Marras-joulukuussa Australiaan

Aloittaja antirika, huhtikuu 12, 2007, 05:19

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

antirika

Hei!
Olemme suunnittelemassa marras-joulukuuksi seuraavanlaista matkaa.
Olisiko teillä kommentteja, ideoita vinkkejä  reittisuunnitelmastamme, joka on tällä hetkellä seuraavanlainen:

Lento Helsinki - Frankfurt- Singapore- Darwin
DARWIN Crown  1 yö
3 päivän 4WD Kakdu experience safari, 2 yötä
paluu DARWINiin, 1 yö
Lento Darwin - Alice Springs
yöpyminen ALICE SPRINGS
5 päivän Camping Safari (Alice Springs - Kings Canyon - Uluru)
yöpyminen Alice Springs
junalla Alice Springs - Adelaide
GREAT OCEAN ROAD autoillen, 7 yötä (hotelli/b&b-vinkkejä?)
Laivalla Melbourne - Tasmania
Tasmania autoillen, 5 yötä (kohdevinkkejä+hotelli/b&b-vinkkejä?)
Lento Hobart - Sydney
SYDNEY  2 yötä
Lento Sydney - Cairns
CAIRNS 5 päivää (hotelli/apartmentvinkkejä-4 hlöä?)
Lento Cairns - Singapore - Frankfurt - Helsinki

Onkohan mitään käytännön eroa tekeekö ko matkan näin päin vai "myötäpäivään" - näköjään useimmat kiertävät ko reitin myötäpäivään

Terveisin ryhmä "antirika"

jounij

En tiedä tykkäätkö sellaisista 40 asteen päivälämpötiloista. Niitä nimittäin todennäköisesti piisaa tuolla Alice Springsin seudulla tuohon aikaan vuodesta. Itse välttäisin sinne menemistä lokakuun jälkeen.


Varoittaa
Jouni
Canberra

Aikis

Jounia myötäillen tuohon samaan asiaan kiinnitin huomiota...olen vahingossa ollut paikalla (siis Punaisessa Keskuksessa) juuri sesongin viimeisinä päivinä, taisi olla lokakuuta ja sen lisäksi että oli TODELLA näännyttävän kuuma (enkä pystynyt nauttimaan täysipainoisesti paikkojen mahtavuudesta, vaelluksesta puhumattakaan), yksi sun toinen mesta alkoi olla kiinni...Suorastaan ihmettelen, tehdäänkö noita safareja tuohon aikaan...mutta olet/te varmaan Antirika asian selvittänyt.

Eli tätä kohtaa kannattaa harkita kolmanteenkin kertaan. Sen sijaan tuolla alempana kelit ovat parhaimmillaan (mun mielestä).

Semmoinen pointti tuossa päinvastaisessa matkasuunnitelmassa on, että kohtuullisen lämpöiseen ilman alaan ehtisi vähän tottua kaamoksen pakkasista tulleena ennen tropiikkiin menoa. Mutta tähän kuumuuteenkinhan ihmiset toki suhtautuvat yksilöllisesti - mutta jos teitä on monta, niin on myös monenlaista fysiikkaa. Että heikoinkin lenkki pysyis mukana.

lepa

Enpä osaa tuohon suunnitelmaan sen enempää kantaa ottaa, mutta kerronpa oman suunnitelmani. Kyselin tossa toisessa ketjussa matkavinkkejä, mut keskustelu on näyttänyt ryöpsähtävän sellasiin aiheisiin, josta mä en enää ymmärrä mitään. Kiitos kuitenkin kaikille, jotka suunnitelmaani kommentoi. Arvokkaita vinkkejä.
Ollaan siis lähdössä vaimon kanssa loka- marraskuuksi Down Underiin.
Lento Lontoon kautta Melbourneen.
Melbourne 2 yötä. Retkeilyauto vuokralle ja pohjoiseen. Meinattiin Great Ocean Road kuitata parissa päivässä.
Sitte 3 - 4 päivää ajoo ja Uluru/Kings kanyon. Näihin mennee 2 - 3 pv. Ja eteenpäin ....
Pari-kolme päivää ja ollaan Darwinin eteläpuolella (Litchfield NP/Territory wildlife park, pari kiinnostavaa kohdetta mainitakseni). Näihin saa varmaankin kulumaan 2 - 3 pv.
Sitte Kakaduun. Sinne ajaa päivän pari. Ja siellä sitte about kolme päivää päiväretkiä/risteilyjä tehden.
Kolmisen viikko takana ja auton luovutus Darwiniin. Siellä yks yö.
Lento Cairnsiin jossa viikon päivät (risteilyt riutalle, Kuranda, jne). Auto vuokralle pariks päiväks ja alemmas Airlie Beachille. Kolmen päivän risteily saaristossa ja mahdollisesti joku kolmen päivän paketti vaikka Hamilton Islandilla tai jollain muulla mukavalla saarella. Kattoo ny mistä löytyy tilaa. Tai jos vaikka etukäteen netistä varais. Ans kattoo ny.
Airlie Beachin ympäristössä mennee siis viikon verran.
Sitte vuokra-autolla rannikkoa pitkin etelään. Matkalla parin päivän Frazer Island "safari".
Ja tähän sitte oikeestaan suunnitelmat loppuukin.
Aikaa uskoakseni tähän mennessä on kulunut 6 - 7 viikkoo.
Sitte Brisbane, Cold coast, Sidney. Näille sen verran aikaa ku kivalta tuntuu (tai aikaa jää).
Joka tapauksessa Melbournessa pitäs olla n. 9 viikon päästä. Sieltä sitte takas kotio samaa reittiä ku tultiinkin. Eli Lontoon kautta.
Lennot on jo maksettu. Retkeilyauton varauksen panin just maksuun. Et suunnitelmat etenee kovaa vauhtia.
Malttas viäl odottaa....

antirika

Kiitoksia kommenteista, matkasuunnitelmaa muokattu hiukan ja nyt on jo lennotkin tilattu. Kiinnostaisi vielä saada kommentteja hotellivarauksista eli kannattaako varata etukäteen hotelleja Cairnsista ja/tai Great Ocean Roadilta vai voiko luottaa siihen että jostain aina löytyy majoitusta? Käsittääksemme Aussit lomailevat joulukuussa jolloin ainakin Cairnsissa voi olla tungosta.

Aikis

Juu, tapanina (boxing day) tai viimeistään ensimmäisenä arkena kaikki paikat noilla seuduilla pöllähtävät täyteen lomailevia aussiperheitä.

Me olimme ensimmäisenä jouluna Port Douglasissa ja tuudittauduimme rauhaisaan kylätunnelmaan joulujuhlan aikaan...käppäilimme iltaisin aina eri ravinteliin syömään muitta mutkitta. Mutta sitten: nälkään meinasimme kuolla ekana arki-iltana, kun yhteenkään kadun varren ruokapaikkaan ei päässyt ilman varausta, kaikki fully booked! En edes muista miten asiasta selvisimme - kaipa sentään joku paikka löytyi - mutta näin yllätti joululomalaisten paljous meidät keltanokat!