Mikä viisumi Personal Trainer -kurssille -> töihin?

Aloittaja Pesseh, heinäkuu 17, 2006, 02:12

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Pesseh

Terve!

Olen lähdössä Australiaan Personal Trainer -kurssille (kahden kuukauden pituinen) ja toivon mukaan sen jälkeen töihin alalle.

Mitä viisumia olisi järkevintä hakea? Ajattelin, että hakisin ensin Working Holiday -viisumia ja sitten hakisin siellä ollessani pysyvämpää, vaikkapa sponsorin avulla.

Tai jos saisin nyt suoraan jonkun 'paremman' viisumin, niin sehän olisi paras. Mutta katsoessani eri vaihtoehtoja, en oikein löydä sopivaa. Eli sellaista, minkä vaatimukset täyttäisin.

Ikävää kysyä varmaankin aika yleistä kysymystä näin alkuun, mutta kerkesin jo varata matkan ja se pitäisi maksaa tai perua huomenna. :itke Joten ikään kuin paniikkiratkaisuna kysyn nyt samalla kun yritän löytää vastauksia vanhoista viesteistä ja immi.govista.

Lähtö olisi nyt alustavasti 1.10.2006, eli pari kuukautta olisi aikaa mahdolliseen viisumin käsittelyyn.

Arvostaisin nopeita vastauksia erittäin, erittäin paljon!!! Kiitos etukäteen!!!

eevis

Pesseh :),

tämä vastaus ei nyt tule nopeasti, mutta siis mitkä ne sinun ominaisuutesi ovat, joilla yrität vaatimuksia täyttää? Helpottaa sopivan viisumin miettimistä. :) Mutta tuossa WH:ssahan on se 4 kk opiskeluoikeus, joten sehän riittäisi sinulle mainiosti. Ja se on "helppo" viisumi saada. :confuse Kolme kuukautta viisumin hakemiseen ja käsittelyyn on aika lyhyt aika monessakin muussa viisumissa kuin WH:ssa, ja sponsorin hankkiminen ja sitten sponsorihakemuksen tekeminen ennen sinun viisumihakemustasi taitaa kyllä kosauttaa sen aikataulun. WH:ssa ei myöskään ole mitään viikkotyötuntirajoituksia, ja jopa 6 kk saa olla samalla työnantajalla. Enpä tiedä, varmaan olisi helpointa vaan nyt ottaa se WH, käydä se kurssi ja sitten hakea se sponsori paikan päällä. :XXXX
Dees - We will bloody bounce back!!!


Pesseh

Kiitos vastauksesta, Eevis!

Tulin samaan johtopäätökseen kuin sinä. Onneksi - phew! :)

Lähetän tuon WH-hakemuksen heti ja murehdin sponsoria myöhemmin.

Kiitoksia. Hyvä sivusto kaikenkaikkiaan. :peukkuy

Wildur

Pesseh, sun suunnitelma kuulostaa tosi mielenkiintoiselta! Onneksi WH toimii...:XXXX

Mut mielenkiinnosta - vaikkakin aiheenvierestä - missä ja mikä Personal Trainer -kurssi? Mitä kautta oot sen bongannu? Mä joskus aikoja sitten kattelin meinaa netistä noita, silloin kustannukset tulivat vastaan, mut nyt on tilanne toinen ja rupesi taas vähän kutkuttamaan...  

W

Pesseh

Moro, Wildur!

Tuon kurssin järjestää Australian Institute of Fitness - http://www.aif.edu.au/ . Noita eri instituutteja on monia, mutta tämä on kaikkein vaikuttavin työtä hakiessa. :) Muutenkin vakuuttaa selkeästi eniten. Kallein myös, tuo kahden kuukauden täyspäiväinen kurssi maksaa noin 3900 AUD. Lisenssin saa kuitenkin tosiaan halvemmistakin instituuteista, muistaakseni jo 1600 AUD:illa.

Tuo kyseinen kurssi järjestetään Sydneyssä. Kannattaa muistaa, että nuo kurssit melkein pääsääntöisesti käydään etäopiskeluna, että varmaan saattaisi olla jopa mahdollista käydä Suomesta käsin. Kuulostaa hullulta! :)

Olin kolme kuukautta Australiassa turistiviisumilla, niin löysin tuon Fitness Expo -tapahtumassa. Siellä oli monia eri vaihtoehtoja tarjolla ja tuo selkeästi nousi esille parhaana.

Toinen hyvä vaihtoehto olisi Fitness Institute Australia. Käydessäni siellä salilla, sen salin personal trainer suositteli mulle sitä. Se on halvempikin.

Noissa nimissä menee helposti sekaisin, kannattaa olla tarkkana! :D

Wildur

Kiitti vinkeistä!

Täytyypä tutustua kunnolla, kun toi Sydney paikkanakin sopii ensi vuoden suunnitelmiin:pyhimys. Jos jaksat/viitsit/haluat saat toki kurssin aloitettuasi/käytyäsi kertoa kokemuksiasi!

Oppimisintoa!