INXS

Aloittaja Renee86, huhtikuu 11, 2008, 00:28

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Renee86


Tää on ehkä monen mielestä ihan tyhmä aihe, mutta kyseinen bändi sattuu olemaan kaikkien aikojen paras ja haluaisin kysellä, onko hengenheimolaisia paikalla?

Onko kukaan ollut niin onnekas, että on päässyt keikalle asti nauttimaan bändin antimista? Itse olen valitettavasti niin nuar, että en ikinä saanut mahdollisuutta päästä Hutchencen poikaa kuuntelemaan, mutta tahtoisin kovasti sitten, jos ja kun pääsen vihdoin ihmemaa Oziin, bändin keikalle, jos he (kädet ristiin) silloin keikkailevat siellä.

Onko kukaan suorittanut pyhiinvaellusta Michaelin nahkatakin luo tai muistomerkille?

Onko muita hyviä aussibändejä, joita suosittelisitte tälläselle hyvää musiikkia rakastavalle ihmiselle?  ;) (Savage Garden on jo noteerattu, kuten Nick Cave bändeineen)



Leokatti

Amped Festival 12.4. eli huomenna. Kawana, Sunshine Coast, QLD

Evermore lavalla 5-6pm
Liput $30 ovella, presale $25

Muita:

Rogue Traders
Powderfinger, jonka keikkakalenteri löytyy bandin sivuilta:  Powderfinger
Silverchair

Nämä näin töitten lomassa ja joistakin edellisistä poiketen ovat vielä täysissä sielun ja ruumiin voimissa...:pepsodent

Lisätään vielä tämä monen vuoden poissaolon jälkeen taas yhteen koottu Baby Animals
Kati

If you can't be a good example -- then you'll just have to be a horrible warning.

Rockola

Lainaus käyttäjältä: Renee86 - huhtikuu 11, 2008, 00:28
Onko muita hyviä aussibändejä, joita suosittelisitte tälläselle hyvää musiikkia rakastavalle ihmiselle?

Skyhooks:pepsodent :XXXX :coolh
Wovon man nicht sprechen kann, dar?ber mu? man schweigen

Renee86


Tack så mycket näistä vinkeistä, kuulosti kaikki uudet tuttavuudet ihan kivoilta, mutta ehdottomaksi suosikiksi nousi tuo metsästäjien ja keräilijöiden pyhä graali :) Skyhooks kosketti myöskin, kait mulla on joku ihme soft spot kuolleille australialaisille kiharatukkaisille laulajille ;) laittakaa vaa lissää tulee :):)

arixmel

olipas mukava aihe, siis musiikki yleensa ei nyt valttamatta INXS,,,vaikkakin Good Times Barnsien kansssa on aika kova juttu,

Jimmy Barnesista tuli mieleen mutta ehka ei viela mainittu klassikko working class man Barnesin faneille vois viela laittaa kaksi viikkoa sitteen olleen Rockwiz taltioinnin jossa Jimmy lauloi tosi voimallisen laulun tyttarensa kanssa Duetti Mahalian kanssa.

Skyhooksin esittelyyn itse laittaisin ehdottomasti Horror Movien

Paul Kelly on mielenkiintoinen tuttavuus ja videoita on kiva katsoa kun ne on aika nostalgisia Dumb things To her Door tahi Before too long .

Ah ja tientenkin yksi iso hitti on ollut Ganggajang Sounds Of Then

Rankemmalla akadaka linjalla vois sanoa Rose Tattoon bad boy for love

Tainnut jumitua classic AM paalle kun seuraavaksi tuli mieleen Daddy Cool Eagle Rock ja sama WiggelsinWiggelsin versiona  :pepsodent

Hoodoo Gurus  Bittersweet

ja ah niin australialaisen kuuloinen Australian Crawl Boys Light up

kylla ne osasi ainakin iskevia melodioita tehda kasariluvuilla vai mita mielta Goanna Solid Rock

samalla linjalla jatkaa Screaming Jets Better

Johan tulikin noita vanhempia, uudemmista niin tiedakkaan, Waifs kuullosti hyvalta (kiitos linkista)(kiitos linkista ja John butler trio on aina ollut hyva ja kait sita on uusia muitakin jet wolfmother ja mita onkaan

Akadakasta tuli mieleen Bon Scott ja kun han on ollut Valentinesin tausta laulajana http://www.youtube.com/watch?v=BQ-45XG7n4k
(elikka jossain 50-60 luvun purkka bandin yli makeassa biisissa)

ja aanen murroksen jalkeen  :pepsodent Highway to hell Bon Scott parhaimillaan ah tam se on rock'n rollia  :peukkuy :peukkuy :XXXX
You don't pay taxes - they take taxes.

-- Chris Rock --

Raiwå

Renee :)

INXS oli ja tulee aina olemaan Aussimusiikin edeltäjien joukossa MM maineessa, ja sinne he kuuluvatkin.
Never tear us apart oli se biisi jolla he sinne nousivat, muistaakseni v86-87 ja loppu onki sitten historiaa.
Näin heidät livenä monee otteeseen bändin alkuaikoina ja aina jäi mieleen Hutchisonin ääni ja energia:)
Kai se sitten oli se yin ja yang tasapainoittelu joka hänetkin laidan yli ajoi?


Pari lisäystä hyviin aussibändeihin ilman että menen tuonne musiikkikirjastooni.

