Olen tässä jo muutaman vuoden ihmetellyt, että miten Ausseihin pääsee vakituiseksi töihin. Tarkoitus olisi mennä tekemään it-alan hommia ja rekrytointikanavat on kyllä tiedossa. Ongelmana on lähinnä tuo viisumi ja hakeminen. Viisumiin tarvitaan työpaikka ja työilmoituksissa taas vaaditaan viisumi. Eli muna kana ongelma. Pitääkö vaan kylmästi lähteä hakemaan skilled viisumia ja sen mahdollisesti saatuani hakea töitä?
Miten muut ovat homman kanssa toimineet (sellaiset jotka ovat sinne jo pääseet).
En tarkoita nyt WH-viisumia, koska tarkoitus on tehdä pysyvä reissu.
Skilled viisumi on tullut lähinnä mieleen sen takia, että osaaminen IT-puolella on parempi kuin hyvä (todistettavasti), mutta kouluja ei ole tullut käytyä peruskoulua pitemmälle :)
Mas :D
Oikeilla jaljilla olet. Skilled viisumi on se ainoa tapa, jos pysyvasti haluat tanne tulla.
Olet jo varmasti lukenut Immigration sivut, mutta tassa kuitenkin varmuuden vuoksi :
http://www.immi.gov.au/migration/skilled/index.htm
Good Luck
Jaaks
Hei Mas olen samoilla jäljillä kuin Jaaks eli, eli ensin viisumi ja sitten työt kun tule paikanpäälle. Kuten varmasti jo teidät voit myös hakea sponsoria jostain täällä olevasta firmasta. Realistisesti tosin tuon sponsorin löytäminen voi olla erittäin vaikeaa. (ei tietenkään mahdotonta).
Huomaa, että myös Australia kärsii IT ammattilaisten ylitarjonnasta!
Suosittelen lataamaan hakukaavakkeet http://www.immi.gov.au ja katsomaan tulevatko tarvittavat pisteet täyteen jos niin, ei muuta kuin kaavakkeet sisään ja viisumia odottelemaa...
Tuosta IT puolen pisteytyksestä putosi muutama ala pois tuossa vuoden vaihteen tienoilla. Tässä lisää aiheesta. http://www.dundernews.com/news/wmview.php?ArtID=1823
Terveisin
Jouko
Kannattaa myös huomioida, että vaikka taitoa olisikin, niin täkäläiset it-alan työnantajat korostavat työpaikkailmoitteluissaan yliopistotutkinnon tärkeyttä. Vaikka olisit kuinka hyvä, on tämän seulan läpi vaikea päästä, koska - kuten Jouko yllä mainitsee - jokaiseen työpaikkailmoitukseen tulee paljon vastauksia, ja tuota alan tutkintoa käytetään yleisesti yhtenä karsintamenetelmänä. Jos saat viisumin, niin työpaikka kannattaa yrittää löytää "takaoven kautta", eli ottamalla itse oma-aloitteisesti yhteyttä alan yrityksiin, ennen kuin nämä edes ilmoittelevat lehdissä työntekijöiden tarpeestaan.
Kommentoi
LainaaTuosta IT puolen pisteytyksestä putosi muutama ala pois tuossa vuoden vaihteen tienoilla. Tässä lisää aiheesta. http://www.dundernews.com/news/wmview.php?ArtID=1823
Tuossa artikkelissa mainitaan Suomeksi seuraavaa:
Ammatin perusteella maahan hakevat siirtolaiset saavat lisäpisteitä nimettyjen ammattialojen mukaan. Ammattialat joilla on tarvetta työvoimasta esiintyvät niin sanotussa haluttujen ammattialojen MODL listassa.
Vuodesta 2001 lähtien Information and Communicatio Technology (ICT) osa on sisältänyt 26 eri tietotekniikan ammattia. Nyt tarkistetulle listalle on jätetty vain muutama ammattiala, joiden taitajille katsotaan olevan tarvetta.
MODL listalle jääneet IT ammatit ovat seuraavat,
- Internet, Networking/LAN/WAN: Java Security (pääasiassa J2EE) ja electronic commerce.
- Client/server applications: SAP, PeopleSoft.
- Security: CISSP (Certification for the Information Systems Security Professional).
En kuitenkaan löydä tuolta virallisilta viisumisivuilta tuota lyhennettyä listaa.
Eli onko tuo fakta tieto, että ainoastaan nuo kolme käy. Jos noista pitää valita niin CISSP:n suorittaminen onnistuu suht. nopeasti.
Ja tänne Suomeen en kyllä aio jäädä oli tilanne sitten mikä tahansa.
(Kaikki jotka täällä asuvat niin katsokaa vaikka ulos ikkunasta niin tiedätte syyn );)
Nyt on suunnitteilla uusi viisumiluokka, eli jos hakija on valmis tyoskentelemaan maaseututaajamissa kaksi vuotta saa viisumin helpommin.
Kannattaa muuten myos lukea arkiston vanhoja aiheketjuja lapi. Jossain viestiketjussa on linkki ns. pistetestiin, jossa voit itse testata viisumin saanti mahdollisuuksiasi ennen kuin edes haet viisumia. Lykkya tyko!
Tietääkseni tuo aika on kolme vuotta, ja Brisbane ei luultavammin kuulu noihin alueisiin ;)
Osaako joku sanoa, mitä tuo "investointi" tarkoittaa, josta saa lisäpisteitä? ELi noissa lomakkeissa puhutaan 100000AUD:n investoinnista. Tuohan on pikku raha kun Suomessa myydään autot, kämpät ja omaisuus pois ja lähdetään muuttamaan. Mihin tuo pitää sijoittaa niin kuin käytännössä?
