Hei taas!

Aloittaja janina, heinäkuu 25, 2007, 01:57

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

janina

Mulla on typerä kysymys mutta tänään aloin hakemaan tota viisumia netinkautta mut siin oli sit yks sellanen kohta mis ne sano että jos haluavat nähdä mut tai jotain nii mikä on lähin paikka mis voin käydä eikä siin ollu suomea! Nii mun piti sitte pistää se kiinni ja jatkaa uudestaan ko saan vastauksen :D Meinasin laittaa berliini vaan oonko ymmärtäny oikein että berlini liittyy jotenki tähän suomi / australia?

Onko tota viisumia mahollista tehä missää muualla ko netissä ko jännittää että jos en osaa ihan täysin sitä ite hoitaa ja sitte mullei myönnetä sitä :D kiitos.

janina

eevis

janina :) Antaako se ohjelma laittaa Tukholman vaihtoehdoksi jos Suomea ei? Tukholmassa on edelleen suurlähetystöpiste, mutta Australian suurlähetystö, joka hoitaa suomalaistenkin viisumiasioita, on tosiaan Berliinissä.
ja viisumin voit tehdä paperiversiona, mutta se on tuhat kertaa helpompaa tehdä netissä, puhumattakaan nopeampaa. Paperihakemuksen ohjeet löydät täältä (kelaa sivun puolivälille), mutta suosittelisin lämpimästi tekemään e-hakemuksen... :)
Dees - We will bloody bounce back!!!


Andreasyan

Moi,


Se Tukholman suurlahetyston pikku toimisto Sergelin kupeessa ei kasittele viisumiasioita ollenkaan, jo ovella on iso lappu :-X

Eli Berliini...tai Moskova :D :D :D?

Terv: AA

janina

Kiitos kovasti. Laitoin sen Berliinin koska sitä ruotsiakaan ei löytynyt.
Kai te muutkin online hakemuksen tehneistä ootte laittanu sen ko ei oo oikeen
muuta vaihtoehtoa..  :confuse
No mutta hakemuksen sain eniveis lähetettyä ja maksettua. Nyt vaan sitte odotellaan
millon vastaus tulee. Meneekö siinä kovinkin kauan?

kiitos taas kaikki ihanat te!
janina :)

ella_

Moikka,

Mäkin laitoin sen Berliinin.. ja hienosti tuli viisumi vuorokaudessa, eli eiköhän ole sunkin mailiin jo pojahtanut :)

Ithilias

Ciao!

Tämäkin tuskaili hetken niiden vaihtoehtojen kanssa kun Berliini ja Lontoo tuntuivat helpoimmilta.. Onneksi ei tarvinnut tuon takia kummankaan suuntaan lähteä vaan vahvistus viisumin myötämisestä tuli vuorokauden sisään hakemisesta  :)