Diabetes

Aloittaja Vilkku, joulukuu 01, 2007, 23:37

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Vilkku

Elikkä olisi suunnitelmissa tulla WH-viisumilla ensi elokuussa vuodeksi Australiaan. Ja minullehan on tullut joskus nuoruudessa tämän suomalaisten kansansairaus eli sokeritauti. Onkohan kukaan toinen diabeetikko ollut siellä päin vuotta WH-viisumilla? En ole ainakaan näiltä sivuilta löytänyt mitään keskustelua asiasta.

Siinä vaan tuntuisi olevan muutama mutta. Sen verran olen ymmärtänyt että lääkkeitä ei saisi tuoda kuin kolmen kuukauden tarpeiksi ja ne pitäisi tullata tullessa sinne. Ja minun pitäisi siellä sitten hommata tämä medicalcare kortti ja käydä lääkärillä joka kirjoittaisi minulle uuden reseptin jotta saisin siellä sitten lisää insuliinia.

Toinen ja isompi ongelma on insuliinien säilytys. Reppureissaajana ollessa kun ei aina ole käytössä jääkaappia, ja insuliinien tulisi olla 2-8 asteessa. En varmasti uskaltaisi jättää insuliineja edes hostellin jääkaappiin. Eihän sitä tiedä mikä ihme hihhuli ne sieltä veisi. Ja suunnitelmissa olisi ostaa auto ja kiertää vähän laajemmalla alueella ja nukkua yöt autossa, niin on aika toivotonta saada pidettyä insuliinit tarpeeksi kylmänä. Yksi semmoinenkin ajatus minulla oli että voisi jättää insuliinit aina jonkin "tutun" jääkaappiin reissujen ajaksi, mutta silloin pitäisi aina palata lähtö pisteeseen.

Ja sitten vielä verensokeriliuskat. Saakohan näitä ostettua tai ihan jopa ilmaiseksi sillä medicarekortilla, suomessa ne saadaan ihan ilmaiseksi tk:sta. Olisi oikeastaan mahdotonta tuoda vuoden satsia kerralla mukana. Olisihan siinä kyllä semmoinen idea että joku lähettäisi niitä minulle postin kautta, mutta niitä saisi lähetellä vähän väliä.

Tavoite olisi että voisi ratkaista nämä ongelmat tämän joulukuun aikana, jotta voisi ruveta suunnittelemaan ja valmistautumaan reissuun. Tuo kahdeksan kuukautta tuntuu toisissa asioissa todella pitkälle ajalle ja toisissa todella lyhyelle. Muutaman vuoden olen jo haavellut tästä reissusta, joten toivottavasti nämät asiat eivät estä minun reissua.

Saunafan

Toinen samoja asioita mielessä pyöritellyt ilmottautuu!

Itellä on kans D1. Kans WH:lla ajatellut lähtee ens vuoden aikana mutta mitään lippuja en oo varannut vielä.

Lääkkeistä:

Vuoden lääkkeet saat Suomesta. Meet apteekkiin ilmottaan asiasta etukäteen että tarttisit 12kk satsin 3 kk sijaan ja kannattaa pyytää sellatteita joissa on viimenen käyttöpäivä mahdollisimman pitkälle. Se homma menee niin että joudut maksaan ne 9kk lääkkeet omasta pussista (1000-1500€ jos lantusta ja humalogia niinku mulla) mutta saat ne kelalta takasin kun täytät jonkun lomakkeen sitä varten. Kannattaa käydä jutteleen kelassa tästä järjestelystä ja ne luultavammin antaa sulle lomakkeen jolla haet sitä korvausta sitten. Käsittääkseni paris viikos voit sen saada takasin tililles.
Sitten tarvittet lääkäriltä sellatteen todistuksen että sulla on D1 ja että ne lääkkeet mitä aiot ottaa mukaan on sulle elintärkeitä etkä voi kuljettaa niitä ruumassa koska siellä ne voi jäätyä. Tähän on joku valmis lomake mutta diabeteslääkäriltä sen saa. Sitä kun vilauttaa lentokentällä niin saat mennä lääkkeiden kanssa koneeseen.

Lääkkeiden säilytyksestä:

Tällainen firma http://www.friofinland.com/ myy insuliineille kuljetuspusseja jotka kestää yli 35 asteen lämpötiloja. Semmonen on varmasti kätevä ottaa mukaan reppuun kun ausseissa reissailee. Isompaa satsia varten lentokoneeseen kannattanee ottaa joku styroksilaukku, mahd.pieni tietysti jonne voi laittaa viileitä kylmäkalleja mukaan jos haluaa matkan ajaks...mutta on lentokoneissa jääkaappejakin. Tosin niiden inskojen pitäis olla koko ajan kylmässä ettei välillä pois ja taas takas kylmään. Siinä mielessä joku styroksilaukku missä on pari kylmäkallee on toimiva koska siellä niitä voit pitää koko ajan. Apteekilla on kanssa jotain kuljetuskalustoo, tuleehan ne lääkkeet niihin apteekkeihinkin joissain kuljetuslaatikoissa. Kannattaa kysästä.

Hostellihommaan en ole itekään keksinyt hyvää ratkaisua...paras tietysti olis toi että suurimman satsin vois jättää jonkun ihmisen luokse johon luottaa ja sitten roudata esim parin kuukauden satsia mukana näissä pienissä kuljetuspakkauksissa. Jos aiempi ei onnistu niin sitten pitänee uskaltautua hostellin jääkaappiin laittamaan tai vaihtoehtoisesti kylmäkalleja vaihtamalla pitämään siinä omassa laatikossa jossain mahdollisesti lukitussa tilassa.