Mas :D
Se nyt ei ihan pelkastaan riita, etta tuo sen $1 M tahan maahan vaan pitaa olla jonkinlainen investointi/ business suunnitelma.
Taalta loydat hieman lisatietoja :
http://dima.cardgate.net/Business_Skills_Migration/1132.pdf
http://www.immi.gov.au/migration/business/index.htm#detailed
Oletko tsekannut miten puoliso, jos sellaista on, täyttää skilled viisumivaatimukset?
Jos mikään muu ei käy, niin sitten vois yrittää jotain toista yhtä eksoottista maata, vaikka EU:n sisällä, jonne ei tarvitse työlupia. :cool:
Uuteen Kaledoniaan (Ranska) tai Neitsytsaarille (Englanti) pääsee ilman viisumia, ja työtön saa mahdollisesti ansiosidonnaisen korvauksen kolmeksi kuukaudeksi työnhakua varten. :o
Mukaan sponsoriksi voisi ottaa Seuran tai vastaavan, joka kertoisi siitä kuinka työnhaku paratiisisaarilla onnistuu veronmaksajien kustannuksella... :mad: Ja jos työkokemusta, kielitaitoa ja uskallusta riittää, niin miksipä ei onnistuisi.
Terveisin eräs EU-byrokratian kiemuroita opiskellut.
http://www.worldatlas.com/webimage/countrys/oceania/nc.htm
http://www.worldatlas.com/webimage/countrys/namerica/caribb/vg.htm
Silppu :D
Oletkos kaynyt kummassakaan mainitsemassasi paikassa :??:??
Tiedustelee molemmissa oleskellut
Jaaks :D
Ps. Puolison ei valttamatta tarvitse tayttaa yhtaan mitaan vaatimuksia, vaikka siita voikin saada lisapisteita:D
Ei ole tullut käytyä, mutta mielessä on ollut käydä Uudessa Kaledoniassa.... Vaikka matkalla Australiaan.... Onko vierailemisen arvoinen paikka?
Jos sattuu olemaan tiettyä sosiaalietuutta, vaikka työttömyysturvaa, vanhempainrahaa tms. niin niitä maksetaan EU:n sisällä. Muistaakseni jälkimmäisestä tuli ennakkopäätös muutama kuukausi sitten. Työttömänä ollessa saa tehdä 5 vrk lomamatkan.
Olis ihan kiva aloittaa Australiaan muutto edullisella rantalomalla. :cool:
Puoliso tosiaan pääsee "siivellä" Ausseihin. Meinaan itse käyttää sitä väylää, vaikka itsellä riittäisi pisteet ehkä juuri ja juuri. -Hyvä niin.
Kannattaa miettiä tarkkaan kenen kanssa menee naimisiin. ;) heh ;)
Moi Silppu!
Jokos teillä on aikataulu varmistunut? Entäs se puolison aloitettu jatkotutkinto? Selvisikö että pystyykö hän jatkamaan tohtoriohjelmassa Australiassa? Kiinnostaa minua, ja voisi olla hyödyllistä tietoa muillekin, niin siksi näin julkisesti kyselen...
Riina.
Silppu :D
Vaikka New Caledonia onkin Ranskan "alainen", niin mitkaan Ranskan lait ei siella ole voimassa:o New C on edelleen taysin verovapaa maa, eli ei ole tuloveroakaan :o Sen sijasta kaikesta maksat tayden hinnan ja se hinta ei ole halpa :( Kaikki niin sanotut suomalaisten ja EU jasenmaiden kansalaisten tottumat julkiset palvelut kuten esim. laake- ja hammashoito, kirjastot, viemarit, katujen kunnossapidot etc, etc... ovat maksullisia. Tamahan tuntuu sitten varsinkin esim vuokrissa, jotka ovat "astronomical" koska vuokraisanta joutuu maksamaan kadun kunnossapidosta.
Ruokakaupoissa, kahviloissa, ravintoloissa jne on kaksi hinta systeemi, tarkoittaen, etta jos et ole paikallinenn tumma saarelainen tai aito paikallinen ranskalainen maksat vahintaan tuplat :cool:
En itse tieda kuinka Ranska voi taata edes EU:n jasenena kenellekaan yhtaan mitaan siella :??
New C on yrittanyt saada itsenaisyytta jo vuosikymmenia, mutta ollessaan yksi maailman suurimpia uraanin tuottajia, Ranska ei tietystikaan halua antaa sita.
Muuten aivan mahtava paikka ja paljon nahtavaa ja koettavaa. Erittain hyva sukelluspaikka juuri Noumea'n edustalla, jossa on valtavat reefit ja paljon uponneita laivoja etc, etc...
Ihmiset on ystavallisia, jos puhut sujuvaa ranskaa - muuten olet vain kuka tahansa turisti jolta viedaan rahat keinolla tai toisella :( ja senhan ne osaavat siella.
Nakemisen ja kokemisen arvoinen paikka tosiaankin, mutta ilman suurta rahavarastoa en viipyisi siella paria viikkoa pidempaan.
Cheers
Jaaks :XXXX
Ps.
