Heips taas!
Dunderin bilehile ninnuli kutsuu jalleen koolle suomijoukkoja - juhannus lahestyy ja kaikki kynnelle kykenevat on kutsuttu suomalais-englantilaiseen taloon scarboroughiin juhannusta viettamaan.
Juhannuksen vietto aloitetaan lauantaina 20 Kesakuuta abaut kolmen aikaan iltapaivalla, jotta ehtisimme viela grillailemaan ennen pimeaa. Scarborough'sta on myos vahan nihkeat bussi-junayhteydet jos kovin myohaiseen menee, niin paatimme aloittaa juhlinnan ajoissa, jotta ehtii rauhassa vaihtaa kuulumiset ennen paikan vaihtoa.
Mukaan omat juomat (pullokauppoja on lahistolla useita joten lisatankkaus on mahdollista) ja grillattavat ruuat, mukaan voi ottaa myos englantia puhuvan puoliskon tai ystavan, jotta talon isannallakaan ei olisi tylsaa.
Juhannussaunan sijaan juhlijoiden kaytossa on jaatava uima-allas, ja koivuniemen herran korvaa palmunoksa, jos joku vihtaa kaipaa.
Asu on vapaa, mutta pakollinen. :pepsodent
jalleen kerran, yksityisviestia/tekstaria minullepain, ja laitan isantavaen osoitteen tulemaan.
c u there!! :XXXX
Lainaus käyttäjältä: ninnuli - kesäkuu 09, 2009, 22:36
Juhannussaunan sijaan juhlijoiden kaytossa on jaatava uima-allas, ja koivuniemen herran korvaa palmunoksa, jos joku vihtaa kaipaa.
Muistan kuulleeni, etta eukalyptuksen oksista saa siedettavan vihdan korvikkeen.
Emanta santaa nyt riipimaan oksia ja testaa hetimiten... 8)
mielenkiintoinen virolaisten siirtolaisten muistelma sauna asioista:
Old traditions in a new country...
'The joys of heat, steam, birch or eucalyptus leaves for beating one's skin...'*
http://www.migrationheritage.nsw.gov.au/exhibitions/ournewhome/settling/ sivun puolessa valissa kertovat kuinka he taalla saunoja tekivat
ai niin miten olisi tropical birch,,,eikos siina ole samanlaiset lehdet???tai ainakin nimi on sama :)