Muista tarvikkeista:

Ainakin Tampereella välinejakelusta sanoivat että voivat antaa vuoden tarvikkeet (liuskat ja neulat) mukaan. Tämä lienee paikkakunnasta ja säkästä (ts.hoitajien tiukkapipoisuudesta) kiinni.
Viehän ne laukusta jonkinverran tilaa mutta mä en ainakaan halua maksaa 40 € yhdestä liuskapaketista kun tarvitsen niitä vuoden aikana 20. Mieluummin kaikki minkä saa Suomesta ilmatteeks mukaan.

Itekin olen suunnitellut lähtöä tässä jo puolisen vuotta mutta en ole vielä saanut kipinää varata lippuja. Myös tuota autohommaa olen ajatellut..että ostais auton kun saapuu sinne, kruisailis vuoden verran mestoilla ja tois Suomeen ja tekis myyntivoittoo.

Toivottavasti oli apua jostain noista, itellä on mennyt kuukauden päivät siihen että olen löytänyt osuvaa infoa.

Aikis

Lainaus käyttäjältä: Saunafan - joulukuu 05, 2007, 01:25
Itekin olen suunnitellut lähtöä tässä jo puolisen vuotta mutta en ole vielä saanut kipinää varata lippuja. Myös tuota autohommaa olen ajatellut..että ostais auton kun saapuu sinne, kruisailis vuoden verran mestoilla ja tois Suomeen ja tekis myyntivoittoo.


Saunafan, kannattaa perehtyä tähän autoasiaan yhtä tunnollisesti kuin tuohon lääkekysymykseen. Nimittäin saattaapi olla niin, ettei kukaan osta sun Suomeen tuomaa vääränpuoleista kruisailuvekotintas!

Tutustu autojuttuihin etsimällä vanhoja keskusteluja hakulaatikosta, saat paljon hyvää tietoa. Ja nopeasti.

Vilkku

Minulla on käytössä nuot samat insuliinit kuin sinullakin Saunafan. Olen kerran joutunut ostamaan insuliinit kolmeksi kuukaudeksi (olin ulkomailla 6kk:tta), ja ei ne kyllä sillon nuin paljoa maksaneet. Ne maksoivat muistaakseni vain vähän päälle 200€/3kk. Ja rahat palautettiin vasta sitten kolmen kuukauden päästä. Niin ja silloin ku selvittelin tuota matkan ajan säilytystä, niin minulle sanottiin että matkan aikana (yli 24h) ei niitä tärvitse pitää kylmässä, kuhan ne saa heti perille päästyään kylmään. Mutta olisihan se varmasti parempi pitää ne edes vähän viileässä. Siihen ajattelin semmoista pehmeää kylmälaukkua eikä semmoista styroksista. Semmoisen saa edes vähän pienempään tilaan.

Ja täällä (http://www.tga.gov.au/docs/html/bringmed/intoaust.htm) ainakin sanotaan että ei saisi ottaa kuin 3 kuukauden lääkkeet ja ne pitäisi tullata saapuessa maahan. Jos nyt en ihan väärin ymmärtnyt tuota tekstiä.

Tuo Frio onkin uusi tuttavuus. Pitääpä tilata tuommoinen, vaikka kävisikin niin etten pääsisi lähtemään sinne. Tuo on kätevä sinänsä ettei sitä tarvitse jäädyttää erikseen vaan vain kastella kylmässä vedessä.

Vilkku

Saako Australiaan tuoda enempää lääkkeitä kuin 3 kuukauden aikana tarvitsee? Onko kellään oma kohtaista kokemusta?

Laitoin nyt vähän lyhyempänä jos joku tähän osaisi vastata.

Haagalainen

Lainaus käyttäjältä: Vilkku - joulukuu 18, 2007, 22:23
Saako Australiaan tuoda enempää lääkkeitä kuin 3 kuukauden aikana tarvitsee? Onko kellään oma kohtaista kokemusta?

Raja näyttäisi olevan 3 kk, mutta jos tarvitsemaasi lääkettä ei ole Australiassa saatavilla, voit saada erivapauden tuoda ko lääkettä pidemmänkin ajan tarpeisiin.
Omakohtaisia kokemuksia ei ole, siis en ole kertaakaan Australian tullissa ilmoittanut lääkkeitäni, mutta ei kannata riskeerata, jos lääkkeitä on reilummin matkassa.

Asiasta juttua linkin takana.

http://www.tga.gov.au/docs/html/bringmed/intoaust.htm

Aikis

Vilkku, oletko katsonut vanhoja keskusteluja esim hakusanalla lääkkeet...luulisin löytyvän.

Vilkku

Kyllähän mä ne aikaisemmin luin, mutta nyt luin sitten oikein ajatuksella. Löysin sieltä sitten yhden keskustelun matkavakuutuksista ja sieltä löytyi tietoa PBS:stä (Pharmaceutical Benefits Schedule), eli nuista korvattavista lääkkeistä. Eikös nuo lääkkeet saa Medicarecardilla halvempaan hintaan?

Löysin myös omani lääkkeet tuota kautta ja ne molemmat näyttää olevan korvattavia (Tuossa toinen: http://www.pbs.gov.au/html/healthpro/search/results?term=Humalog&scope=PBS+STATIC&form-type=simple).

Tarkoittaako tuo nyt sitä että voisin saada tuota Humalogia (toinen ylhäältä) viisi viiden ampullin pakkausta, hintaan $30,70? Eli tarkoittaako tuo Max quantity pakkausten määrää, koska ainakin täällä Suomessa ne myydään pakkauksittain eikä ampulleittain? Tuo määrä riitäisi melkein puoleksi vuodeksi, mutta ei sitä niin paljoa kannattaisi kyllä kerralla ottaa. Toinen insuliini maksaisi myös yhtä paljon, joten ei olekkaan niin kallista kuin kuvittelin.