En todellakaan halua sanoa mitaan pahaan Uudesta Kaledoniasta ja se on nakemisen arvoinen kaunis pikku saari ryhma, mutta pahuksen kallis :D:D:D
Riina the Moderator IV ;)
Jaa että julkisesti kaikkia asioita.... :o Pitää tiedustella asiasta vaimolta. :?? Mutta olettaisin että homma käy parhaiten niin että on suomalaisessa yliopistossa kirjoilla ja suomalaisella apurahalla Ausseissa. Onpa sitten ainakin jotakin elantoa perheelle kun toinen etsii töitä.
Varmaankin sieltä jostain yliopistosta saa oikeuden käyttää kirjastoa. Vai liekö siellä vapaa käyttöoikeus kaikille kuten Suomessakin.
Muuttoaikataulu ei ole ihan selvillä, mutta olettaisin sen tapahtuvan kesäkuun alussa vuonna 200? jotain, niin tulee opettajien pitkät kesälomat hyödynnettyä.
Tässä pitää pelata nyt varman päälle, eli viisumiin pitäisi saada leima kesäkuun alussa, jotta olisi mahdollisuus lähteä samoihin aikoihin kyseisenä tai sitä seuraavana vuonna.
-Eikös se ollut niin että Skilled viisumissa on yksi vuosi aikaa saapua maahan?
-Tiukka kysymys: Voiko viisumin aloitusajankohtaa siirtää eteenpäin viivästyttämällä vaikka passin lähettämistä Saksan lähetystöön? Vai määräytyykö alkamisajankohta sen perusteella kun on saanut myöntävän päätöksen Adelaidesta?
Jaaks :D
Kiitos Uuden Kaledonian esittelystä! Taidan harkita tuota löhölomaa siellä vielä kerran... Mutta toisaalta aina noi turistirysät kalliita on... Ja jos vero on 0%, niin kyllä siitä pitäisi riittää maksaa kulujakin, jos töitä sieltä löytää.
Joka tapauksessa joku välilaskupaikka jossakin voisi olla paikallaan.
Tiedättekö, että voiko välilaskupaikalla pitää parin-kolmen päivän tauon ilman että lipun hinta nousee paljon?
Silppu :D
Silppu,
En tiedä varmuudella skilled viisumista, mutta spouse viisumissa se "viimeistään tällöin saavuttava Australiaan, vaikka sitten menisitkin vielä takaisin hoitamaan asioitasi"-päivämäärä riippuu rikosrekisteriotteen ja lääk.tarkastuksen päivämääristä, ne kun ovat voimassa vain vuoden kirjaamispäivämäärästään.
Viimeksi kun lennettiin Australiaan vietettiin matkalla kolme päivää Hong Kongissa, eikä lisäkustannusta tullut kuin yhteensä jotain 100 euroa. Riippuu vissiin jotenkin niistä lentokenttäveroista ja muista, tai jotain?
Riina.
...keskustelu lähti vähän hyppimään alkuperäisestä kysymyksestä: Missä on tuo päivitetty MODL-lista, jossa on mainittu vaan nuo kolme IT-alaa/ammattiosaa?
Näin kävi, Mas... ei mitään uutta täällä dunderissa :)
Mutta meidän pitää nyt vaan kärsivällisesti odottaa että tois puolel palloo herätään... ;)
Riina.
Mas :D
Siis haluat viimeisimman Migration Occupations in Demand List (MODL) :??
Tassa on lista joka on paivitetty 17 Joulukuuta 2003 ja siina ei ole valitettavasti ainoatakaan IT alan hommaa :(
http://www.immi.gov.au/migration/skilled/modl.htm
Mas :D
Luin tuon aikaisemman kysymyksesi uudestaan ja sinahan kysyit : "lomakkeissa puhutaan 100000AUD:n investoinnista", etka 1 M joka on business migration homma :D -Sorry
No, mutta kuitenkin siella sanotaan "Capital investment in Australia (a minimum of A$100,000) " ja jatkuu:
"You must have invested a minimum of $100,000.00 in an approved government investment for a term of at least 12 months"
Lisatietoa ja yhteysnumerot loydat Booklet 6 :
http://dima.cardgate.net/General_Skilled_Migration/1119.pdf
Cheers
Jaaks
Joo siis tää rupee näyttämään todella pahalta hommalta. Pelkällä invenstoinnillakaan ei pääse vielä mihinkään ja jos IT-alan hommista ei saa pistettäkään niin...
Alkuun täytyy sanoa, että nyt joku on väärässä. Joko se olen minä (ei mikään uusia asia) tai sitten te kaikki jotka neuvoja annatte.
Eli:
"Migrating as a skilled person" http://www.immi.gov.au/migration/skilled/index.htm
ja
http://www.immi.gov.au/migration/skilled/offshore_general.htm#independent
(Eikö tämä Skilled-independent muka käy Suomalaisiin?)
sanoo että perusvaatimukset ovat:
1) http://www.immi.gov.au/migration/skilled/basic_requirements.htm
-Alle 45 vuoden ikä jne..
2) nominate a skilled occupation from the Skilled Occupations List
-Tältä listalta löytyy IT alan hommia vaikka kuinka paljon
3) Point test
http://www.immi.gov.au/migration/skilled/points_test.htm
Huom! kohdassa 3 eli tuossa pistetestissä saa MODL-listalla olevasta ammatista "LISÄPISTEITÄ", mutta missään ei puhuta sen olevan "AINOA VAIHTOEHTO".
Eli olenko oikeassa vai väärässä, että jos pisteet tulee kasaan ilman mitään MODL-listalla olevaa ammattia (SOL:lta löytyy oma ammattini) niin homma rullaa ja mun ei tartte jäädä tänne kylmään pohjoiseen ihmettelemään koska aurinko taas paistaa?
