?ss? riitt?v?n m??r?n henkkareita, mink? j?lkeen saatoin alkaa operoida tili?ni.

Muistelinkin ett? joku oli t??ll? kertonut tilinavauksesta etuk?teen ja kysyin asiaa ANZ:n asiakaspalvelusta, mutta sain am vastauksen!? Eli otinko vain yhteytt? v??r??n tahoon?

"Current legislation prevents ANZ from providing financial advice to
individuals located outside Australia; therefore, we are unable to assist
you with opening an account from overseas.

If you already have an ANZ account domiciled in Australia, you may send a
written request to open another account, to your ANZ Branch. The addresses
for ANZ Branches may be located by using the Branch icon on our home page
www.anz.com"

jounij

Kuulostaa siltä, että laki on muuttunut näiden 13 vuoden aikana. Tuo 100 pisteen testi oli tuolloin juuri tullut voimaan, mutta ehkäpä tilinavaamista on vielä sen jälkeen entisestään tiukennettu. Harmin paikka!


Harmittelee
Jouni
Canberra

Jaaks

LainaaCurrent legislation prevents ANZ from providing financial advice to individuals located outside Australia

Tuo sama koskee kaikkia Australialaisia pankkeja.

Laki on muuttunut usein ja viimeiksi hyvin paljon Sept 11. jalkeen.  Tilien avaaminen ja rahojen siirtaminen maasta ja maanosasta toiseen oli liian helppoa.

Yritetaan tietysti pitaa terroristien ja muiden rikollisten raha-asiat kurissa :??
Loytyihan taalta Australiasta satoja miljoonia Saddamin rahoja ja taisi niita loytya jonkin verran Suomestakin :o

"Better be safe than sorry "

zuwi

ok, alkoikin tämä muutto jo mennä liian helpoksi:-) saddamin rahoista en tiedä mutta omistani ei kyllä liikenisi ympäriinsä joten vähän epäilyttää tuo rahojen siirtely itse netissä paikanpäällä yleisillä koneilla, mitä täällä päässä pankista ehdotettiin. Miten nettiyhteydet toimivat; ovatko kalliita, hitaita ja ylikansoitettuja vai tulenko yllättymään iloisesti?

Turvallisuussyistä taidan ottaa mukaan pelkkiä oravannahkoja, toivottavasti ovat käypää valuuttaa!

Jaaks

Zuwi :D

Nettipankit toimii hyvin ja on luotettavia (tietysti riskeja on, mutta common sense prevails) ja nopeita.

Julkisten nettiyhteyksien hinnoista on taalla jo varmaan keskusteltu ihan tarpeeksi, joten Haku kone vaan kayttoon :D

Oravannahoista en tieda, mutta kookospahkinoilla tulet hyvin toimeen :hahhaa

riaapa

Zuwi,

Me teimme juuri noin, eli kun saavuimme tänne, avasimme täällä tilit, ja siirsimme sitten nettipankitse Nordean tileiltämme rahat (Solo-tunnuksia käyttäen). Toimi aivan ongelmitta, eikä edes mennyt kuin muutama päivä, jona aikana käytettiin luottokorttia. Sun täytyy vaan pyytää tämän pään pankiltasi heidän SWIFT-koodinsa (vai mikähän se oli... no, pankissa kyllä tietävät, kun kerrot että tarvitset sen kansainvälistä siirtoa varten).

Jos sulla on suomalaisen pankin nettitunnukset, niin niitä on kyllä täysin turvallista käyttää myös yleisillä koneilla, koska salasana on joka kerta eri. Täkäläisten pankkien nettipalvelulla se on usein yksi ja sama salasana, kunnes itse muutat sen, joten enpä kyllä käyttäisi yleisessä käytössä olevalla koneella. Muuten nettipankit täällä toimivat ihan yhtä hyvin ja nopeasti kuin Suomessakin.
Riina

zuwi

no niin mantereen vaihto suoritettu ja rahojen siirtokin ihan onnistuneesti. kiitokset neuvoista ja avuista! pankki vahan piti jannityksessa lahettamalla 3 tyopaivan sisalla lupaamansa kortin vasta kuudentena, jolloin tietysti ehdin jo epailla jonkun parasta aikaa vinguttavan korttiani sarjassamme jos jokin on mennakseen pieleen..., mutta ei onneksi talla kertaa kuitenkaan:)

p.s. mista tasta nappiksesta saa ne pisteet a:lle ja o:lle

jounij

LainaaAlkuperäinen postittaja zuwi
mista tasta nappiksesta saa ne pisteet a:lle ja o:lle

- Varmista, että Num Lock on päällä (useimmissa - muttei ainakaan kaikissa langattomissa - näppiksissä on sitä ilmaiseva valo).

- Paina ja pidä pohjassa jompaa kumpaa Alt-näppäintä.

- Näppäile oikealla olevasta numeronäppäimistöstä haluamaasi kirjainta vastaava numero:
132 = ä
148 = ö
142 = Ä
153 = Ö

- Vapauta Alt-näppäin


Neuvoo
Jouni
Canberra

Retski

Miun täytyy tunnustaa, että oon aika avuton näitten pankkiasioiden kanssa. Enkö mää vaan voisi antaa niille suomen tilini numeroa ja käskeä latomaan taalat pohjoseen?
Ottaako ne kauheesti välitystä siitä?
Kun jos mää otan Visan mukaan.

Miksi kaikki pitää tehdä niin vaikeaksi :itke

Jaaks

Retski :D


LainaaEnkö mää vaan voisi antaa niille suomen tilini numeroa ja käskeä latomaan taalat pohjoseen?


Kokeile vaan, mutta enpä usko, että kukaan Aussi työnantaja alkaa maksamaan palkkojasi ulkomaiselle tilille - oli sitten Suomessa tai Kuubassa.
Maksaa varmaan ainakin $20 - $30 / siirto, joten tuskin kannattaa edes.

Avaa kansainvälinen tili Citybankissä Suomessa ja ota visakorttisi sieltä, niin silloin voit laittaa rahat myöskin täällä sille samalle tilille.  Maksaa kyllä sekin, mutta ei varmaan yhtä paljon.

sanni

Ei se tilin avaaminen taalla nyt mitenkaan mahdotonta ole ja jos tanne tulee toihin ja rahan kanssa plaraamaan, niin varmasti on se jarkevin ja kaytannossa helpoin vaihtoehto kuitenkin. Muistaakseni itse tarvitsin tilin avaamiseen passin, voimassaolevan opiskelijakortin ja osoitteeseeni lahetetyn 'virallisen' kirjeen. Noista tuli siis ne pojot tayteen. Vaikka tuo eka tilini kayntiin saaminen taalla ei kaynyt kommelluksitta (siita oon muistaakseni kirjoittanut jossain muussa yhteydessa), niin ei se avaaminen tosiaan ylitsepaasemattoman vaikeaa ole.

Kayttotileissa korot eivat paata huimaa, mutta sitten saastotileissa korot ovat mielestani ihan OK, varsinkin verrattuna Suomeen. Pyorivat siina 5-6% tienoilla ilman mitaan ehtoja, mutta noita tileja ei voi siis kayttaa paivittaisten raha-asioiden kayttoon, kun niihin ei kuulu kortteja tms.