Savanna

Hei!

Täällä kans yks, jonka matkatoverina lapsuusiän diabetestä sairastava henkilö. Onko tosiaan ketään diabetikkoa, joka on jo käynyt Ausseissa vuoden? Olisi kiva saada kuulla, miten nämä asiat hoidettiin ja mikä olisi paras tapa toimia?

Järjestöjen esudtajilla ja lääkäreillä ei ole ollut harmainta hajuakaan kun olen kysellyt.

Vilkku

Minä ajattelin ottaa heti nyt jo sen "no worries"-asenteen, että kaippa ne asiat sitten jotenki lutviutuu. Otan mukaani kolmen kuukauden lääkkeet ja laitan ne tuommoiseen frio finlandin - kylmälaukkuun ja yritän parhaani mukaan pitää ne kylmänä. Siellä sitten lääkärin puheille ja hommaamaan paikallista reseptiä ja tietenki medicare-kortti. Jos en sitten saa hommattua insuliineja niin eiku takasi koti suomeen. Olis kyllä aika perseestä tulla kesken matkan takasi. :nuttu: Nuo kolmen kuukauden insuliinit kestää varmasti paljon pitempään ku täällä suomessa, koska arvelisin että tulee harrastettua paljon enemmän kaikkea ja käveltyä ja kierreltyä.

Lauantaina laitoin viisumi hakemuksen, eikä ole vielä tullut, mutta eiköhän se sieltä.

Tuo on ainoa juttu jonka olen löytänyt netistä -> http://www.diabetes.fi/inspis/vaihto-opiskelijanaaustraliassa.html
Tuolla näyttää ainaskin olleen kuuden kuukauden insuliinit mukana.

Savanna

Hei, kiitti vstauksesta Vilkku!
niin eihän se diabetes saa estää elämästä täysillä ;) Kyllä kaikki varmasti järjestyy :) No worries asenne on varmaan ainakin hyvä lähtökohta :D

Toivottavasti saat viisumi-vastauksen pian!

Milka

Diabetes on aika yleinen Australiassakin, joten eikohan insuliinia saa kaikista apteekeista. Taalla kaytte vain GP:lla saamassa reseptin ja eikun apteekkiin.   8)

wamberal

Heip, ajattelin vastata koska mullakin 1-tyypin Diabetes ja muutin tanne Ausseihin pari kuukautta sitten. Tulin kyllakin Spouse-viisumilla enka WH:lla joten sen viisumin suhteen en ole ihan varma toimiiko kaikki samoin kuin spouse-viisumin kanssa. Mulla on medicare kortti ja sitten menin mun GP:n luokse, jolta sain reseptit insuliineihin. Ne oli vahan erilaisia kun mun omat laakkeet, esimerkiksi mulla oli Humalog, joka oli koko kyna kayton jalkeen heitettava pois, ja taalla ei sellasia ollut, joten sitten mun piti tilata se itse kyna (ilmanen kanssa) ja nyt kaytan vain niita ampulleja jotka laitan siihen kynaan. Lantusta sai samanlaisena pois heitettavana versiona kuin mita mulla oli Suomessakin.

Kun ilmoittautuu Diabetes Australian jaseneksi ja saa niiden kortin (ilmanen) http://www.diabetesaustralia.com.au/ndss/index.html niin silla sitten saa ilmaseksi neuloja ja luiskoja apteekeista (vain tietysta apteekeista). Ma jouduin ostamaan uuden verensokerimittauskoneen kun mun vanhaan koneeseen (Accu Chek compact) ei saanu ilmaseksi luiskoja,ne olis pitany ite ostaa iaka kalliilla, joten uuden koneen osto oli halvempaa (49$). NDSS lahettaa sitten semmosen paperin jossa ne kertoo mitka kaikki on tavaroita (siis luiskoja, neuloja yms.) joita voi saada ilmaiseksi..

Sitte ma meen nyt ens kuussa ekaa kertaa  Diabetes Clinicille, siis hoitajalle joka on erikoistunut diabtekseen, muuten oon vaan kayny mun oman GP:n luona mittauttamassa 3kk verensokerit. Ja ilmanen on myos tuo Diabetes Clinic. Eli ihan hyvin on tama asia taallakin hoitunut, eika ole ollut ongelmia. Toivottavasti WH:llakin saatte taalta samalla lailla ilmaset (oli niissa joku pieni maksu, joitain kymmenia dollareita) insuliinit kuten minakin. Lycka Till!!! :peukkuy

Milka

Medicare korvaa vain valttamattoman hoidon Australiassa valiaikaisen viisumin omaaville matkalaisille. Mutta diabetes (ja tietysti muidenkin) laakkeiden korvattavuutta voitte varmaan kysya Medicarelta etukateen, jotta osaatte ottaa sen huomioon matkabudjettia laatiessa.  Liitan tahan linkin medicare webbi-sivuille.

http://www.medicareaustralia.gov.au/public/migrants/visitors/uk.shtml

Savanna

Hmmm...tuopa juuri. Kun ainakin viimeksi kun tuolle matkakumppanille lääkettä vaihdettiin, oli se aika vaikea prosessi ja meni aikaa, että oppi laittamaan oikein ja kuuntelemaa oikein. Olisikohan jossain tietoa mitä insuliisinívalmisteita löytyy Australiasta, niin voisimme vaihtaa insuliinit jo etukäteen täällä Suomessa sellaisiksi, ettei mitään eroa uusien lääkkeiden tottumiseen tulisi?

