Ruokaseikkailu Australiassa TV1(suomi)

Aloittaja Fr?nk, maaliskuu 19, 2005, 23:45

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Fr?nk

En ole satavarma mille palstalle tämä ilmo kuuluu, TV1 :ltä alkaa tänään 19.03.2005  8 osainen sarja. On FST:n puolelta tosin, mutta tuskin ne poijjaat ruottia puhuu:D

Lainaus www.yle.fi
"Ruokaseikkailu Australiaan
FST ja TV1 klo 17.45
Curtis Stone ja Ben O'Donoghu ovat tunnettuja tv-kokkeja. Lontoosta kotimaahansa Australiaan päästyään he tekevät erilaisia ruokamatkoja. Sarjan avausjaksossa he matkustavat koralliriutalle, jossa valmistetaan mm. lime-marinoitua tonnikalaa. Osa 1/8."  

Jaaks, tiedän että sua harmittaa ettei näy siellä, mutta älä silti poista tätä :pyhimys... anna meidän nauttia, sulla on kuiteski mahdollisuus nauttia Vitamin Beetä:XXXX (btw. kysyin kerran alkosta sitä, ei oikein innostunu ja lopullinen hinta olisi ollut sietämätön)

MH

Fränk!

Jaaks tekee noita ruokaseikkailuja joka päivä:hahhaa:hahhaa

Kyllä sitä VB.tä on suomessakin esim. mulla on tällä hetkellä varastossa n.100 pulloa ja huomenna hiukan vähemmän:D:D:D

Fränkille tiedoksi että jos oikein kova VB:n himo iskee ei muutakuin laivalla stokikseen jä lähimpään systeemin sieltä sitä löytyy. Viime reissultakin taisin kotiuttaa joku parisataa pulloa ettei jano pääse yllättämään

MH

Fr?nk

Ei oo totta!:o

Tää on yks parhaista uutisista vuosiin!:god:VB

Ok, en oo holisti, tänä vuonna juonu vielä pisaraakaan (on muuten tosi juttu), mutta nyt alkoi janottamaan!

Vieläkun saisi tietää paikan mistä niitä maukkaita piirakoita saisi.. Sisällä mausteista jauhelihakastiketta, gutaa! Sen reseptin googletan jostain, ja arvatkaas mitä! Mulla on tänä vuonna 2 kertaa joulu!! :XXXX

MH

LainaaAlkuperäinen postittaja Fränk
Vieläkun saisi tietää paikan mistä niitä maukkaita piirakoita saisi.. Sisällä mausteista jauhelihakastiketta, gutaa! Sen reseptin googletan jostain, ja arvatkaas mitä! Mulla on tänä vuonna 2 kertaa joulu!! :XXXX


Piirakka reseptikin varmasti Jaaksilta löytyy, sitä en tiedä kertooko, mutta uskoisin hänen tietävän.

Jaaks

Fränk :D


LainaaVieläkun saisi tietää paikan mistä niitä maukkaita piirakoita saisi.. Sisällä mausteista jauhelihakastiketta, gutaa!

Mitähän reseptiä nyt olet hakemassa :?

Vanhaa kunnon lihapiirakkaa vai ehkä kunnon Tamperelaista "Pärämätsiä" eli sitä itä eurooppalaista (Turkkilaista - Peremetc) vaihtoehtoa :?

Molempiin löytyy kyllä niitä reseptejä :D

Fr?nk

Voihan Venäjä...

Ei mitään Suomalaista mallia.. On se kyllä harmi että muisti pätkii, no onhan siitä 10 vuotta.. Jos oikein koitan tonkia muistiani.. Joku Pie se oli, myytiin Adeleidessa ja ainakin Melbournen stadionilla? no, joka tapauksessa jos oikein haarukalla sörkin muistiani niin, seuraavanlaisen sain kaivettu, eli valmistetaan vissiin metallivuoassa, ohut taikina levitetään siihen, päälle jauhelihaa sörsseliä, ja taikinan reunat käännetään siihen päälle.. Oli ehkä enemmän croisantin tyylistä voi taikinaa, kuin suomalaista lihiksen pullaa..
Hei, eikait tässä muukaan auta kuin mennä kokeilemaan, ei kait se nyt niin äärettömän vaikeaa ole.. ?? Pirusti vaan mausteita.
Hmm.. Kyllä se oli jonkin sortin kaupallinen tuote, koska sitä sai muoviin pakattuna.. Tosin parhaat sai leipomosta, kuten myös suomalaisessa lihiksessä, paras lihis tähän asti on ollut Kasarmintorin viereisessä leipomossa. Jos toukokuussa hakis VB:tä niin siihen asti olis aikaa treenailla, ja sit voiskin vaan naatiskella ;)

Jaaks

Fränk :D

Olisit heti sanonut, että haluat normaali "Aussie Meat Pie".

No niitähän löytyy joka lähtöön ja kaikilla "mausteilla" - on jauhelihasta ja kokolihasta ja on tehty possumista, kengurusta, lehmastä, possusta ja vaikka mistä :hahhaa

Jos jostain täällä löydät ruokapaikan joka ei myy sitä, niin sitten olet joko Mc, KFC tai jossain hyvässä ruokaravintolassa :D