Ongelmia viisumin kanssa...

Aloittaja poppis, joulukuu 30, 2004, 13:27

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Jouko

Tuossa e-maili kyselyssä on puhelin soittoon verrattuna se hyvä puoli että, on sitten johonkin mihin nojata jos epäselvyyksiä ilmenee.


- Salibandy? Brisbanessa www.qldfloorball.org

fintravel

Tere taas!!

Ja kiitoksia vastailuista... Tässä papereita täytellen ERITTÄIN huolellisesti ettei tulisi jälkipuintia sitten myöhemmin ja asiat hoituisi jouhevammin, toivottavasti... :sormetr

Jotain selvyyttä nyt lisää on saatu, tosin netistä kaivamalla ja vanhoja posteja lukemalla- vastauksia odottelen virastoilta vielä saapuvaksi mutta aika kuluu...

Mutta siis, online-viisumihakemukseenhan Berliini ei pääse käsiksi ja heiltä on turha kysellä neuvoja siitä asiasta, kuten he asian ilmoittavat netissä ja hekin antavat sivuillaan suoraan meiliosoitteen sinne Perthin help-deskiin... Mutta tähän ja muihinkin kerättyihin tietoihin perustuen kirjoitan lääkäripapereihin viisumin käsittelypaikaksi/-toimistoksi Perthin kuten se onkin, mutta paperit nähtävästi (juttelua vielä lääkärin kanssa) Berliinin kautta jotta tulisi otettua varman päälle ja ajankäytöllisesti samoin. Paperit siis menisivät reittiä Suomi-Berliini-Perth eikä tapausta Suomi-Perth-Berliini, mikäli Berliini siihen väliin vaaditaankin. Vai miten se sitten toimiikaan, ei nyt niin tarkkaa tietoa!! Tämä ihan vaan varmistelua ja ajallisesti varmistelua, etteivät paperit seilaa pidempiä postinkuljetteluaikoja (kuten tuo jälkimmäinen vaihtoehto)... Mutta kohta taas viisaampi, toivottavasti.

Muutenkin on ollut tämä minun tapauskin niin vaiherikas ja välillä yöuniakin jo menetetty, mutta noista sitten tuonnempana vaikka kertoilen, toivottavasti onnistunein lopputuloksin, heh!!!

Loppuun asti painitaan ja taistellaan ilman luovutusajatustakaan... Toivottavasti kohta taas viisaampana.

:D

concept-

Itse lähetin lääkäripaperit berliiniin tai oikeastaan lääkäri lähetti ne röntgen kuvien kera, mutta sit taas täyttelin viisumit iha paperi versioina ja ne myös meni berliiniin.

raisat

Jos haet Australian ulkopuolella...eli Suomessa niit sitten käsittelypaikka on Berliini.

MH

LainaaAlkuperäinen postittaja raisat
Jos haet Australian ulkopuolella...eli Suomessa niit sitten käsittelypaikka on Berliini.

Ei välttämättä, me haettiin viisumia suomesta ja paperit lähetettiin Canberraan...

Eli kannattaa aina tarkistaa koska ne vaihtelee..

raisat

Aha... Koskahan tuo mahtoi olla...?

MH

Viime vuonna ja viisumi myös myönnettiin

fintravel

Hei taas...

Tietoa sain tänään Perthin help-deskistä ja ohje oli että Berliini olisi suuntana, ainakin tässä mainitussa asiassa. Mainitsivat että lääkäri hoitaisi lähetyksen mutta Kuopiossa ihan itsellä piti sinetöidyt kuoret laitella eteenpäin, eivät ruvenneet/suostuneet laittamaan... Röntgenkuvista sanoivat ettei niitä tarvitsisi lähettää mutta papereissa oli kyllä toisin. Sinetöitynä sekin sitten lähti, katsoo miten käy... :sormetr