Käytössä siis nyt Humalog ja Levemir. Löytyvätköhän nämä Aussien markkinoilta myös?

eevis

Savanna :) TGA on tehnyt hyvän koosteen insuliineista, se on tehty 2005 mutta koska sivu on päivitetty joulukuussa 2007 niin eiköhän tuon luulisi olevan edelleen ihan paikkansapitävä? Korvattavuuksistakin on tiedot. Levemir ei näyttäisi olevan PBS:n piirissä tuon mukaan. Viime heinäkuussa kirjoitetussa Victorian Diabetes Australian jutussa ovat näköjään samat insuliinit, niistä ei vain korvattavuuksista ole tietoja, mutta PBS:n sivuilta voi etsiä insuliinivalmisteen nimellä tiedot korvattavuudesta. Ja eiköhän sieltä PBS:n hausta löytyviä tuotteita ole sitten varmasti myös saatavilla Ausseissa. :)

Edit: PBS:n mukaan Levemirkin olisi korvattava, jos ymmärsin oikein (government pays ~$432 mutta erityiskorvausta ei saa).
Dees - We will bloody bounce back!!!


Savanna

Thänks!

Eiköhän näillä eväillä saada insuliiniasiat kuntoon. Kiitos kaikille avusta!

Vilkku

Voi että ku sekotatte mun pään.  ??? Olin jo tyydyttäytynyt ajatukseen, että kyllä ne asiat selviää sitten aikanaan, mutta nyt kun olen ruvennut lukemaan nuita teidän linkittämiä sivuja niin meinaa pää hajota.

Tuolla Milkan laittamassa linkissä sanotaan kyllä aika tyhjentävästi, että "Medicare will not cover: medicines not subsidised under the Pharmaceutical Benefits Scheme ". Omalla englanninkielen taidollani tuo tarkoittaa ettei lääkkeitä korvata?

Minulla on siis insuliineina Humalog ja Lantus. TGA:n sivuilla kerrotaan että Lantus ei ole PBS:n alaisuudessa, mutta taas tuolla PBS:n sivulla se olis korvattava lääke. Humalog taas näyttäis molemmilla sivuilla olevan korvattava.

Pitäisi varmaan laatia sähköposti tuonne Medicare-sivulle ja kysyä että korvaako se insuliinit vai ei. Menee vaan omalla kielitaidolla vähän aikaa että sen saa väsättyä.

eevis

Vilkku :) Piti oikein käydä konsultoimassa kaveriani, joka on aussifarmasisti. Eli samalla lailla kuin Suomessa (no okei 2 krt kuussa), Ausseissa ilmestyy joka kuukausi lista PBS-korvattavista lääkkeistä, ns. "yellow book". Se on tietysti nykyään elektroninen, ja löytyy täältä => valitse latest news -kohdasta Monthly Update Of The Schedule Of Pharmaceutical Benefits (tässä tammikuu 2008). Sieltä saa esim. simple searchilla Lantus => antaa kaksi saatavilla olevaa Lantus-valmistetta. Ja taulukossa siis "Max quantity" (tässä 5) tarkoittaa kerralla enintään toimitettavaa pakkausmäärää (eli kun pakkaukset ovat samoja kuin Suomessa 5x3ml (lukee tuossa nimikentässä) niin 5x5x3ml), ja kuulemma apteekit eivät yleensä oikein suostu toimittamaan vähempää... se tietää heille paperitöitä... :) Ja siis tämän 5x5x3ml satsin saa UUDESTAAN "No. of repeats" kertaa samalla reseptillä, eli tässä 1, joten yhteensä reseptillä voi saada 2 x 5x5x3ml Lantusta, sitten pitää saada uusi resepti lääkäriltä. PAITSI jos lääketieteellisistä tms. syistä lääkäri kirjoittaa reseptin isommalle määrälle. Mutta kuulemma vain spesiaalitapauksissa. Ja se hinta siis on tuolle kerralla toimitettavalle 5x5x3ml satsille se "Price to consumer" eli tässä $31.30. (tästä voivat aussit saada opiskelija- tai eläkeläisalennuksen jolloin satsi maksaa sen $5, mutta mahtavatkohan näitä antaa ulkomaalaisille? sen voi varmaan tarkistaa sieltä Medicaren reciprocal agreement -sivuilta)

Eli viimeisimmän korvattavuustiedon saa tuolta katsomalla, helmikuussa tulee taas uusi tiedosto, mutta aika samalla lailla menevät kuin Suomessakin, eli tuskin korvattavuus insuliineilta pois menee... Toivottavasti tämä auttoi jotakuta, ja jos joku haluaa lisätietoa, voin koittaa konsultoida taas kaveria. :)

Edit:
Lainaus käyttäjältä: Vilkku - tammikuu 28, 2008, 20:41Tuolla Milkan laittamassa linkissä sanotaan kyllä aika tyhjentävästi, että "Medicare will not cover: medicines not subsidised under the Pharmaceutical Benefits Scheme ". Omalla englanninkielen taidollani tuo tarkoittaa ettei lääkkeitä korvata?

Jos lääke löytyy tuolta korvattavista, silloin se on subsidised under the PBS, eli no probs. :)

EDIT: LÄÄKEHAKUUN PÄÄSEE OSOITTEESTA http://www.pbs.gov.au/html/healthpro/home --> Simple search
Dees - We will bloody bounce back!!!


