Kysymyksiä viisuminhakuprosessista (subclass 309/100)

Aloittaja Krizzy, marraskuu 30, 2012, 16:33

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Krizzy

Heips! Olemme aloittamassa viisuminhakuprosessia (subclass 309/100) avioliiton perusteella Australian ulkopuolella ja hakupaperit ovat melkein täytettynä. Paljon olen saanut vastauksia keskusteluja ja tietenkin hakemusohjeita lukemalla, mutta muutama asia on jäänyt vielä epäselväksi. Ehkä teistä joku osaisi auttaa?

Hakemuspapereissa sanotaan, että kopiot liitteiksi tulevista asiakirjoista tulee todistaa oikeaksi (certified copies). Kuka sen voi tehdä, että myös Australia hyväksyy sen? Olemme siis Helsingissä ja Berliinissä. Voiko jokin asiakirjoista olla alkuperäinen (jos emme itse tarvitse sitä), johon ei tule oikeaksi todistamista?

Minun pitäisi hankkia virkatodistuskin maistraatista. Tarvitseeko siihen apostille-leimaa? Tämä on hyvä tietää, etten turhaan sellaista ota, jos sitä ei tarvitakaan.

Hakemuksen voi siis yksinkertaisesti viedä henkilökohtaisesti Berliinin Australian suurlähetystöön, he käsittelevät sen ja ottavat yhteyttä sähköpostilla? Täytyy vielä varmistaa tällainenkin, koska aviomies haluaisi käyttää visa agent:tia, mutta itse (kuten suurin osa täältäkin) haluaisin tehdä tämän itse, koska ohjeet ovat sen verran hyvät ja vain muutama asia on epäselvä, joten miksi tuhlata rahaa. Visa agent:it on kuitenkin kalliita.

Kun viisumi myönnetään, onko siinä jokin aikaraja, milloin tulee viimeistään saapua Australiaan? Jos on, miten pitkälle tulevaisuuteen se aikaraja sijoittuu? Entä jos ei pääse sen aikarajan sisällä vielä lähtemään Australiaan, voiko sitä rajaa neuvotella muutamalla kuukaudella?

Voiko viisumihakemuksen maksaa pankkitililtä (joko saksalaiselta tai australialaiselta) luottokortin sijaan?

Tällaiset asiat ovat siis vielä selvitettävänä, ennen kuin voimme jättää hakemuksen. Mies oli kuulema jo soittanut tuonne Berliinin toimistoon, mutta kukaan ei ollut kuulema osannut auttaa ja olivat pyytäneet soittamaan Lontooseen. Aika outoa  ??? Siksi olisinkin tosi kiitollinen, jos saisimme apua tähän teiltä muilta foorumilaisilta.

Anssi

Hain (ja sain) itse skilled independent-viisumin, mutta vastailen sen pohjalta.

Alkuperäinen asiakirja hyväksytään.

Omat kopioni todistutin maistraatissa leimalla, eikä niistä tullut mitään sanomista.

Virkatodistuksen hain maistraatista enkä sitä missään muualla todistuttanut (varmaan siihen maistraatin oma leima tuli, "tilauslomakkeessa" erityisesti kysyttiin mitä varten todistusta haetaan ja yksi vaihtoehto oli viisumihakemusta varten).

Visa agent voisi kyllä vähentää vaivaa, kunhan osaa valita sellaisen joka tekee jotain rahojensa eteen. Itse en käyttänyt ja hakemuksen tein netissä.

Mulla on viisumissa viimeinen päivä kun pitää saapua Australiaan, eikä siitä neuvotella (määräytyi lääkärintodistuksen / rikosrekisteriotteen viimeisen voimassaolopäivän perusteella, eli n. vuoden päästä todistuksien hakemisesta ja jotain 10kk siitä kun sain viisumin.


Lenkki

Hei Krizzy!