Mas :D
MODL = Migration Occupations in Demand List
eli siis eniten haluttuja eika ainoastaan niita jotka hyvaksytaan :D
Jos vaan lapaiset pistetestin, niin ei muuta kuin muuttamaan vaan:D ja niinkuin sanoit onhan noita IT hommia siella skilled listalla vaikka kuinka paljon ja suurin osa viela hyvia 60 pisteen ammatteja :D
Tiedatko kuinka saat sen assessment ?
Taisi tulla vahan vaarinkasitys aikaisemmin :??
Cheers
Jaaks
:XXXX
Mas, :?
Sanoin 22.01.2004 quote
Suosittelen lataamaan hakukaavakkeet http://www.immi.gov.au ja katsomaan tulevatko tarvittavat pisteet täyteen jos niin, ei muuta kuin kaavakkeet sisään ja viisumia odottelemaa...
end quote
Mas 24.01.2004 quote
Eli olenko oikeassa vai väärässä, että jos pisteet tulee kasaan ilman mitään MODL-listalla olevaa ammattia (SOL:lta löytyy oma ammattini) niin homma rullaa ja mun ei tartte jäädä tänne kylmään pohjoiseen ihmettelemään koska aurinko taas paistaa?
end quote
MODL lista viime joulukuulta jossa ei ole ammattialaasi.
http://www.immi.gov.au/legislation/gazettals/gazettals03/031217_occupations.pdf
Mutta kukaan ei ole sanonut että jokin täällä esitetty olisi "AINOA VAIHTOEHTO" (jos nyt huutaa pitää), uskon että jaaksin sanonta "ainoa vaihtoehto" oli kylläkin lähinnä kuvainnollinen eikä kirjaimellinen.
Jos ammattialasi löytyy tältä "MODL = Migration Occupations in Demand List" listalta saa kymmenen (10) listäpistettä ja jos sinulla on työpaikka tiedossa niin saat siitä vielä viisi (5) lisäpistettä.
Mutta kuten jo mainitsit ammattisi löytyy "Skilled Occupations List" listalta, eli voisko tämmöinen skenario toimia, tuntematta sen paremmin kielitaitoasi, ikääsi, terveyttäsi, perhesuhteita tai menneisyyttä.
Mas target = 115
(SOL) Ammatti = 60
Ikä = 30 (18 - 29 vuotias)
Kieli = 15 - 20 riippuu hakijasta
Työkokemus = 10 3-4v
MODL = 0
Total 115 = viisumi kädessä ja Mas hymyilee:D Australiassa eikä kylmässä pohjolassa
Lainaa(SOL) Ammatti = 60
Ikä = 30 (18 - 29 vuotias)
Kieli = 15 - 20 riippuu hakijasta
Työkokemus = 10 3-4v
MODL = 0
Total 115 = viisumi kädessä ja Mas hymyilee:D Australiassa eikä kylmässä pohjolassa
Nimen omaan! Tohon nyt sitten tähdätään. Hakukaavakkeet tulostettu ja todolista tehty (mitä todistuksia pitää hakkia jne). EIköhän nuo tässä kohta saada eteenpäin.
:eye: Niin joo ja ei ollut tarkoitus "huutaa" kun korostin isoilla kirjaimilla paria sanaa :eye:
LainaaAlkuperäinen postittaja Jaaks
Tiedatko kuinka saat sen assessment ?
Miten niin? Onko tuossa jotain erikoista tai onko tuohon jotain vinkkejä?
Mas,
Hienoa kuulla ett? homma l?hti rullaamaan, ja todolistasta alkaa varmasti pikku hiljaa tipahtelemaan rivej? pois!
Mas :D
Oli vain ystavallisesti tarkoitettu kysymys, etta oletko tietoinen kuka ja missa tekee IT alan assessment Australiassa Skilled Viisumia varten ja mita kaikkia papereita heille tulee lahettaa etc, etc , etc...
Jos tiedat jo tai et halua tietoja ja haluat etsia ne itse, niin... just forget it mate :D:D:D
Ps.
Sanoin:
"...Skilled viisumi on se ainoa tapa..."
Sina aloit itse puhumaan siita MODL listasta ennenkuin kukaan muu :??
LainaaAlkuperäinen postittaja Jaaks
Oli vain ystavallisesti tarkoitettu kysymys, etta oletko tietoinen kuka ja missa tekee IT alan assessment Australiassa Skilled Viisumia varten ja mita kaikkia papereita heille tulee lahettaa etc, etc , etc...
siis en tiedä vielä mitään, joten tietoa tänne vaan niin paljon kuin mahdollista
;) ;)
LainaaJos tiedat jo tai et halua tietoja ja haluat etsia ne itse, niin... just forget it mate :D:D:D
Ei kun tänne vaan jos sitä on valmiiksi tiedossa. Näihin kaikkiin tietoihin, lappuihin, todistuksiin, selityksiin jne. menee muutenkin ihan törkeesti aikaa, joten kaikki apu on tervetullutta.
LainaaPs.
Sanoin:
"...Skilled viisumi on se ainoa tapa..."
Sina aloit itse puhumaan siita MODL listasta ennenkuin kukaan muu :??
No tämän vuoksi aloitinkin lauseeni "...joko minä olen käsittänyt väärin tai..." ;) ;) Ja tässähän se taas nähtiin, että näin se meni. Ei hätää!