Vilkku

Kiitos eevis hyvästä vastauksesta. Elikkäs tuli tänään viisumi hakemukseen vastaus. Ja juurikin tämän diabeteksen takia joudun menemään lääkärin tarkastukseen ja hommaamaan rinnasta röntgenkuvan. Paljon asiaa löysinkin tuosta aiheesta, mutta mistään minulle ei selvinnyt että minne ne kuvat pitää sitten lähettää? Minua lähin Panel Doctor on tuo Oulun Diakonissalaitos, että kaippa nuo sielläkin sitten osaavat asiassa auttaa, vai lähettävätkö ne kuvat sieltä suoraan?

Savanna

Moi!

Siis apua! Tahtovat myös röntgenkuvan rinnasta ennenkuin voivat viisumin myöntää? Miksi näin?
Kerro ihmeessä minne kuva tuli lähettää, onko se kaikilta diabetestä sairastavilta?

Onko kellään muuten tietoa, että miten paljon aikasintaan enenen lähtöä viisumia voi hakea? Onko siinä siis joku aika, jonka sisällä matka pitää aloittaa?

eevis

Savanna :) Siis ilmeisesti tarkoitat WH-viisumia(ko)? Sillä voit vuoden ajan myöntämispäivästä lukien saapua Australiaan, ja siitä ekasta maahansaapumispäivästä se itse viisumi on sitten voimassa sen vuoden. Eli hyvissä ajoin voi olla liikkeellä, jos tietää varmasti pääsevänsä lähtemään aiottuna ajankohtana.

Tuohon diabeetikoiden röntgenkuviin, hmm en tiedä mutta olisiko kyse vaan siitä, että koska Suomi katsotaan hiukan riskaabelimmaksi maaksi tuon tubin suhteen, haluavat enemmän varmistuksia (minultakin kuvat otettiin aikanaan, vaikken ollut sairaalaan tai lastenhoitoon menossa töihin, eikä ole mitään perussairauksia (vielä :) kop kop)). 

Ja selvittäkää itse tuo kuvien ajantasainen lähettämisosoite etukäteen ottamalla yhteyttä tarvittaessa DIACiin. Minut tutkinut, erittäin pätevä pitkään lääkärintarkastuksia aussiviisumeita varten tehnyt ja ajantasalla oleva lääkäri totesi, ettei millään voi ottaa vastuuta siitä, mihin kenenkin kuvat lähetetään (asiakkaan pitää itse tietää), koska eri viisumiluokissa ne voivat mennä eri paikkoihin, ja vielä osoitteet muuttuakin, joten aina on itse varmistettava asia. Ja sitten kun itse selvittää asian, saapa olla rauhassa eikä pitäisi tulla mitään viivytyksiä viisumin käsittelyyn...
Dees - We will bloody bounce back!!!


Vilkku

Minulle tulleessa sähköpostissa todettiin, että koska kuulun niin sanottuun riskiryhmään, niin pitää tosiaan tuo röntgenkuva ottaa ja sitten vielä täydellinen lääkärintarkastus. Näillä todetaan se, että olenko menossa rasittamaan Australian terveyspalveluita.

Viikko sitten kävin Oulun Diakonissalaitoksella tarvittavissa tutkimuksissa. Lääkäri sattui kyllä sopivasti, kun hän oli diabeteslääkäri ja hoiti samalla myös nämä australian viisumi asiat. Eikä hän tyrmännytkään minun viisumi hakemusta  :pepsodent Samalla hän tarkisti netistä mihin osoitteeseen kuvat ja paperit tulee lähettää, ja kysyi minulta olenko samaa mieltä.

Kuvat ja paperit lähetettiin ihan vaan postilla ja kirjattuna kirjeenä (viikko), jolloin se ei tullut maksamaan minulle mitään. Mutta jos olisin halunnut, että ne lähetetään kiireesti kuriirilla (muutama päivä) olisi se maksanut reilusti yli sata euroa.

Röntgen kuva maksoi  70 euroa ja lääkärin tarkastus 110 euroa. Minulle vaan sattui niin mainiosti, että tuli samalle päivälle työkeikka Ouluun, niin sain matkakorvauksetkin tuosta reissusta, eikä tarvinnut ottaa vapaata töistä tuota varten  :pepsodent

Vilkku


Savanna

Voi Onnea Vilkku viisumista!

Koska olet lähdössä ja mikä matkasuunnitelmasi on?
Meillä lähtö elo/syskuun taitteessa ja pistetään nyt siis tällä viikolla sitten viisumit hakuseen.

Vilkku

Elokuussa olis tarkoitus lähteä. Minkäänlaista tarkempaa suunnitelmaa ei ole, mutta eiköhän se rupee tarkentumaan ku rupeen tilaileen lentolippuja. Sinne mennään minne halvimmalla pääsee  :pepsodent

Sattui vaan niin mukavasti, että samana päivänä kun sain viisumin niin sain töissä vakipaikan. Mukava ruveta heti kyselemään virkavapaata, kun en ole vielä ollenkaan kertonut suunnitelmistani töissä. Ja vielä kun pomon tietää, niin hän ei tule tykkäämään ajatuksesta. Sen verran sentään olen kysellyt asioista, ettei pitäisi ollaan mitään estettä ettenkö saisi virkavapaata.

Savanna

Moro Vilkku!