:D

concept-

kyllä ne pitää lähettää ne röntgen kuvat. tai lääkäri sanoi turussa että pitää tai hän myös sano että joskus ne kuvat on tarvinnut vaan ottaa mukaan ja antaa sitten paikan päällä viranomaisille. en sit tie no itselläni viisumi löytyy ja lähtö on 5 päivän päästä. on ruvennut kuluneen viikon aikana vähän jännittämään :XXXX

fintravel

Aivan, niin ajattelinkin ja laitoin onneksi nekin eteenpäin kun tuo aika kiristyy... Nyt onkin vaan seurailua ja peräänkatsomista, muutakaan ei juuri voi tehdä, niin ja toivoa parasta!!!
Tein sen täälläkin parjatun teon ja ostin lennotkin loppupäähän jo varalta, kun oma tilanne on aikas kortilla ja viime tipassa... Pelastuksena siinä on kuitenkin että kun sai kansainvälisen opiskelijakortin, sai myös peruutusturvan, eli jos joutuu perumaan lennot, saa rahat takaisin, aikavaraus tuohonkin tietysti mutta kuitenkin... Muuten kun vakuutuksissa on se pykälä, että ainoa peruutuksen syy olisi sairaus tai muu vastaava mutta tämä onkin toisenlainen, heh...!! Eli :sormetr:sormetr:sormetr

ja siihen päälle

:D

kuldar

Hei!

Vielä viisumeistä. Tiedoksi vaan muille hakijoille.
Me saatiin viisumipäätös jo 3. joulukuuta, mutta passit viisumitarroja varten lähetimme vasta joulun jälkeen varmuuden vuoksi. Ei se sittenkään mitään takaa. 4. 1. passit lähti kirjeetussa kirjeessä ja odottelua on riittänyt. Mieheni lähetti jo monta sähköpostia ja faxia ja ei mitäán... Eilen hän sai ne puhelimella onneksi kiinni ja mitä selvisi- ne eivat olleet tehneet mitään 3 viikossa. Kyllä harmittaa, kun itse päátös tehtiin jopa 2 viikossa!! Meillä menikin jo aikataulu sekaisin. Nyt ne lupasi lähettää ne passit kuriirilähetyksena, mutta täytyy itse kustantaa se, vaikka niiten virhe.
Oppi- ei pitää luottaa, että saa passit ajoissa.
Siiri

Jaaks

Siiri :D

Suuri osa Australiaa on vieläkin lomalla :o ja usko vaan, että se vaikuttaa myöskin noihin viisumeihin.

Se on aivan sama kuin yritää saada yhteyttä johonkin firmaan Suomessa Heinäkuussa :nuttu:

Kyllä se sielta tulee ja sitten :XXXX

fintravel

Tere taas Dunderilaiset!!! :)

Joo, homma on sitten viety loppuun! Viisumi myönnettiin ja matkalle 1,5 vkon kuluttua, eli jäi vielä aikaakin vaikka viimetippaan asiat meinasi jäädäkin!!! Sille siis, tai otin jo :XXXX

WA suuntana jälleen...

:D

Jari_2

Hei taas!!

Semmosta tässä rupesin arvuuttelemaan :D,
että kun viisumi hakemukseen pitää liittää passi-
kuvia, omat tiedot printattuna takapuolelle.
Ni mitenkäs muut ootte sen ratkaissu?
En oo löytäny sellasta paikkaa missä onnistuis.
Skriivaanko vaan ite tietoni taakse :confuse


Tänks again mates...
Jari

eevis

Jari_2 :D

Kirjoita vaan kasin, sita se tarkoittaa. :)
Dees - We will bloody bounce back!!!


riaapa

Jari_2

Se "printtaus" tarkoittaa tässä tapauksessa vain sitä että kirjoitat selkeästi tekstaten, etkä esim. käsialakirjoituksella (vai miksikäs sitä kaunokirjoitusta nykyään "virallisesti" kutsutaan...).

Lycka till!
Riina

Jari_2

Kiiiitos!!

Mun käsialalla toi selkeästi tekstaaminenkin
voi tuottaa ongelmia  :D

Mut hyvä näin, pääasia vaan et kaikki menee
varmasti oikein.

Jari_2

I'm back :D

Muistelen lukeneeni että tuon hakemuksen sivuja ei saa niitata.
Mut nyt en enää löytäny sitä kommenttia mistään :?

Kasasin tossa vaan vihdoin kaikki paperit kasaan postitusta varten ja
tajusin että oikeaksi todistetut koulu todistukset on niitattu yhteen.
Eli niissä on vaan etu sivuilla leimat ja sit ne on niitattu ja sinetöity yhteen.
Onko toi nyt ongelma, ootteko leimauttanu kaikki sivut erikseen?
Vai koskeeko se niittaus kielto vaan sitä itse hakemus nivaskaa?
löytyiskö keneltäkään mitään tietoa :confuse

Tackar och pockar!