;)
Mas :D
IT alan assessment hoitaa ACS (Australian Computer Society) ja tassa kaikki tarvittavat tiedot hakemus lomakkeineen :
http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/1121i.pdf (kertoo paljonko pisteita kukin homma on arvoltaan viisumihakemuksessa)
Skills Assessment (For Migration Purposes Only)http://www.acs.org.au/national/accreditation/os-credit.html
How to Lodge an Application
http://www.acs.org.au/static/national/lodgeappn.htm
RPL (Recognition of prior learning) application form (jonka voit joutua myoskin tayttamaan):
http://www.acs.org.au/static/national/membership/RPL_Pack_2.rtf
Ja sitten itse lomake:
AUSTRALIAN COMPUTER SOCIETY INCORPORATED APPLICATION FOR SKILLS ASSESSMENT (Migration Purposes Only)
http://www.acs.org.au/static/national/skills%20assessment%20form-new.rtf
Ei muutakuin hakemaan ja sitten paaset pakkasista pois :D
Jos haluat viela lisatietoja, niin kysy ihmeessa :D:D:D
Cheers
Jaaks
Ps.
Sanoit nain: "Ei kun tänne vaan jos sitä on valmiiksi tiedossa. Näihin kaikkiin tietoihin, lappuihin, todistuksiin, selityksiin jne. menee muutenkin ihan törkeesti aikaa, joten kaikki apu on tervetullutta"
Mitaan naita ei ollut aikaisemmin tiedossa ja kesti noin 5 minuuttia hakea ne Governmentin sivuilta, kopioida ne ja lahettaa tanne foorumiin :D:D:D Ei kai se voi noin vaikeaa olla varsinkaan IT alan ammattilaiselle, jonka luulisi tietavan miten loytaa tietoa :??
LainaaMitaan naita ei ollut aikaisemmin tiedossa ja kesti noin 5 minuuttia hakea ne Governmentin sivuilta, kopioida ne ja lahettaa tanne foorumiin :D:D:D Ei kai se voi noin vaikeaa olla varsinkaan IT alan ammattilaiselle, jonka luulisi tietavan miten loytaa tietoa :??
Kyllä voi.. Mun mielestä ainakin näitä lappuja ja lippuja on ihan törkeesti.
Mas :D
Jos niita lappuja ja lippuja ei tayta, niin sitten ei menna mihinkaan :o
Suomeen muutaminenhan ulkomaalaiselle onkin niin helppoa - vai mita :??:??
Eihän niitä paljon ole meilläkin kahden ihmisen lappuja tuli vaan jotain 60:D:D
MH :D
Niinhan se on, mutta toiset haluaa kaiken valmiina koska joko eivat itse viitsi tai sitten eivat pysty asioita hoitamaan :??
Tietysti Mas voisi palkata jonkun "Immigration Agent" hoitamaan hommiaan niin ei tarvitse taytella noita lippuja ja lappuja, mutta sekin maksaa :( mutta toisaalta johan han sanoi aikaisemmin, etta $100K on pikkurahaa kun talot ym on myyty :??
Yksi tuttava sai juuri pojalleen tanne viisumin Irlannista tuollaisen agentin kautta - kesti n kaksi vuotta ja maksoi hieman yli $16,000.00 ja sen jalkeen $3,500.00 bondi kahdeksi vuodeksi :o
Eli onhan noita vaihtoehtoja :??
Joo siis eiköhän tässä nyt itse kuitenkin nämä täytetä ja unohdetaan nuo "konsultit" tms.. :)
Mulla on tuossa kirjekuoressa lähdössä oma hakemus Berliiniin (Australia Dayn kunniaksi). Piti ihan laskea, ja sivuja on yhteensä 77. Siis pelkästään yhden henkilön de facto spouse viisumia varten... Mutta nyt on kyllä niin varman päälle (hitaasti ja hartaasti) tehty hakemus, että oksat pois!
Riina.
Riina :D
Niinhan se on ikava kylla, kuten on aikaisemminkin jo keskusteltu, etta ei mikaan enaan "lankea niinkuin Manulle illallinen" :( vaan joskus taytyy itsekin tehda jotain :D
Tosiaan kannattaa tutkia paperit tarkkaan ja jos joku asia vähänkään tuntuu oudolta kannattaa kysyä esim. puhelimitse saksasta näin me ainakin tehtiin. On nimittäin ikävää jos lähetät paperit ja siellä on joku omasta mielestä vähäpätöinen asia väärin ja paperit ollu sisällä vaikka 3kk niin tuleekin paprut takas ja pyydetään tekemään uudelleen eli tee juuri niinkuin ohjeissa sanotaan vaikka se tuntuisi kuinka tyhmältä tai vähäpätöiseltä asialta säästyt monelta turhalta vaivalta. Meilläkin oli hypätä sydän kurkkuun kun palauttivat alle 2kk meidän paperit berliinistä takaisin ja ajateltiin että tässäkö tää nyt oli mutta mukana olikin saate jossa merkintä että voitte hakea viisumia suoraan Canberrasta eikä Berliinistä niinkuin yleensä eurooppalaisilta vaaditaan.