Meillä myös tarkoitus suunnata Sydneyyn elo/syykuussa. Oma viisumini tulikin myös. Kesti vain kaksi päivää! Matkatoverille viisumia vielä odotellaan. Ehkä siitä diabeteksestä johtuen kestää kauemmin..Viime vuonna oltiin Perthissä myös yhdessä ja jano jäi niin kova, että se on myös meillä edessa vakkariduuneista luopua ja asuntovelallisinakin laittaa vaan kämppä vuokralle kalustettuna ja lähteä :)

Uskon kyllä vahvasti, että tuo reissu rikastuttaa kyllä elämää niin, että kannattaa joku vakkariduunikin jättää. Varsinkin jos uskot saavasi virkavapaata. Koska ajattelit töissä kertoa? Tuntuu nyt kummalta, kun töissä vahvasti suunnitellaan ensi syksyn projekteja ja en ole vielä mitään kertonut. Irtisanomisaikani on 1 kk, joten ajattelin kesäkuussa kertoa. Itselläni ei siis virkaa, niin en voi hakea virkavapaata. Mahtaakohan työnantaja siis vuoden palkatonta vapaata antaa...hmmm. pitää vahvasti myydä se jollain koulutusidealla sisään ;)


Vilkku

Koko ajan polttelee, että pitäis jo kertoa suunnitelmista pomolle, mutta ajattelin joskus vapun jälkeen kertoa. Pelottaa vaan, että pomo kuulee jotain muuta kautta meikän suunnitelmista. Sen verta pienellä paikalla asun ettei olis mikään ihme. Vaikka olen yrittänyt olla hissun kissun suunnitelmista niin aina joku tulee ja kyselee, että "Millon sä sinne australiaan oot lähössä". Siis jotkut semmoisetkin ovat tienneet mun lähdöstä joitten kanssa olen vaan muutaman kerran jutellut koskaan  :confuse. Paras kysymys tähän mennessä on ollut "Millos sää siellä Australiassa oot ollu ja missä siellä?" Niin vaan ne juorut muuttuu  :pepsodent

Savanna

Moro taas Vilkku!

No niinhän siinä kävi, että tuli viesti, jossa pyydettiin myös terveydestilasta todistusta ja rötngenkuvia. Soitelin täällä Helsingissä päin mainituille henkilöille, jotka näitä tekevät ja hinnat pöyristyttäviä. Toisella 330 € ja toisella 250 €. Viikkoihin ei ole vapaita eikoja, toinen lääkäreitä litseasiassa lomalla ensi kuuhun asti ja toisella jäljellä vain hajaaikoja keskeltä päivää.

Voi kun on tehty vaikeaksi..

Tiedä sitten, kun diabetes ei ole niin hyvässä hoidossakaan, että tuleekohan lupa edes. Verenpaine ainakin korkealla ja sitten hän joutuu syömään sellaista jotain lääkettä, ettei proteiiniä erittyisi virtsan mukaan. Kertoi jostain sisäelinten spragaamisesta (?).

Huolestuttaa, että jos nämä kalliit lystit maksaa (mulla jo viisumi) ja sitten ei matkaan pääsekään :(

Mitä lääkäri sulle sanoi? Onko jotain tiettyjä rajoja mitkä estävät, että diabetes ei ole tarpeeksi hyvässä hoidossa?

terveisin,

Huolestunut matkaaja


Vilkku

Moi Savanna

Tuntuu kyllä aika kalliilta nuo helsingin lääkärit, kun minä sain kaiken 180 eurolla. Mulla on tuo diabetes sen verran hyvässä hoitotasapainossa, ettei se lääkäri loppupeleissä paljoa minulta kysellyt. Mutta kaikki normaalit asiat käytiin läpi kuten kuulo, näkö, paino, pituus, hammashoidot, leikkaukset jne.... niin ja taisi se kysyä vielä vanhempien ja sisarusten sairauksista, että onko mitään perinnöllisiä sairauksia.

Ainut oli vaan minullakin tuo verenpaine, joka on lievästi koholla. Niissä papereissa minkä lääkäri täyttää on rajana 140/80 tai 140/90, en muista tarkasti. Ja minulla siinä hermostuksissaan paine huiteli koko ajan tuon ylä puolella, niin se lääkäri sitten vaan tokaisi, että kyllä se passaa ja merkkasi lappuun sen 140/80.

Ja tänään sain vihdoin ja viimein sanottua asiasta pomolle. Jotenki hänen olemuksesta huomasi, että hän oli jo jostain kuullut mun suunnitelmista vaikka kielsikin sen asian. Hän vain sanoi, että ei muuta kuin haet virkavapaata ja sillä selvä.  :pepsodent Hoksasin vaan etten huomannut sanoa kuinka kauan aijon reisussa olla ja ihme, ettei edes kysynyt sitä  :confuse No, kyllähän se asia hänelle selviää kun vien virkavapaa anomus lapun.

Meinaatko sinä Savanna lähteä sitten yksin matkaan jos kaverisi ei pääse lähtemään vai kuoppaatko sinäkin koko reissun? Jos tuo protsku homma ei vaadi sairaalahoitoa, eikä muutenkaan ole tarvinnut olla sairaalassa pitkiä aikoja niin en usko että olisi mitään estettä saada viisumia. Mutta toivotaan, että sieltä tulee sitten joskus se hyväksyvä päätös jos vaan uskallatte ottaa riskin ja maksaa nuo lääkäri maksut.

wamberal

Hei Savanna.

Tama kokemus on siis mun spouse viisumin hakuprosessista, etta en ole ihan varma milla visalla olitte matkassa ja onko sama kaytanto WH:ssa kuin spousesa? (muuten, ite olin WH:lla ausseissa v.2004 ja silloin visan sai netin kautta 24 tunnissa, vaikka olikin diabetes..?)