Itse olen myös tuossa pari kuukautta sitten jättänyt/lähettänyt Berliiniin tuon 309 hakemuksen (asumme Norjassa aussi-avokin kanssa). Meillä noiden papereiden leimaaminen ei ollut aina niin helppoa kun täällä Norjassa notaari-toimisto pystyi vain leimaamaan tiettyjä papereita, mutta se mikä on tärkeätä on että saatte kaikkiin kopioihin viralliset leimat että tämä on "virallinen" kopio. Täällä Norjassa saimme leimat ihan kopiotoimistosta joka myös otti nämä viralliset kopiot (koska silloin he vahvistavat että ovat ottaneet kopion alkuperäisestä paperista).. vaikeata... passikopiot teetätin Suomessa maistraatissa, helpompi tehdä siellä kuin täällä norskeissa.

Alkuperäisiä papereita ei suositella lähetettäväksi (paitsi nuo poliisilta saadut todistukset jotka täytyy lähettä alkuperäisinä) eivätkä mielellään ota niitä siellä Berliinissä vastaan.

Suosittelen myös soittoa sinne Lontoon toimistoon, koska sieltä me saimme parhaan avun. Pyytäkää myös heitä lähettämään listan siitä että mitkä kaikki paperit halutaan sinne Berliinin toimistolle, koska esim. minulle sanottiin että pitää täyttää myös tuo lomake 80..

Se Lontoon numero on: +44 20 7420 3690

Maksusta, niin tällainen tieto me saatiin kun kysyttiin ko. asiasta:

PAYMENT METHOD

The Australian Embassy in Berlin only accepts payments in Euros and made with a Mastercard or Visa credit card.

You should complete the credit card authorisation form below rather than complete the payment section on an application form.

To access the credit card authorisation form see:
http://www.germany.embassy.gov.au/files/beln/Credit%20Card%20Authorisation%20Form%20Sept%202010.pdf


Please ensure with your bank that your daily credit limit and funds are sufficient to cover the visa application charge.



Meillä meni hakemus sisään 26.9, case officerin sain 2.11 ja sen jälkeen hän pyysi käymään ne lääkärikäynnit ja ne paperit lähetettiin 5.11 ja sen jälkeen on vain tullut tieto että muita tietoja ei tarvita ja että hakuaika on noin 7-9 kk.

Tsemppiä sinne niiden papereiden kanssa :)
Lenkki

riikkanen

Moi Krizzy!

Mä lähetin oman hakemukseni Berliiniin elokuun lopussa. Sain noin kuukauden päästä lisäselvityspyynnön koskien yhtä kysymystä (johon olin unohtanut vastata..) ja käskyn hankkia rikosrekisteriotteet ja mennä terveystarkastukseen. Eli oletan, että hakemuksessa on kaikki ok.

Kaikkien kopioiden ei tarvitse certified copies. Siinä hakemuksessa on check list (47SP sivu 23 ja 24) ja siinä sanotaan mitkä kopiot pitää olla oikeaksi todistettuja. Yleiseti ottaen kaikki henkilöpaperit ja vihkipaperit tms. Suhteen aitoutta ja pysyvyyttä todistavien papereiden kopioiden ei tarvitse olla oikeaksi todistettuja. Maistraatissa on julkinen notaari, joka lyö leimat (hinta on 4 euroa / asiakirja). Mulle sanottiin maistraatissa, etteivät voi edes todistaa mitään papereita missä ei ole allekirjoitusta (esim. verotustodistukset). Tiedä sitten onko totta. Otin virkatodistukseen varalta apostillen, kun ajattelin ettei siitä ainakaan haitta ole :) Se maksaa muistaakseni jotain 11 euroa. Laitoin itse kaikista asiakirjoista kopiot (paitsi rikosrekisteriote pitää olla alkuperäinen) ihan siltä varalta, jos hakemus katoaa / tuhoutuu matkalla niin voi vaan ottaa uudet kopiot.

Kuten Anssi jo sanoikin, Australiaan pitää saapua vuoden sisällä rikosrekisteriotteen tai lääkäritodistuksen päivämäärästä.