MH
MH,
suhtauduttiinko puhelintiedusteluihin siis positiivisesti? Se kun kielletään tuolla Berliinin suurlähetystön sivuilla:
You can do the following to help us process your case quickly:
ensure that your application is complete
refrain from making telephone enquiries
Jostain muistan lukeneeni, että jos kuitenkin tiedusteluja on, ne tulisi tehdä mieluiten faxitse tai kirjeitse?? :?? Onneksi heidän ohjeensa nettisivuilla ovat erittäin selkeät, joten kun niitä vaan lukee ja lukee vielä uudestaankin, niin huomaa että vastaukset useimpiin kysymyksiin löytyvätkin sieltä... :god:
Itse pyysin lääkärintarkastuspaperit (joita ei pysty tulostamaan netistä, kuten kaikki muut lomakkeet) heiltä kirjeitse, ja laitoin vielä palautuskuorenkin mukaan, ja sain ne viikossa, eli mielestäni tosi nopeasti.
Eihän tuo lomakerumba ole se vaikein paikka, vaan vasta prosessin alkua, ja helposti ne täyttyvät kun tarpeeksi haluaa! :)
Riina.
Joo siis kyllä vaimoni soitti sinne ja kysyi jotain asiaa varmistuakseen ja kyllä sieltä ystävällisesti neuvottiin. Lääkärin papereitahan ei tarvi tilata mistään kun marssii Helsingissä museokadulle konsulaatin toimistoon niin sieltä saa paperit heti mukaan siis löytyy samasta osoitteesta kuin qantasin helsingin konttori ovat samassa tilassa mutta eri ovien takana näin ainakin vielä lokakuussa 2003
Marko
Riina, en itse soittanut sinne saksan lähetystöön ennen kuin he ottivat sieltä yhteyttä. Muistaakseni lähettivät kirjeen että viisumihakemus on käsittelyssä ja kirjeessä oli myös minun viisumihakemustani käsittelevän henkilön nimi ja puhelinnumero. Miten oletko muuten saanut jo lääkärin paperit kuntoon....?
Mh, soitin viime vuonna sinne museokadun konsulaattiin ja sieltä tuli vastaus, että eivät hoida ollenkaan "DeFacto" asioita. :?? Pyysivät ottamaan yhteyttä suoraan sinne saksaan.
MH,
Ihan mielenkiinon vuoksi, siellä toimistossa tuskin oli se sama leipiintynyt maatuska jonka tapasin v. -88. Vakaasti uskon etteivät edes Guantanamo bayn kuulustelijat olis saanneet häneltä mitään infoa Australian viisumeista.:??
sanna77
Eivät avusta viisumeissa mutta lääkärin paprut sieltä saa
Jouko
Tässä tais käydä niin että vaimo kun soitti sinne pyyteli anteeksi että soitti mutta kertoi asian olevan kiireellinen ja kun huomasi että virkailia ei ollu aussia nähnytkään vaan puhui englantia saksalaisella aksentilla niin kysyi haluaako että esittää asiansa saksaksi jolloin ääni kellossa muuttui täysin.
Vähän sama kuin ranskassa jos et puhu niiden kieltä niin tylyä kohtelua tulee joka paikassa mutta kun avaat pelin sillä että anteeksi että en puhu kaunista kieltänne voinko esittää asiani englanniksi niin ovet aukeaa joka paikkaan
Marko
MH :D
Tyypillista eurooppalaista jaykkaniskaisuutta (varsinkin Sakasalaisille ja Ranskalaisille hyvin hyvin luonteenomaista)
Taalla voit kylla yrittaa ihan milla kielella vaan ja jos virkailija ei ymmarra, niin yleensa kylla apu loytyy :D Onhan taalla esimerkiksi ilmaiset tulkkauspalvelut kaikissa valtion palvelu puhelinlinjoissa :D
Joo sen olen kyllä siellä huomannut. Esim. sillä kielitaidolla mikä on sydneyläisillä taksikuskeilla(ainakin osittain) ei kyllä täälläkään olisi moiseen ammattiin mitään asiaa:D:D
MH :D
Ne taksikuskit on samanlaisia kaikkialla taalla, mutta siksihan onkin nuo kasimerkit ja karttakirjat GPS'sta puhumattakaan :D:D:D
Täytyy sanoa että siellä teidän puolella (qld) on kyllä enemmän paikallisia kuskeja oho kello juoksee täytyy vissiin lähteä välillä töihin:D:D
MH :D
On kylla ehka enemman "paikallisia" koska taalla on enemman yksityisia operaattoreita kuin "renkeja", mutta kylla niita "kielisia" loytyy taaltakin ihan tarpeeksi.
Philippiinot on hyvia, koska ne yleensa kysyy ensin haluatko mittarin paalle vai ei :D eli saat joskus tosi hyvia dealeja :D
MH,
Sorry, empäs maininnut että tarkoitin tuota Museokatua, missä kohtelu oli ainakin tuolloin erittäin huonoa. Tuohon aikaan lähin lähetystö oli Ruotsissa, jossa virkailijat olivat erittäin ystävällisiä. :god:
Olen samaan mieltä tuosta kielen vaikutuksesta asoita hoidettaessa.
Jouko
Museokadulta me ei edes kysytty mitään muuta kuin haettiin lääkärin paperit kun tiedettiin ettei ne siellä hoida viisumi asioita
Marko
Museokadulta minulle lahetettiin aikoinaan taydellinen setti viisumihakemuskaavakkeita laakarin papruja myoten ja vielapa ilmaiseksi. Ystavallisia neuvojakin annettiin.
Onkohan siella konsuli vaihtunut, jos kerran ei enaa saa niin hyvaa palvelua?
:?:?:?:?
Milka :D
Eihan se Museokadun toimisto ole edes konsulaatti vaan pelkka Australian valtion tiedoitustoimisto.
