sakkojen maksaminen...

Aloittaja jimbu, huhtikuu 11, 2005, 13:19

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

jimbu

Hei osaako kukaan auttaa semmosessa asiassa kun sakot Australiassa?? Saatiin 200$ sakot roskaamisesta  ja aateltiin jattaa maksamatta... Poliisit kylla otti passin numerot ylos. Tietaako kukaan etta onko "texas ranger" odottamassa kentalla ku ollaan lahos kotiin jos ei makseta??

Jaaks

Timbu,

Tuo selviaa ikava kylla vain kokeilemalla, mutta enpahan suosittelisi.  Jos passien numerot on tiedossa, niin ne on melko varmasti nyt jo myoskin Immigrationin tietokoneessa saamasi sakon kera.

Maksa pois vaan, niin ei tarvitse sitten turhaan istuskella tuntikaupalla siella kentalla, saada lisa sakkoja ja mahdollisesti menettaa mahdollisuuden tulla joskus maahan takaisin.

susuli

Mita annoitte passin numerot:) Me ei annettu, ma nayttelin ummikkoa saalittavaa tyttoa vesisateessa joka ei tiennyt etta Australiassa on kannettava passia ja ajokorttia mukana.. Poliisi lupasi, etta 'taman kerran' voi katsoa sormien lapi ettei ole henkkaria..:)
Kaveri lahti jo kotiin, eika ollut ongelmia. Toisaalta, ilman passia voi antaa vaikka Erkki Smithsin nimen ja numeron;)
-LIFE IS LIKE A CIGARETTE, SMOKE IT TO THE BUTT-

Surffari

Jos saat liikenteessä poliisilta sakon, se lienee eri kuin joltain councililta saama parkkisakko tai councilin rangerilta saama sakko.

Itse en liikennesakkoja saanut (tai sain yhden mutta se myöhemmin mitätöitiin) mutta parillekin eri kaverille oli poliisi tiellä sanonut lapun kirjoitettuaan että "Teinä ottaisin tuon matkamuistona koska niitä ei koskaan tulla karhuamaan".

Asia kaiketi riippuu myös siitä miten hyvät henkilötiedot sinusta saadaan. Australiassahan ei ole mitään absoluuttista henkilötietoa kuten SOTU täällä.

Myöskin eri viranomaisten teitokannat ovat hämmästytävän vähän toisissa kiinni, eli viranomaiset eivät hirveästi tiedä toistensa tekemisistä tai keneltä kukakin yrittää karhuta rahaa.

Vegemite

Moni kaveri tossuillaan koittaneet luistella!
Osa onnistuu, osa ei.
Kerropa miten kavi--kiinnostuneet.:?

jounij

LainaaAlkuperäinen postittaja Surffari
Myöskin eri viranomaisten teitokannat ovat hämmästytävän vähän toisissa kiinni, eli viranomaiset eivät hirveästi tiedä toistensa tekemisistä tai keneltä kukakin yrittää karhuta rahaa.

Se on tämän maan vahvojen yksityisyydensuojalakien syytä tai ansiota. Joskus - olisiko ollut 1980-luvulla - maassa kuulema käytiin kansanäänestys siitä, että saako kansalaisille myöntää jonkun yhteneväisen henkilötunnuksen, joka sitten näkyisi mm. passeissa. Esitys ei mennyt läpi, eli vallitseva tilanne on kansan enemmistön halun mukainen.


Toteaa
Jouni
Canberra

Jaaks

LainaaOriginally by Surfferi
Myöskin eri viranomaisten teitokannat ovat hämmästytävän vähän toisissa kiinni, eli viranomaiset eivät hirveästi tiedä toistensa tekemisistä tai keneltä kukakin yrittää karhuta rahaa.

Yllättyisit suuresti, jos tietäisit kaiken mitä he tietävät sinusta ja on arkistossa.  Siitä lähtien kun sinä olet viisumiasi anonut on tietojasi tallennettu ASIO'n tietopankkiin ja sitä kasvatettu kun olet saapunut maahan ja hakenut TFN, tehnyt veroilmoituksen, lätenyt Australiasta ja/tai palannut Australiaan etc, etc, etc...
http://www.asio.gov.au/

Jounin viittaamaan yksityisyyydensuojalakiin tai eri osavaltioiden FOI lakeihin (Freedom of Information) perustuen tiettyjä tietoja ei saa käyttää mihinkään ilman tuomarin lupaa, mutta usko vaan, että se lupa kyllä tulee jos tarvitaan.