Muistaakseni mulla kaikki noi pakolliset laakarimaksut oli noin 400 Euron luokkaa, siis Helsingissa. Sain sillon nopeesti ajan, mutta muuten se laakari oli vahan hontti, aluksi pidin siita etta se otti asiat niin rennosti, mutta loppuviimeksi se sohelsi sitten asioiden kanssa ja alkoi siita sitten syyttamaan mua. Sillon alkoi palaa hermot ja loppuviimeksi se alko multa vaatimaan viela silmanpohjakuvauksia (siis yksiltyisella tietysti ja olishan menny paljon aikaa ja ollu aika kallista puuhaa..) mutta onneksi yksi toinen laakari (jossa siis joistain syysta? jouduin kaymaan, se oli siis muistaakseni joku sisatautien erikoislaakari Mehilaisessa, joka kans maksoi ihan kivasti..) sitte onneksi soitti sille viisumilaakarille ja kertoi etta ei mun silmissa oo mitan vikaa.. Plaah sanon mina. Paljon karsivallisyytta ja hermoja oikeesti tarvitaan!

Ma kavin siis
-Herra viisumilaakarilla Mehilaisessa muistaakseni kaksi kertaa (sen sohlaysten takia)
-sisatautiin erikoistuvalla laakarilla eri Mehilaisessa Hesassa (viisumilaakarin maarayksesta)
-Ja sitte tarvin viela oman diabeteslaakarin lausunnon, enkun kielisen, ja sitte kaikki lahetettiin yhdessa paketissa (ja sen postituksenkin kanssa se viisumilaakari sohelsi ihan kummia juttuja)

Mutta kun viisumi loppuviimeksi saatiin, niin kaikki noi huolet ja inhottavat laakarikaynnit unohtui kuin salama kirkkaalta taivaalta (siksi en muista kaikkea ihan tarkkaan, vaikka siita on vain 6kk aikaa..)

Paljon tsemppia ja lycka till!!!!!!!!!!!!  :peukkuy  :peukkuy  :peukkuy ma muistan kuinka paljon mua jannitti noi laakarikaynnit ja koko viisumiprosessi ja olin ihan varma etta kaikki kaatuu siihen pirun tautiin..

ps. Voi kun ton diabeteksen vois ladata syvimpaan helvettiin mista se ei koskaan enaa loytais takasi tanne maan paalle, niin paljon hermoja on sen kanssa joutunut polttamaan, eika siita paase KOSKAAN eroon!  :nuttu:

Savanna

Moi Vilkku ja Wamberal! :XXXX

Kiva kuulla kokemuksia!

Soitinpa nyt sitten Turkuun ja Tampereellekin.Turussa hinta kipusi myös reippaasti yli 200 €. Tampereella toinen viisumilääkäristä oli sitä mieltä, että hinta on 154 € ja tarvitsee myös tuon Wamberalin mainitseman englanninnkielisen todistuksen ja ei missään nimessä mitään labroja. Toisen Tampereen lääkäreistä mukaan hinta on 154 € + labrat (jos niitä tarttee, kuulemma hyvä ainakin hiv ja virtsatestit tehdä) ja ei tartte mitään englanninkielistä todistusta.
Että ehkä tässä lähdetään käymään sitten Tampereella.  ???

Otettiinko teiltä HIV, virtsa ja hepatiittitestit? Niistä kun nuo lääkärit ovat puhuneet ihan eri tavalla. Osa sanonut että kaikki testit otetaan ja osa sanonut, ettei niitä WH-viisumia varten tarvita ollenkaan. Helsingit lääkärit vain sanoivat ettei niitä tiedä etukäteen vaan tutkimusten edetessä päätetään jatkotesteistä ja toimenpiteistä ja hinta voi tosiaan nousta siitä sitten sitä mukaan korkeallekin, mutta vähintään 250.

Mikä teidän Hba-arvo oli? Onkohan 9,4 paha, vaikka vähän korkee onkin wh-viisumia ajatellen?

Juteltiin just tuossa, että mitäs sitten jos hän ei saakaan viisumia ja ehdotin että muutetaan nyt sitten vaikka Barcelonaan vuodeksi  ;) että reissuun on päästävä joka tapauksessa!  :pepsodent
Ehdotin myös, että mähän voisin lähteä sinne ihan yksinkin, että hän voi jäädä Suomeen. Sain murhaavan katseen takaisin... ;)
Tässä on siis 8 vuotta jo vietetty tätä yhteiselämää..niin olishan se aika iso muutos jos toinen kävis vuoden poissa. Tosin oon kyllä tässä seurusteluaikana ollut vuonna 2005 vajaat 4 kk Espanjassa ilman häntä :)

Protsku homma silleen hoidossa, että lääkkeitä hän on nyt syönyt siihen ja itseasiassa ei ehkä syö niitä enää kuin noin kuukauden. Sairaalassa hän ei joutunut sen takiakaan olemaan.

No hyvä, kun sait Vilkku kerrottua pomollesi :) Taakka pois hartioilta ja ei tartte jännätä. Ja nyt saat sitten matkasuunnitelmistasi ihan avoimestikin puhua. Tänään just puhuttiin töissä mitä projekteja tehdään ensi vuoden marraskuussa...joo oli vähän hankalaa leikkiä mukana ja väkisin kävi hymyilyttämään, että tehkää te vaan...meitsi surffaa jossain ihanalla biitsillä  >:D tai kökin jollakin plantaasilla  ;)

Miten sä Wamberal oot käytännössä hoitanut insuliinihankinnat siellä Australiassa? Otitko 3 kk satsin mukaan ja perille päästyäsi Medicare kottia hakemaan ja lääkäriltä aikaa jotta voi kirjoittaa sulle lisää reseptejä siellä?

Pirun tauti, mutta toivottavasti ei unelmista joudu sen takia luopumaan! Kiitos rohkaisuistanne!
:nuttu:

Vilkku

Moi taas.