Kun mä soitin Museokadulle reilu vuosi sitten, niin puhelimeen vastasi erittäin palveluhaluton, mistään tietämätön poika. Kävi mielessä, että mikähän talkkari sattui vastaamaan puhelimeen... Päätin silloin että tästähän selvitään ilman heitäkin! Ja hyvinhän on selvinnytkin, kaikki löytyy netistä! :god:
Riina.
Kuten Jaakko sanoi niin sehän on vaan tiedotustoimisto eli sen kaverin ei tarvikkaan osata muuta kuin sanoa että ota yhteyttä saksaan ja niille jotka kysyy lääkäristä niin lyödä nippu papereita käteen.
Marko
Näin on, MH.
Minun tapauksessani ei ole tarvinnut ottaa yhteyttä Saksaan, kun nettisivustonsa on niin yksiselitteinen, ja siellä neuvotaan myös tämä lääkärintarkastus-nivaska tilaamaan heiltä, joten ei muuta kun työtä käskettyä. :) Toisinaan kuulemma myös "valtuutetuilla" lääkäriasemilla on noita papereita valmiina, mutta parempi kai ottaa varman päälle ja hommata ne etukäteen.
Tiedotustoimisto, yeah right, tällä hemmolla jolle minä puhuin ei vaikuttanut olevan mitään tietoa yhtään mistään... Olisi ehkä pitänyt soittaa joku toinen päivä. :?
Riina.
Meillä tuo meni silleen että nettisivuilta selvisi mitkä lääkäri asemat hoitaa noita juttuja ja sen jälkeen soitettiin lääkärille joka sanoi että normaalisti sillä on kaavakkeita siellä mutta olivat lopussa ja suositteli hakemaan ne itse tuolta museokadulta niin homma joutuu nopeammin
Marko
Oli sitten tiedoitus- tai mika tahansa toimisto, niin sehan on kustannettu Australian valtion (=veronmaksajien) rahoilla ja oikeata tietoa tulisi saada :D
Taytyisi kait taalla tehda pieni ilmoitus takalaiseen virastoon, etta hommat (palvelu) ei oikein tapahdu niin kuin pitaisi :D
Taytyy ensin ottaa selvaa kenen alaisena se toimisto toimii; Lontoo, Bryssel, Hampuri vai Tukholma :??
Kaveri on ainakin sukunimestä päätellen suomalaista alkuperää ja nimi viittaa vahvasti kainuuseen ja kainuulaisethan ei tunnetusti ole niitä suulaimpia ihmisiä vaan kaikki tieto pitää ottaa pakottamalla ja uhkailulla (Jouni tosin saattaa olla poikkeus tässä joukossa). Itse mitä olen tuolla muutamia kertja aiemminkin vieraillut niin tuntuu siltä että kaveri on pitkästynyt työhönsä jossa ei ole sisältöä tai sitten katkera kun on joutunut palaamaan tänne pakkasiin:D:D:D
MH :D
Miten niin joutunut palaamaan pakkasiin :??
Tuskin Hankoa etelampana kaynyt koskaan kuitenkaan :cool:
Silloin aikoinaan kun se sama toimisto oli Kasarmintorilla ja sitten myohemmin Museokadulla niin en usko kenenkaan tyontekijoista edes koskaan kayneen Australiassa :??
Etunimi stephen viittaa kuitenkin jonnekin muualle kuin Hankoon:D:D
Jaaks,
pikaisen tiedonhaun perusteella veikkaisin että Museokadun pulju on Tukholman alaisuudessa. Ei sitä missään sanota suoraan, mutta monessa linkissä oli Australian Consulate in Finland ja perässä suluissa Stockholm tai linkki: www.austemb.se (tuo osoite on muuten vanha, mutta sieltä ohjautuu uudelle sivustolle: http://www.sweden.embassy.gov.au/ )
Riina.
MH :D
Eikohan tuo etunimien perusteella kotipaikkojen paatteleminen nykyaikana ole melko epa toivoista :??
Tunnen suomesta melko monta varsinkin nuoremman sukupolven edustajaa joilla on alkuperin englanninkielinen etunimi :?? ja eivat ole aina kayneet edes Hangossa asti :D:D
Vahan sama juttu taalla sikali, etta "eksoottiset" eurooppalaiset nimet ovat suuressa suosiossa :D
MH,
olisin varmaan saanut saman neuvon jos olisin ensin soittanut lääkäriasemalle, mutta minulla oli jo sinne soittaessani paprut hankittuna. Mutta tuohan on hyödyllinen tieto niille jotka ovat tulevaisuudessa samassa tilanteessa; säästyy postimerkin verran rahaa kun käy ne hakemassa sieltä (nyt jo surullisen kuuluisalta) Museokadulta...
Riina.
