Tuolla Suomalaisella vanhusten talolla (Finlandia Village) jotkut ovat silloin tällöin kyselleet noita Suomi näppiksiä, eriasia sattuuko tarvitsijaa juuri silloin kohdalle kun niitä on iso kuorma myynnissä.
Tosin jos pystyy kirjoittamaan niin ettei tarvitse katsoa näppäimistöä, niin eipä sillä juuri ole väliä ole mitä siinä näppiksessä lukee, kun muistaa kumpi näppis on käytössä.
Niille jotka eivät löytäneet mainittua kirjoitusta, Suominäppäinvalinnan saa helposti toimimaan,
esimerkiksi, Win2000:ssa menemällä Start/Settings/Control Panel jossa valitaan "keyboard" seuraavaksi välilehti "Input Locales" siitä "Add" ja pudotus menusta "Input locale" kohtaan selaat "finnish" ja jätät keyboard layout "US" asentoon ja se on sit siinä.
Saman ruudun alalaidassa voi elämää helpottamaan valita "Hot keys for input locales" joka normaalisti on left ALT + SHIFT tai sitten klikkaamalla oikeassa alalaidassa kellon ja muun romun seassa olevaa sinistä ikonia ?FI tai EN?.
Ja vielä tähän perään ainakin omasta mielestäni käytännöllinen vinkki, jos pitää etsiä jostain pitkästä dokumentistä tiettyä sanaa, tätä helpottaa CTRL + F hot key ja eteen pitäisi ponnahtaa windosin FIND dialogi boxi, johon sitten vaan naputellaan haettava sana ja niin pitkältäkin sivulta löytyy nopeasti haettu kohta.
Ja tämän varmaan kaikki tietää, sulje kiusalliset popup ikkunat CTRL + W
Tässä Duden niksi nurkka, nyt nasse setä lähtee....

)