Acca Dacca: Hells Bells
BeeGees: valitkaa minkä biisin haluatte:)
Cold chisel: Khe sanh 6 Cheap wine
Crowded House vaikka ovatki NZ syntysiä
Dr Hook: Silvia
Eskimo Joe: Come Down
Human Nature: Kivaa wc musaa :)
MEN AT WORK: Do ya come from unda? :)
Mental as anything: The nips are getting bigger.
Midnight Oil: Pic any 1
Peter Allen: Rio & I still call albania home :)
Renee Geyer: Say you love me :) :) :)
Radiators: Fess's song :)
Split enz: I see red
The angels: Dont waste my time & Am i ever gonna see your face again?
Youthu Yindy: Tready

seuraavaksi pitää jo avata kirjasto ja etsiä muutama lisää:)
Olen joulun jälkeen siirtänyt Teran kokoiselle asemalle musiikkia noin 300gig edestä ja kohta alkaa Jazz kokoelman siirto :)
Sitten etsitää classisen musiikin hyllyt :)
Pitäsköhän jo kohta tehdä backupista backup? :)


Tuumaa

:coolh
Ray Virta
Sydney


It requires wisdom to understand wisdom: the music is nothing if the audience is deaf.

jounij

Jouni
Canberra

MH

Jännä kyllä kun lukee tota listaa niin tuttuja bändejä vaikka kuinka mut jotenkin vaan ei ajatus liiku et tajuais ne Aussibändeiksi.

eevis

Olen ennenkin liputtanut täällä Kanvas Greyn puolesta, aivan mahtava mellulaisbändi! :peukkuy :peukkuy :peukkuy Mahtavia livenä, mahtavia levyllä... :)
Dees - We will bloody bounce back!!!


Tuipa

Hei taytyy kylla sanoa etta tama on ollut mukava musalinkkikeskustelu! Totuushan on etta tama on mahtava maa musiikille! Lammolla muistelen mm. vanhoja "Rove Live" paatoksia, kun joka viikko paikalla oli uusia toinen toistaan parempia (tai oudompia) bandeja!
Omaan ekaan viestiin lisaus aloittajalle - hunters and collectors oli ensimmainen tosi aussijuttu (siis poisluettuna INXS, midnight oil, Rick Sprinfield, acca dacca yms jotka lukeutuu 80-luvun yläaste aikaan... siis oman syntymasi aikoihin  ;) :o !!) eli eka levy jonka aussimieheni minulle osti ihan vaan Helsingin Stockalta!
Onhan tassa jo vuosien varrella todettu etta musiikki kiinnostaa (vrt. esim Brissyn jamit). Meidan pitaisi jarjestaa laajemmatkin jamit! Tohtinenko tassa ehdottaa jameja esim Suomi paivien yhteydessa? jos kiinnostusta on, niin lupaan jarjestaa Melbournessa ensi paasiaisena! Vai meneeko taas liian viralliseksi... Ei todellakaan tarkoitus vaan painvastoin :XXXX
Jatketaan tasta!

Renee86


Hoodoo Gurus ja Australian Crawl on saanu uuden fanin  :pepsodent <3<3<3 aivan mahtavii bändejä oon löytäny tältä keskustelupalstalta!!! JEE  :XXXX

Traveller



Onko kukaan suorittanut pyhiinvaellusta Michaelin nahkatakin luo tai muistomerkille?


Ihan tämmönen tyhmääkin tyhmempi kysymys teille faneille, mutta missä tämä ao. takki ja/tai muistomerkki on?

Renee86

Nahkatakin pitäisi olla esillä Sydneyn Hard Rock Cafessa ja http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=4525

Raiwå

Travel  8)

Lainaus käyttäjältä: Traveller - huhtikuu 16, 2008, 19:53
Onko kukaan suorittanut pyhiinvaellusta Michaelin nahkatakin luo tai muistomerkille?

En ole siellä paikanpäällä käynyt, kun ei oikein muista aina ohikävellessä :)

Mutta aina kun lääkkeitä otan niin muistan lukea sen kuuluisan varoituksen sieltä takakyltistä.
Not to be consumed INXS :)

:coolh

Ray Virta
Sydney


It requires wisdom to understand wisdom: the music is nothing if the audience is deaf.

arixmel


Advance Australia Fair to Jimmy Barnes - Working Class Man

eli kansallislaulu working class man savelella - hauska

http://www.youtube.com/watch?v=RsAtOWLGeic
You don't pay taxes - they take taxes.

-- Chris Rock --

Renee86


solan

Eilen kavin paikallisen tuttuni kanssa ihastelemassa Shark hotelin/barin aulassa Hutchencen Harrikkaa. Ikava kylla Hard Rock Cafe sulki ovensa pari vuotta sitten, joten sinne en oo voinut menna ihastelemaan seinamaalauksia ja muita muistoesineita. Onneksi Powerhouse Museumissa on 80s nayttely, jossa on esilla mm. Hutchin nahkatakki ja paivakirja. Saatan olla niita harvoja asiasta kiinnostuneita, mutta aattelin nyt kuitenkin kirjottaa. Kyllahan tasta aiheesta jaksaisi turista vaikka kuinka pitkaan...

pienetpojat

huippu aussi bändi tarvitsee myös maininnan Regurgitator !

solan

Sen vahan perusteella mita on tullut kuultua, Wolfmother kuulostaa myos hyvalta.  :)