Ei kai teidän kannattaa käyttää viisumiagenttia, jos teillä on jo hakemus melkein kasassa? Eihän se agentti tee muuta kuin täyttää paperit ja sanoo mitä asiakirjoja pitää hankkia ja on lähetystöön yhteydessä.


cheers, riikka

Krizzy

Voi kiitos Anssi, Lenkki ja kettuli - Ihanaa, että täältä löytyy näin avuliaita persoonia auttamaan maanmiestä (tai tässä tapauksessa naista) mäessä. Kaikki tieto tulee tarpeeseen.

Pohtimani asiat selkeytyivät huomattavasti. Oli myös helpottavaa huomata, että aikaa maahan saapumiseen annetaan noin reilusti. Ajattelin aluksi, että siinä on joku pari kolme kuukautta aikaa ja silloin tarvitsee tehdä matkajärjestelyt aika kiireellä.

Riikka, olen kanssasi samaa mieltä, ettei viisumiagenttia tarviis, koska olen käyttänyt jo tähän mennessä paljon aikaa hakemuksen selvittelyyn ja nyt vaan tarvitaan kasata kaikki yhteen.

Lenkki, Lontoon numero oli hyödyllinen. Parempi tosiaan tarkastaa etukäteen, että hakupaperit on huolella täytetty ja kaikki tarvittavat liitteet mukana.

Tästä on hyvä jatkaa... ollaan kuulolla :)

Kengu13

NAATI-hyväksytyt käännökset tekee aivan loistokkaasti Tarja Karjalainen Helsingissä, tarjatranslations@gmail.com, postittaa ne kotiisi leimattuina ja saat ne sähköisinäkin versioina.

Loistavaa palvelua sanon minä ja suosittelen lämpimästi! Lykkyä tykö hakemusten kanssa! :)

riikkanen

Käännöksistä. Minulla kaikki henkilöpaperit, virkatodistukset ja vihkitodistus olivat englanniksi. Suhteen todisteluun minulla oli joitakin englanninkielisiä tiliotteita yms. mutta kaikki suomenkieliset paperit käänsin itse. Case officer ei ole puuttunut asiaan, vaikka osa käännöksistä oli aivan pintapuolisia (paperin sisältö kahdella lauseella). Sen sijan kirjoitin todella yksityiskohtaisen state decin, jossa kävin läpi meidän historian ja mitä mikäkin paperi todisti. Tosin eipä viisumia ole vielä myönnetty, että kai se voi vielä noihin käännöksiin kosahtaa  :D


riikka

Rege

Lainaus käyttäjältä: Kengu13 - joulukuu 06, 2012, 05:42
NAATI-hyväksytyt käännökset tekee aivan loistokkaasti Tarja Karjalainen Helsingissä, tarjatranslations@gmail.com, postittaa ne kotiisi leimattuina ja saat ne sähköisinäkin versioina.

Loistavaa palvelua sanon minä ja suosittelen lämpimästi! Lykkyä tykö hakemusten kanssa! :)

Todellakin tätä komppaan minäkin! Tarja käänsi minullekin todistuksia ja lähetti käännökset sekä sähköpostiin että paperitse kotiin, melko pikaisella aikataululla vieläpä ennen lähtöä. Ja vielä tänne saavuttuani auttoi mailitse muutamassa asiassa. Täältä lähtee myös tarjatranslationille suosittelut!

8)

Krizzy

Kiitos suosituksista Kengu13 ja Rege. Pidän Tarjan käännöspalvelun mielessä, jos ja kun tarvitsen.

Tuli mieleen vielä kysymys osoitteista: eli hakemuspaperissa kysytään osoitetta Australiassa, että mihin ottavat yhteyttä kun tulee toisen vaiheen aika. Mutta emmehän me voi sitä vielä tietää, kun ei olla Australiassakaan? Mitä siihen nyt sitten vastaisi?  ???