Minulta lääkäri vain kysyi että onko todettu mitään sukupuolitauteja (sis. HIV). Mulla sattui olemaan edellisviikolla, ennen tätä viisumi lääkäri käyntiä, diabeteskontrolli johon kuului verikokeet. Joten minun ei erikseen tarvinnut käydä verikokeissa. Ainoastaan piti pyytää, että samalla labra käynnillä ottavat virtsastanäytteen, ja että tutkivat siitä jotain ekstraa.

Rupesin nyt justiinsa miettimään, että taisivat juurikin nuo proteiinit tai jotkut vastaavat siitä virtsasta mitata. Ja lääkäri sanoi sillon että jos niitä protskuja löytyy, niin sitten mennään tarkempiin tutkimuksiin. Mutta kun nuohan tiedetään jo niin vois kuvitella ettei niistä muodostu ongelmaa.

Minulla oli nyt tuo Hba-arvo 6,3 ja se on aina pyörinyt nuilla tietämillä. Niin mulla ei ollut minkäänlaista ongelmaa sen suhteeen. Tuota arvoa on ihtellä melkein mahdoton parantaa enää tuosta.

Savanna

Moi!

Vau! Sulla tosi hyvä Hba-arvo :) Onneksi olkoon! Tosiaan tuota alemmaksi aika vaikea varmaan edes saadakaan.

Joo, no odotellaan nyt sitä englanninkielistä todistusta ja tosiaan sitten hän kattoo minne aikoo lääkäriin mennä. Harmi, kun mulla sellainen työ, että matkustan paljon, esim. ens viikolla Itä-Suomessa ja sitä seuraavana tulen Ouluun. Että jos hänellä olisi sellainen työ, voisi vaikka mennä sinne Oulun diakonissalaitokseen :)

No toivottavasti asiat jotenkin selviävät parhain päin. Palaillaan!


Savanna

Moikka!

Englanninielinen todistus tuli hoitavalta lääkäriltä, ei edes maksanut mitään ja lääkäri hyvin kauniistyi puhui todistuksessa, miten hyvässä kunnossa diabetes on vaikka arvot hiukan koholla. Oltiin ihan yllättyneitä.

Sitten Tampereelta varattiin lääkäri. Maksoi labrojen kanssa n. 170 €...huomattavasti siis halvempi, kuin Helsingin hinnat 250-jopa 400 €. Lääkärissä on nyt käyty ja viisumilääkäri kertoi tässä kestävän vielä n. 3 vko.

Vilkku kauanko sinun tapauksessasi meni tietojen lähettämisestä siihen että tuli myöntävä vastaus viisumihakemukseesi?

Onko matkasuunnitelmat tarkentuneet?

Vilkku

Moi Savanna.

Oiskohan se kestäny parisen viikkoa, en kyllä enää tarkemmin muista  :confuse

Eilen tuli liput hommattua Bangkokiin asti. Heinäkuun puolenvälin jälkeen oon lähdössä, mutta käyn eka Tsekissä ja sit vielä oon Thaimaassa jonkun aikaa ennen ku lennän Darwiniin (Bangkok-Darwin 43 euroa Tiger Airways  :pepsodent). Varmasti menee pitkälle elokuuhun ennen ku oon aussilassa.

Tänään tuli vaan vähän huonompia uutisia. 99% todennäköisyydellä en saa virkavapaata  :nuttu:. Mutta ei kai se muu auta kuin irtisanoutua. Voipahan ruveta sitten miettimään jos jäisi kokonaan tois puolelle maailmaa, eikä tulis takaisin ollenkaan kun ei ole mitään pakottavaa syytä palata.  :pepsodent Ja ei olisi mitään syytä miks en hakis jatkoa WH-viisumille.

Et sellasta tällä kertaa. Toivottavasti saatte hyväksyvän päätöksen, niin voidaan jossain päin aussilaa tavata ja  :XXXX

Leokatti

Lainaus käyttäjältä: Vilkku - huhtikuu 08, 2008, 20:19
Bangkok-Darwin 43 euroa Tiger Airways  :pepsodent

Tiesithän, että Tiikerillä on tiukat säännökset matkatavaroitten painon suhteen? Normaalipaino ruumaan vain 15 kg ja jokaisesta ylimääräisestä kilosta maksat sitten pitemmällä lennolla $33/kg.

Naapurintyttö lensi Mellunmäeltä Tiikerillä Perthiin. Lippu maksoi n. $60, ylipainoinen laukku $80... ;)
Kati

If you can't be a good example -- then you'll just have to be a horrible warning.

Vilkku

Enpäs tuota vielä tiennyt, kiitos tiedosta  :god:. Mutta ajatuksena on ollut että lähden liikkeelle mahdollisimman vähillä varusteille ja ostaa lisää sitten perillä. Pitää varmaan ruveta koe pakkaamaan rinkkaa, jotta voi sitten karsia lisää tavaraa tuohon 15 kiloon :pepsodent

Leokatti

Ja vielä toinen vinkki Bangkokiin: muista jättää 500 bahtia paikallista valuuttaa lentokenttäveroa varten, kun lähdet sieltä eteenpäin. Se maksetaan ennen lähtöselvitystä automaatilla.
Kati

If you can't be a good example -- then you'll just have to be a horrible warning.

Savanna

Moi  Vilkku!

Viisumi tuli vihdoin tuolle matkakumppanille! Jee!  :pepsodent
En voi uskoa todeksi! Ihan epätodellinen olo!

Nyt vaan tarkemmin suunnittelemaan reissua :)