Olin lomamatkalla ja vietin pari yötä Alicessa juuri samaan aikaan kun tsunamit jylläsivät Aasiassa. Kaverit soittivat varmistaakseen, ettemme vaan ole tsunamialueella... ja vastasimme, että juuri kauempana vedestä ei juuri nyt voi olla. Uima-altaalla on vettä.

Alicen ympärillä on aika kuivaa ja autiomaata. Autiomaa on kuulemma aika kivan näköinen lokakuussa, kun sataa ja tuhannet kukat heräävät esiin - en tosin ole varma tapahtuuko näin Alicessa.
Ulurulle on matkaa n. 300km Alicesta. Ensi vaikutelma Alicesta oli, että Aboriginaaleja harhailee vähän joka paikassa tai heitä istuskelee joukkoina porukoita puiden alla - se oli aika silmiinpistävää kaikkien muiden Aussikaupunkien jälkeen. Matkalla Ulurulle oli myös alkuperäasukkailla vakiopaikkakikka tien varressa, jossa he väittivät että auto on rikki ja he tarvitsevat bensaa. Kun ei ollut bensaa, niin raha kelpasi. Aluksi luuli, että kysymyksessä on todellinen hätä tai sattuma, mutta kun eri kaverit olivat saman auton kanssa takaisin samaa tietä takaisin tullessa samassa tilassa... ja läheisellä huoltamolla ne edellisen päivän kaverit ostoksilla... Mutta heitäkin on moneen lähtöön, kuten meitäkin.

Varmaan paikalla asuminen avaa uusia mahdollisuuksia tutustua heidän monimuotoiseen kulttuuriinsa. -Se varmaan olisi hyvin mielenkiintoista.
Keskustassa on mäki, jolta näkee koko kaupunkin. Paikka ei ole sieltä katsoen kovinkaan iso. Kaikki tarpeelliset kaupat, mitä elämiseen tarvitsee, löytyvät.
Voisi luulla, että ihmiset, jotka siellä asuvat, tuntevat toisensa aika hyvin paikan pienuudesta johtuen. Ei kai tuo hassumpi paikka olisi asustella. Omaan makuun Alice on liian hiljainen... ja poispääsyyn tarvitsee yleensä lentokoneen.
Lähellä liikkuu villikameleita ja pupujusseja.
Jos sinulla on lapsia, niin koulut toimivat osittain radiolähetyksillä (näin ainakin ymmärsin) - eli että kun opettajista on pulaa, niin osa opetuksesta lähetetään asutummilta alueilta. -Varmaan joku paikalla asuva osaa sanoa tämän tiedon oikeellisuudesta. Toinen silmiinpistävä juttu on muuten myös radioantennit autoissa, jotka ovat kolmen metrin mittaisia. -Ilmeisesti niitä tarvitaan, jotta kuuluvuus on varmaa.
Kannattaa etsiä käsiin Bill Brysonin kirja: "In a Sunburned country" ja lukea sieltä Alicea koskeva kappale. -Siitä voisi löytyä lisätietoa. -Koko kirja on muutenkin hauskaa luettavaa!