Loppakorva

Krizzy, me ilmoitettiin miehen vanhempien kotiosoite eikä kukaan sitä mitään ihmetellyt. Muistaakseni kirjoitin myös siihen stat deciin tulevaisuuden suunnitelmista sen verran että meillä oli aikomus viipyä niiden nurkissa kunnes oma koti löytyi. Eihän me sitten loppujen lopuksi appivanhempien luona viihdytty kuin viikon verran, mutta alkuun ainakin päästiin. :)

Niistä käännöksista vielä sen verran että me emme kääntäneet yhtäkään paperia kääntäjällä. Itse käänsin pankkipapruja sana sanalta lyyjärillä ja läpi meni. :) Tarjan käännösapuun käännyin sitten Australiassa kun aika tuli käntää tuo ajokortti. Sen voi varmaan tehdä jo Suomessa ennen lähtöä - yksi vähempi asia sitten yrittää järkkäillä tänne saavuttuasi.

Meillä kesti hakuprosessi aika tasan 6 kk. Viimeinen kuukausi tosiaan meni selvittämiseen että mikä oli mennyt pieleen kun Berliinistä tuli ilmoitus että minun chest röntgeniä ei voitu hyväksyä, mutta kukaan ei viitsinyt ilmottaa että mikä siinä oli vikana. Lähetin sitten sähköposteja Saksaan ja soittelin perään mutta mitään ei kuulunut ja kukaan ei tiennyt mitään. Kunnes sitten viimein pääsin uuden case officerin juttusille ja sain vahvistettua että röntgenlääkäri Suomessa oli unohtanut leimata paperit. Pari soittoa ja muutama faksi myöhemmin minulle sitten myönnettiin visa seuraavana päivänä. :)

Tietääkö muuten kukaan että saako sillä 309 viisumilla poistua ja palata maahan? Siis Australiaan. Olemme lähdössa lomailemaan ja (myöskin) ulkomaalainen työkaveri keksi kysyä että tiedänkö varmasti että tuolla minun viisumilla pääsee sitten takaisin kotiin. Ettei se oikeuta ainoastaan initial entryyn...

Kauheesti tsemppiä viisuminhakuun! :)

Lenkki

Jeee!! piti vain "hehkuttaa" että 7-9 kk prosessi ajan sijasta, 309 viisumi saatiin jo alle 5:ssä kuukaudessa  :) Nyt muutto pääsiäisenä Melbournen alueelle!  :pepsodent

Joten tuo aikaraja ei luultavasti päde ihan täysin. :)

t.Leena


Krizzy

Onneksi olkoon Leena! Varmasti upea tunne saada viisumi ennakoitua aiemmin  :D
Täällä odotellaan vielä...

PS. oletteko huomanneet tästä viestiketjusta kadonneen joitakin kommentteja? Itse muistan vastanneen ainakin Loppakorvan viimeisimpään postaukseen ja sen jälkeen muutkin olivat kirjoittaneet... aika outoa  ???

jounij

"Herodeksemme" Jouko postitti vastauksen kummasteluusi täällä:

PALVELIMEN RAID HDD VAURIO


Tiedottaa
Jouni
Canberra

Jouko



- Salibandy? Brisbanessa www.qldfloorball.org

Krizzy

Kiitos selventävästä tiedotuksesta Jounille ja Joukolle. Aloinkin jo miettimään ja muistelemaan, ettei kai kommenteissani pitänyt mitään sensuroitavaa... Harmillista tämän palvelinvirheen sattuminen  :(

arja

Tänään tuli postissa hyväksyntä Partner (migrant, class BC)i viisumille, subclass 100.   :)
Suomessa ollaan taas noin vuosi ollut, ja yllätyinkin miten kivuttomasti viisumi tuli kun sitä alkuperäisesti hakiessa oli suunnitelmat ihan eri kuin mitä nyt (eli perheenlisäyksen ja sukulaisten huonokuntoisuuden vuoksi muutimme taas australiasta suomeen alle vuoden oleskelun jälkeen).

