ulkosuomalaiset - miten pidatte suomalaisuudestanne kiinni?

Aloittaja star08, heinäkuu 04, 2010, 17:13

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

ulkosuomalaiset - miten pidatte suomalaisuudestanne kiinni?

mita muistatte suomesta?
0 (0%)
miten suomalaisuuten yhteytta?
0 (0%)

Äänestäjiä yhteensä: 0

star08

mietin tata kun olen asunut suomesta pois jo yli 17 vuotta ja ei ole oikein enaa yhteytta suomeen, tietenkin joskus luen uutisia netista ja juttelen tuttujen kanssa mutta suurin osa muuttanut suomesta pois ja jaljella ei ole oikein ketaan tai mitaan..silta ainakin tuntuu eli ei pelkastaan kansalaisuuden vaihtuminen mutta myos se tunne etta ei oikein tunne entista kotimaata tai sita mita siella on enaa?  :(

Silppu

Suomen kieli on varmaan aika tärkeä suomalaista identiteettiä ylläpitävä tekijä. Toinen voisi olla suomalaiset ystävät ja säännölliset tapaamiset joko yksityisesti tai suomiseurojen ja -seurakuntien kautta. Perinteitä voi ylläpitää esim. jouluna, ja ympäri vuoden ruoan ja saunan merkeissä.

Silloin harvoin kun käy Suomessa voi tavata sukulaisia ja viipyä lapsuutensa/nuoruutensa maisemissa. Facebookin ja Skypen kautta voi pitää yhteyksiä yllä suomalaisten kanssa. Loppujen lopuksi suomalaisuus on mielestäni enemmän "korvien välissä" kuin jossain maantieteellisessä paikassa tai geneettistä olemukseltaan. Seuraavalle täällä asuvalle polvelle suomalaisuus onkin sitten aivan toista kuin meille itsellemme.

Yleisesti ottaen oma kieli, tiivis yhteydenpito samaa kansallisuutta olevien kanssa, omat erityislaatuiset tavat, uskonto sekä yhteinen vihollinen ovat yleensä keinoja säilyttää oma kansallinen kulttuuri. Mikähän sitten se yhteinen vihollinen täällä oikein on, kun tuo kansallisromanttinen sanonta "venäläisiä emme ole, ruotsalaisiksi emme tahdo tulla" ei oikein toimi täällä.  :D Niin ja tarkalleen ottaen olemme australiansuomalaisia, ja kysymys pitäisikin olla: "Miten pidätte australiansuomalaisuudestanne kiinni?" Australia on kotimaa ja Suomi on synnyinmaa. Kaikille australiansuomalaisille Suomi ei ole edes synnyinmaa.

Tuumailee,

Silppu