Niiiin ja nyt samaa vauhtia tuli toinenkin kysymys mieleen.
Skill assesment "tositteesta" jossain sanotaan pitää olla alkuperäinen ja jossain et kopio riittää mut saatetaan pyytää alkuperäinen jossain vaiheessa.
Any comments?? Jos se aito pitää lähettää sinne jokatapauksessa ni miksei sit samantien...


Cheers, Jari

Jouko

Mulla on ollut sellainen käsitys että alkuperäiset todistukset lähetetään jos niitä erikseen kysytään. En laittaisi alkuperäisiä mukaan jos niitä ei erikseen pyydestä. Yleensä hakemuksissa mainitaan että alkuperäistä dokumenttia voidaa kysyä myöhäisemmässä vaiheessa. Englannin tasokokeiden alkuperäiset dokumentit tais olla jonkinkinlainen poikkeus.

En ole ennen kuullut tuosta niittaamiskiellosta, teoriassa siinä voi kyllä olla perää jos dokumentit nykyisin scannataan sähköiseen tietokantaan.


- Salibandy? Brisbanessa www.qldfloorball.org

Jari_2

Jep, käsitin et nimenomaan skannausten takia ei sais niitata tai laittaa muovitaskuihin tai kansioihin.
Ei viittis suututtaa tieten tahtoen niitä kiireisiä virkailijoita.
Outoa vaan kun en kirveelläkään enää löydä sitä kommenttia nimenomaan niittauksesta, ois voinu tarkistaa sanamuodot, et tarkoitetaanko siinä erityisesti lomake nippua.
No kattellaan mitä teen... Ja sit vaan :sormetr

Rockola

LainaaOriginally posted by Jari_2
Kasasin tossa vaan vihdoin kaikki paperit kasaan postitusta varten ja
tajusin että oikeaksi todistetut koulu todistukset on niitattu yhteen.
Eli niissä on vaan etu sivuilla leimat ja sit ne on niitattu ja sinetöity yhteen.
Onko toi nyt ongelma, ootteko leimauttanu kaikki sivut erikseen?

Meillä tuli joku nippu bumerangina takaisin koska oli juuri tehty noin kuin Suomessa maistraatissa tehdään eli leima vain etusivulla (ja olisko takasivulla) sekä kulmassa niitti ja sen päällä tarra. Muistelisin että ACS (Australian Computer Society) olisi ollut näin niuho. Joka tapauksessa, tämän jälkeen pyysimme leimat joka sivulle kaikkiin virallisiin kopioihin.
Wovon man nicht sprechen kann, dar?ber mu? man schweigen

Jari_2

TRA:ssa taas menivät tuollaisina läpi ilman mukinoita...
Ongelma onkin vaan et mitenköhän DIMIA suhtautuu :confuse
Näköjään vähän eri käytännöt eri laitoksilla..

Yatungka

Hei,
minulla ei nyt ehkä ole kovin kummoisempaa ongelmaa viisumin kanssa, mutta jotain haluaisin kuitenkin varmistaa... Anoin turistiviisumia 12 kuukaudeksi ja sain viisumin jo 1,5 viikkoa anomuksen lähettämisen jälkeen. Nopeaa toimintaa Berliinissä siis!
Viisumissani lukee näin:
"Multiple travel. Holder permitted to remain in Australia for 6 months from date of each arrival."
Ja matkustusaikaa minulla on 22.2.2006 asti. Siis tarkoittaahan tämä nyt sitä, että minulla on se 12 kk, kunhan käyn puolen vuoden Australiassa oleskelun jälkeen muualla (vaikka Balilla!!)? Ja sitten minulla on taas toiset kuusi kuukautta?
Taidan olla sitä tyyppiä jolle pitää rautalangasta vääntää, mutta kun tuo viisumitarra on niin kovin lyhytsanainen, eikä mukana ollut mitään saattokirjettä. Kiitos kovasti sille, joka viitsii oikaista minut varmuuden tielle... :god:
Näillä näkymin pyyhällän Perthiin toukokuussa, ihanaa!
Kiitos!
J

Jaaks

Yatungka :D

Niinhan tuo nakyy sanovan, etta viisumisi on voimassa 12 kuukautta (eli Helmikuuhun 2006) ja oikeuttaa sinut oleskelemaan Australiassa korkeintaan tuon 6 kuukautta kerrallaan.

Ihan oikein ymmarsit :peukkuy