Tässä ihmettelen vain että viisumin lisätiedoissa lukee permanent jota oletinkin sen olevan, mutta sitten  viisumin tiedoissa kohdallani lukee:
-Must make first entry to australia before 16 February 2014
-Must not arrive after 16 february 2018
-visa conditions NIL

Eli tiedättekö viisaammat että eikö tuo olekaan pysyvä, eli mitä sitten 2018 jälkeen? Pakollinen kansalaisuus? Ei sinäänsä mitään sitä vastaan mutta vain ihmettelen..
Lisäksi harmittaa jos tarvitsee ennen ensivuoden helmikuuta taas Australiaan matkustaa, kun 2 viikkoa sitten juuri sieltä loma/sukuloimismatkalta palasimme. Ei olisi varaa lähteä niin äkkiä uudelleen. (kirje päivätty 16.2. ja me poistuimme australiasta 5.2.)

Talviset terveiset täältä jääpuikkojen keskeltä!

Hullu saa olla (ja v?h?n pit??kin olla) mutta ei tyhm?!

Jouko



- Salibandy? Brisbanessa www.qldfloorball.org

jounij

Lainaus käyttäjältä: arja - maaliskuu 01, 2013, 07:17
-Must make first entry to australia before 16 February 2014
-Must not arrive after 16 february 2018
-visa conditions NIL

Eli tiedättekö viisaammat että eikö tuo olekaan pysyvä, eli mitä sitten 2018 jälkeen?

Tuo tarkoittaa, että sinun on saavuttava Australiaan 16/2/14 mennessä tai viisumi raukeaa. Sen jälkeen saat oleskella loppuikäsi Ossilassa tekemättä asian eteen yhtään mitään, mutta jos aiot matkustaa Australian ulkopuolelle siten, että saapuisit takaisin vasta 16/2/18 jälkeen et enää pääse takaisin maahan - tällä samalla viisumilla. Eli ennen sellaista matkaa sinun on uusittava tuo viisumi samoin kuin passikin kuuluu uusia aina muutaman vuoden välein. Sen uusiminen on pelkkä muodollisuus, mutta maksaa kuitenkin jonkun verran rahaa (vissiin suurinpiirtein rinnastettavissa uuden passin hintaan).


Neuvoo
Jouni
Canberra

RUU

Lainaus käyttäjältä: arja - maaliskuu 01, 2013, 07:17
Tässä ihmettelen vain että viisumin lisätiedoissa lukee permanent jota oletinkin sen olevan, mutta sitten  viisumin tiedoissa kohdallani lukee:
-Must make first entry to australia before 16 February 2014
-Must not arrive after 16 february 2018
-visa conditions NIL
Onnittelut viisumista! Mahtaa olla hulppea tunne!  :pepsodent

Nuo ehdot ovat normaalit kaikissa PR-viisumeissa, joten omasi on ihan linjassa tavallisen kaytannon kanssa.
Kuten Jounij jo sanoikin, saat viiden vuoden aikana menna ja tulla miten haluat. Sen jalkeen tapahtuvaan Australiaan saapumiseen tarvitsen Returning Resident -viisumin, eli ennen matkaa haet kaytannossa jatkoajan tuolle sallitulle matkustusajalle.

Veikkaan, etta ajatuksena on etta viiden vuoden kuluessa sinulla on aikaa hakea kansalaisuus, jos haluat pysya maassa, tai vaihtoehtoisesti sen jalkeinen poistuminen on pysyva. Sinulle annetaan siis sen verran aikaa tehda lopullinen valintasi ja tulla kokokaan (muodollisesti) australialaiseksi, jos paikkasi on taalla.
RUU

"The Australian native can withstand all the reverses of nature, fiendish droughts and sweeping floods, horrors of thirst and enforced starvation - but he cannot withstand civilisation."
Daisy Bates

jounij

Lainaus käyttäjältä: RUU - maaliskuu 01, 2013, 15:55
Veikkaan, etta ajatuksena on etta viiden vuoden kuluessa sinulla on aikaa hakea kansalaisuus, jos haluat pysya maassa, tai vaihtoehtoisesti sen jalkeinen poistuminen on pysyva. Sinulle annetaan siis sen verran aikaa tehda lopullinen valintasi ja tulla kokokaan (muodollisesti) australialaiseksi, jos paikkasi on taalla.

