WH viisumin täyttö??

Aloittaja ninnuli, syyskuu 17, 2006, 02:58

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

ninnuli

Heipä hei kaikki aussimatkaajat!! :coolh

Olen kuluttanut täälläkoko sairaslomani surffaillen, ja pari kysymystä täytyy heittää ilmoille tässä vaiheessa:

Olen siis hakemassa näin aluksi WH viisumia, ja siinä on sellainen kysymys, että "During your proposed stay in Australia, do you intend to enter an Australian hospital or other health care facility (for example, a dentist surgery, private health care clinic, nursing home, pathology laboratory, ambulance station, or community or rural nursing facility) for any purpose?"

niin mitä tuohon kannattaa vastata?? kun jos vastaa ei, niin tarkoittaako se että jos jotain tapahtuu niin sorry mate, ei ole pääsyä sairaalaan???  kun jos vastaa kyllä, niin pitäis heti eritellä missä aikoo käydä jne, ja eihän noita nyt etukäteen suunnitella...:confuse

Apua siis tarvitaan, laittaisin viisumihakemuksen samantein jos tietäisin tuohon vastauksen. Sekin kysymys "During your proposed stay in Australia, do you intend to be in a classroom situation for more than four (4) weeks?" vaati lisäselvityksen, koska olen opettaja ja voisin kuvitella tekeväni sijaisuuksia tms maassa ollessani. :roue

Kiitos jo nyt mahdollisista vastauksistanne!:XXXX

-nina

ps: gotta love the smileys:pepsodent

eevis

ninnuli :) No worries, mate! Tuo kymysys rajaa hakijoista ne, joiden on ehdottomasti mentävä keuhkoröntgeniin (tubi) ja/tai verikokeisiin (HIV ym.), kun aikovat oleskella ENEMMÄN noissa terveydenhoitopaikoissa, i.e. ovat siellä töissä tai käyvät säännöllisesti jossain hoidoissa. Eli mikäli et ole menossa töihin sairaalaan tai käy säännöllisesti dialyysissä niin laita vaan kylmästi "Ei", ethän mitenkään AIO mennä sairaalaan, vahingoille ei sitten voi mitään. Eli ei tarkoita sitä, ettet saisi hätäensiapua. Voi kyllä olla, että ilmoittaessasi tuon classroomin joudut tekemään sitten noita testejä tai laittamaan rikosrekistereitä. Mutta sen näet viisumia haettuasi! Voi olla ettei se tule ihan suoraan samantien, ehkä haluavat tsekata taustaasi enemmän. Sijaisopeilusta voit lukea enemmän täältä, jos et jo ole lukenutkin. Good luck! :XXXX
Dees - We will bloody bounce back!!!


eevis

ninnuli :) Tuli vielä mieleen, että voihan ne niitä classroom-tilanteita senkin takia kysyä, että tarkistavat rokotuksesi. Ovat ilmeisesti aika tarkkoja siitä, että kouluissa kaikilla on rokotukset kunnossa. Vakuutuksista voit aloittaa lukemisen vaikka täältä, perusideahan on, että mikäli olet alle vuoden reissussa, saat pitää Kela-korttisi, ja saat ilmaiseksi hätäterveydenhuollon (ei siis esim. hammaslääkäreitä yms.). Mutta ambulanssikyydit eivät kuulu pakettiin, eikä mikään ei-kiireellinen hoito. Niitä varten siis vaikka vuoden terveysvakuutus jostain vakuutusyhtiöstä.

Niin ja ei tuo mikään varma juttu siis ole, että joudut tekemään lisäselvityksiä, laitoinpahan vaan, ettet ihmettele jos viisumi ei heti napsahdakaan. Toivotaan tietty ettei lisäselvityksiä tarvita! :XXXX Ai niin ja Perthiläisiä löytyy myös tästä ketjusta.

cheerio :)
Dees - We will bloody bounce back!!!


eevis

ninnuli :) En ole ihan satavarma, mutta luulen niiden seuraavaksi postittavan sulle sen röntgenlomakkeen. Näin kävi mulle, mutta onneksi Riaapan vinkin mukaan olin tilannut jo etukäteen Berliinin lähetystöstä ne lomakkeet (minun piti käydä myös lääkärintarkastuksessa), joten pystyin käyttämään niitä ja nopeuttamaan viisumiprosessiani niin. Mutta röntgenin joudut käymään, ja ei kannata lähteä säätämään minkään muiden lääkärien kanssa, vaan maksaa sitten vaan siitä panel doctorin röntgenistä, lisää aiheesta. Kun jos ne menee jostain syystä väärin, puuttuu joku nimmari tai otettu väärästä kulmasta jne. jne. niin sitten tulee vähän ajan päästä DIMAsta ilmoitus, että yritäpä uudelleen, ja saat maksaa uusista kuvista. Nuo panel doctorit tietää, miten se kuuluu tehdä protokollien mukaan, ja niillä voi jopa olla niitä lomakkeitakin valmiina, muistaakseni Ympyrätalon Mehiläisessä ois ollut.
Dees - We will bloody bounce back!!!


eevis

ninnuli, kaikkihan riippuu siitä, mitä viisumihakemuksessasi ilmoitetaan: jos joku firma hankkii viisumin puolestasi, eikä ilmoita mahdollisia koulukeikkojasi, niin eihän DIMA niitä voi tietää, eikä tietenkään vaadi lisäselvityksiä, kuten sinulla nyt. Mutta mikäli todistus tubittomuudesta vaaditaan myöhemmin Ausseissa jossain koulussa, voisi ehkä olla ihan kiva, että ne kuvat on jo otettu. :confuse

Hain 457:ää (business long stay) eli eri viisumia, mutta kunhan kuriirilla olin kuvat ja lomakkeet lähettänyt, eivät ne niitä ihmetelleet viikkoa kauempaa.
Dees - We will bloody bounce back!!!


geisha

Hei,

minulla tarvittavien lääkärilomakkeiden lähettämisen jälkeen viisumin saamiseen meni viikko.
Tosin ensin niiden papereiden saamiseksi piti odotella, että pohjois-suomen ainut hyväksytty lääkäri palaa kesälomalta :) joten kyllä prosessiin meni jonkin verran aikaa.
keuhkokuvan otin yksityisellä, lomakkeet tulostin valmiiksi sivulta missä niitä pyydettiin hakemukseen liittämään,  mutta tarvittavat verikokeet otin kyllä omalla opiskelijaterveysasemalla (YTHS) ja kiikutin lapun leimalla varustettuna lääkärin vastaanotolle.. hyvin kelpasi. ja säästi joitain pennejä. ja nauratti kyllä kun verikokeen otossa ei ees henkilöllisyyttä kysytty, kun terkkarin tekemä lähete sattui olemaan niillä siellä valmiina.