Ainoa tapa saada mitään dokumentia tai tietoa salaiseksi ja julkaisemattomaksi on, jos se esitetään Osavaltion - tai Federal Government Cabinet eli Ministeriölle, mutta sekin kyllä sitten taas julkaistaan 30 vuden päästä :D

http://www.archives.qld.gov.au/cabdocs/

concept-

Jaaks puhuu asiaa, itse olen tuon profiilini nahnyt mita ne pitaa musta dimian arkistoissa. Aika hauskoja juttua ne kirjottelee sin psykologian sivuil!

En tieda onko henkiloilla yleensa mahdollisuus nahda oma profiili, mutta itse satuin asumaan Burmalaise kuninkaallise kans 6 kk ja sillo ku se muutti sin kamppaa ni se sai meida profiilit hetkeks. Ite ei niita lukenut kun kuulema arvosti yksityisyytta mutta aika moni oli halukas lukemaan omansa.

:D

Surffari

Mielenkiintoista.

Eräs kämppis omisti mm. jenkki-ajokortin vaihtarivuosiltaan jota käytti usein asioidessaan jossain.

Olisi mielenkiintoista tietää yhdistelevätkö siellä jossain "X-Files" osastolla tietoja pelkkien nimien perusteella.  =0)

jounij

Ei ehkä pelkän nimen perusteella, mutta jos on tiedossa myös osoite, syntymäaika tms. detaljeja, niin alkaa jo tietojen yhdistely onnistua. Muuten "John Smithistä" saattaisi sellaisen kuvan, että onpa siinä varsin kerkeävä kaveri.


Nimien, osoitteiden ja muiden sellaisten tietojen tunnistus- ja vertailuohjelmistojen tekemisellä leipänsä tienaava
Jouni
Canberra

Jaaks

Surffari,


LainaaEräs kämppis omisti mm. jenkki-ajokortin vaihtarivuosiltaan jota käytti usein asioidessaan jossain.

Voihan sitä käyttää ihan missä vaan asioidessaan, mutta jos käytät, kuten Jouni sanoi missä tahansa valtion virastossa tai niihin yhteydessä olevissa joissa tulee myöskin syntymäajat ja/tai paikat, osoitteet etc kysyttyä (kuten pankit, medicare, apteekit, lääkärit etc...) niin aivan varmasti tulee linkki jonnekin.

Hyvänä esimerkkinä juuri tuo Medicare Card eli jos käytät sitä missä tahansa Pharmacy tai lääkäri Australiassa ( ja pakkohan sitä on käyttää, että saa PBS lääkkeitä), niin rekisteröinti on taattu siitä mitä olet ostanut ja milloin.

Olen myöskin itse nähnyt omat Dimian- /Asio sivuni ja on kyllä melkoisen hyvä kertomus asuin- ja työpaikoista, ulkomaan käynneistä tarkkoine lähtö- ja tulopäivineen ja usko tai älä niin myöskin tarkat tiedot pankkitileistä, veroilmoituksistasi sekä muusta omaisuudestasi joka on yleisessä rekisterissä (kiinteistö, osakkeet etc..) Omassa rekisterissäni on mm mainita, että olen koulutettu räjähdysaineiden ja aseiden käyttöön - kiitos Suomen armeijan.  Ehkä siis potentiaalista terroristi materiaalia :D

Sinähän lähetit moottoripyörän Suomeen, jos oikein muistan niin arvatenkin myöskin kaikki siihen liittyvät tiedot lähetys- ja saapumisosoitteineen ovat jossain tiedostossa sinun nimelläsi :o

Ei se ole nykyään enään mitään X-File juttua vaan ihan elämää - thanks to 9/11 eli Bin Laden.

Mitkään näistä tiedostoista ei kuitenkaan ole saatavilla (ei pitäisi), paitsi hyvin rajoitetulle joukolle korkeamman tason valtion virkamiehiä ja yleensä vaatii silti tuomarin päätöksen tietojen vapautukselle, mutta koskaan ei tiedä ja pääsinpähän näkemään omanikin eikä niin vaikeata ollutkaan.