Joo, ajatushan on tämä, mutta tunnen nyt jo yli 40 vuotta Ossilassa asuneita ihmisiä, joilla edelleen on vain Suomen kansalaisuus ja Australiaan "vain" juuri tuollainen permanent resident -viisumi. Eli kansalaisuuden hankkimista saa halutessaan pohtia pidempäänkin...

(Lisäksi valtio tietenkin haluaa rahastaa niillä viisumin uusinnoilla. Ehkeivät ne varsinaista voittoa tuota, mutta onpahan siirtolaisviraston tyypeillä duunia ja tuntevat itsensä tärkeiksi.)


Tuumaa
Jouni
Canberra

arja

Kiitos, onhan se kivaa olla Australian permanent resident nyt täällä Suomessakin.. =)

Näin vähän ajattelinkin asian menevän, mutta tuossa kotiin tulleessa "virallisessa" kirjeessä ja nettisivilla hämäävät nuo termit permanent ja validity yms.
Tässä ollaan viimiset viitisen vuotta menty edestakaisin suomen ja australian välillä, aina noin vuosi kerrallaan, joten eiköhän sitä kohta taas Australian suuntaan veri vedä.. kunhan nyt saa tämän toisenkin tulevan kaksoiskansalaisen mahasta pois ja siihen ikään että voi taas suunnitella elämää vähän eteenpäin..

Asiasta kymmenenteen.. tuli täällä suomen tv.stä iha paras mainos finmania.comsta jossa näkyi suomalaisia melbournessa ja australiassa. Ihan muutamaan kertaan miehen kanssa tuli mietittyä että joko ne on tehny leffan ossilan suomalaisista vai mitä, mut tänään sit selvis - F1 alkaa Melbournesta, ihan paras hämäävä mainos!  =)
Hullu saa olla (ja v?h?n pit??kin olla) mutta ei tyhm?!

Tiitus

Lainaus käyttäjältä: jounij - maaliskuu 01, 2013, 14:43
Lainaus käyttäjältä: arja - maaliskuu 01, 2013, 07:17
-Must make first entry to australia before 16 February 2014
-Must not arrive after 16 february 2018
-visa conditions NIL

Eli tiedättekö viisaammat että eikö tuo olekaan pysyvä, eli mitä sitten 2018 jälkeen?

Tuo tarkoittaa, että sinun on saavuttava Australiaan 16/2/14 mennessä tai viisumi raukeaa. Sen jälkeen saat oleskella loppuikäsi Ossilassa tekemättä asian eteen yhtään mitään, mutta jos aiot matkustaa Australian ulkopuolelle siten, että saapuisit takaisin vasta 16/2/18 jälkeen et enää pääse takaisin maahan - tällä samalla viisumilla. Eli ennen sellaista matkaa sinun on uusittava tuo viisumi samoin kuin passikin kuuluu uusia aina muutaman vuoden välein. Sen uusiminen on pelkkä muodollisuus, mutta maksaa kuitenkin jonkun verran rahaa (vissiin suurinpiirtein rinnastettavissa uuden passin hintaan)

Kiitos tasta tiedosta Jouni!!
Meilla on 100 viisumi hakemus ruljanssi tulossa muutaman kuukauden kuluttua ja tama oli aivan uutta infoa. Olen myos kuvitellut sanasta "permanent" etta viisumi on ja pysyy  :D No tiedanpahan nyt etta seuraava askel on kansalaisuus, jos myontavat  ;)
-Tia

jounij

Lainaa
Olen myos kuvitellut sanasta "permanent" etta viisumi on ja pysyy  :D No tiedanpahan nyt etta seuraava askel on kansalaisuus, jos myontavat  ;)

Ehkä tässä on vielä pienen pieni väärinkäsitys terminologiassa. "Permanent"-viisumin saatuasi STATUKSESI Australian pysyvänä "residenttinä" on ja pysyy, eikä kansalaisuutta ole siis PAKKO hakea. Ulkomaille matkustaessasi (ja aikoessasi vielä palata Australiaan) sinulla on oltava joko voimassa oleva Australian PALUUviisumi (resident return visa) tai passi. Näiden kummankin uusiminen on läpihuutojuttu.


Vielä selventää
Jouni
Canberra

raisol

Vietin juuri ihanat 5 kuukautta Australiassa sukuloimassa. Siellä sain houkuteltua sukulaiseni, joka on asunut Australiassa jo 50 vuotta ja on edelleen Suomen kansalainen, kesällä lomalle Suomeen, edellisestä kerrasta onkin jo 30 vuotta. Toivottavasti hoksaa hankkia paluuviisumin. Pitääkin varmaan muistuttaa. :)

Empp?

Hei tuosta lääkärintodistuksesta, millainen sen pitää olla? Voinko vain mennä t.a:lle tai pyytää työterveydestä lääkärintarkastuksen, että  olen perusterve vai pitääkö siinä olla tarkastettuna jotain oikein tiettyä?

vuokko

ei voi tavallinen lääkäri sitä kirjottaa siihen on omat lääkärit niin täällä ausseissa kun muuallakin ,hesassa ainakin on lääkäreitä joilla on immin lupa tehdä lääkärintarkastus

Empp?

mistä saisin selville keitä ja missä ne lääkärit ovat? mites vielä tuo virkatodistus, mitä otteita siihen tarvitsee tilata? kiitos. taas. kovasti!

MK


vuokko

Emppu. Minulla ainakin piti olla itsestä ,vanhemmista ja mun sisaruksista virkatodistukset . Muistathan sitten et kaikki pitää olla englanninkielellä. Miehellä vaan itsestään jossa oli myös hänen vanhemmatkin

Empp?

Siis mitä?? Eikö se nyt riitä, että mun virkatodistuksessa on siis vanhempien ja sisarusten nimet? Ainakin ton immin checklistin mukaan se ois riittävä:

Documents to prove your identity – a certified copy of
your birth registration showing both parents' names. If
you do not have a birth certificate and are unable to get
one, you must provide a statutory declaration detailing
your date and place of birth and full names of your
parents in addition to at least one of the following
documents:
• passport
• family book showing both parents' names
• identification document issued by the government
• document issued by a court that verifies your
identity.
If you are unable to provide one of these documents,
you must provide other acceptable evidence that you
are who you claim to be

Voi kökkö jos pitää alkaa niitäkin tilaamaan..

MK

Minulla ainakin (176 viisumi) riitti yksi syntymätodistus jossa mainittiin molemmat vanhemmat tietoineen.

Empp?

Hei taas,

mitenkäs tuon maksun laita Berliiniin? En taaskaan ymmärrä.  :nuttu: Voiko/ pitääkö maksaa ennen kuin itse hakemuksen lähettää? Jos voi niin miten? Löysin kyllä tästäkin viestiketjusta "credit card payment authorisation formin" mutta mitä sillä tehdään? Hakemuksen liitteeksi? Etukäteen? Hakemusko sitten lähetetään postilla Berliiniin? Siinähän on varmaan 100 sivuaa  :o

Ai niin ja sekin sitten, että tarviiko se FORM 80 täyttää? Löysin hieman ristiriitaista tietoa.. Kiitos! Taas :)

Emppu

Krizzy

Nyt on syytä hymyyn: minulle myönnettiin 309 viisumi!  :pepsodent
Tarkalleen ottaen 5kk 2 vkoa kesti siitä kun toimitin paperit Berliiniin. Ilmeisesti huolellinen viisumipapereiden täyttely kannatti, sillä ei tullut lisätiedusteluita tahi kutsuja haastatteluihin. Upea onnistumisen fiilis!

Vastaanpa samalla EmpÜlle:
Berliinin toimisto hyväksyy maksamiseen vain luottokortin. Maksu täytyy tehdä samalla kertaa kun antaa hakupaperit käsiteltäväksi. Käytännössä täytettiin juuri mainitsemasi  "credit card payment authorisation form" ja se vaan annetaan papereiden mukana. Itse toimitin paperit ihan paikanpäälle menemällä, mutta postittaakin varmaan voi. Lomake 80 tulee täyttää vain jos pyytävät sitä. Minulta sitä ei pyydetty. Toivottavasti tästä on vielä apua  :)