Riina :D
No loydan kylla sen tiedon taalta kun menen toihin huomenna, mutta kiitos kuitenkin :D
Aikaisemmin, kun se tiedotustoimisto oli siella Kasarmintorilla, se oli Moskovan Aussi Suurlahetyston alaisena (vaikka hakupaperit toimitettiinkin Tukholmaan :?? ) , mutta asiathan tietysti muuttuvat :D
Pitää paikkansa itselläkin kolme kummilasta joilla kaikilla vierasperäinen nimi tosin ovat kyllä huomattavasti nuorempaa ikäluokkaa. Niistä tosin vanhin oli viime vuonna meidän mukana siellä ja ihmetteli miks pitää lähteä takas suomeen kun sai vielä lähes kuukauden loman koulusta keskellä talvea:D:D
Riina
Ei tuossa säästöä niinkään ajateltu vaan sitä että soitin torstaina lääkärille ja sain ajan saman viikon lauantaiksi niin viikon toimitus aika olisi ollut vähän turhan pitkä:D
Niin, MH,
eihän sillä väliä miten sinä tahi minä olemme asian hoitaneet (kun se molemmilla on jo hoidossa), vaan kuten sanoin, on hyvä tietää että papruja saa myös sieltä, jotta tulevat hakijat voivat saada ne sieltä helposti, nopeasti ja ilman postimerkkiä. En tarkoittanutkaan vihjata että teillä olisi ollut kustannussäästö mielessä. Minulla opiskelijana kylläkin. :D
Riina.
Riina
En tarkoitanutkaan sitä ja tosiaan on hyvä jos täällä saadaan jaettua tietoa muillekin ettei kaikkien tarvi mennä läpi sen kuuluisan harmaan kiven. Ei sen puoleen onhan se aina hyvä jos rahaa säästyy vaikkaa muutaman:XXXX:XXXX:XXXX verran
Kaikki nuo paperithan on nakyvilla tuolla Immigration - sivuilla :
http://www.immi.gov.au/allforms/index.htm
Kuten laakarin tarkastus:
http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/1071i.pdf
http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/26a.pdf
ja X ray :
http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/160a.pdf
Jostain syysta ikava kylla nama julkaistut kaavakkeet ovat vain Australiassa viisumin anomista varten, vaikka ovatkin aivan samoja mita muualla maailmassa kaytetaan :??
No, voivathan tulevat hakijat ainakin etukateen katsoa mita tullaan kyselemaan :D
En käsitä miksei myös nuo meikäläisten tarvitsemat lääkärintarkastus-nivaskat ole netistä tulostettavissa kuten KAIKKI muutkin kaavakkeet. Kysymykset ovat prikulleen samat kuin noissa mitkä Jaaks tuohon linkitti. Väri ei tosin ole keltainen vaan purppurankukertava. Syyn täytyy siis olla se "attached envelope", joka onkin siis ainut ero meidän ja teidän papereissa. Kai se on sitten tärkeätä että röntgenit ja muut laitetaan purppurankukertavaan kuoreen, eikä ihan mihin tahansa ruskeaan..? Go figure.
Riina.
Veikkaisin että ei voi tulostaa koska tuohan oli sellainen monisivuinen vihko jonka lekuri sitten liimasi kiinni ja laittoi asiaankuuluvat leimat päälle edes itse ei saanut noita paperita nähdä vaan noudettiin parin päivän kuluttua suljettuna lekurilta:o:o:o
Niin, se ainut ero on tosiaan siinä että meidän nivaska on jo valmiiksi yhteen nidottu ja siihen on liitetty se kuori joka leimataan jne. Mutta siis Australiassa hakiessa luotetaan siihen että ihmiset osaavat itse nitoa paperit yhteen ja lääkäri osaa sinetöidä kirjekuoren... Minusta olisi silti helpompaa jos ne olisivat netistä tulostettavissa myös täällä meillä.
Riina.
Riina & MH :D
Onko se siella taytettava kaavake sellainen kopioiva :?? jossa on mm oma kopio laakarille :??
Jaaks :D
Ei ole kopioiva, vaan ihan normaalille A3 paperille tulostettu, ja sitten nidottu vihkoksi. Mutta viimeinen sivu on kuoren muotoinen ja repäistään irti varsinaisesta nivaskasta, suljetaan, sinetöidään jne.
Riina.
Riina :D
Eli siis se viimeinen sivu ikaankuin toimii kirjekuoren tehtavassa :??
Taas valtio luulee saastavansa rahaa :??
Ja ne varmaan kulkee kuitenkin kuriiripostina OHMS (On Her Majesty's Service), niinkuin kaikki meidankin sisainen valtion posti taalla :D
Ei ne kulje kuriiri postilla vaan noudat ne ja hillitön kuori jossa oli röntgenkuvat ja sitten ne liitetään itse muiden papereiden mukaan. Itseäni ihmetytti ne kuvat kun olivat varmaan 50x70cm kuoressa ja postissa ei ollut niille sopivaa kuorta vaan jouduttiin teippaamaan useampi pienempi yhteen ja sitten kun palauttivat Saksasta paperit niin ne kuvat olikin a4 kokoisessa kuoressa samanlailla sinetöitynä aika erikoista.
LainaaAlkuperäinen postittaja MH
...kainuulaisethan ei tunnetusti ole niitä suulaimpia ihmisiä vaan kaikki tieto pitää ottaa pakottamalla ja uhkailulla (Jouni tosin saattaa olla poikkeus tässä joukossa).
Nyt naurattaa! Ja itse asiassa mielestäni suurin osa suomalaisista - eikä vain kainuulaisista - on hiljaisempaa sorttia kuin minä.
Myöntelee
LainaaAlkuperäinen postittaja MH
Etunimi stephen viittaa kuitenkin jonnekin muualle kuin Hankoon:D:D
Ettei vain olisi kyseessä K---paisen Stephen Tasmaniasta!? Noh, Tasmaniaa saa minun luvallani pitää Australian Kainuuna, kun näitä Suomi-Australia rinnastuksia on ollut tapana viime aikoina tehdä näissä keskusteluissamme.
Miettii
Jouni
Canberra
[myöhemmin tulin toisiin ajatuksiin ja sotkin tuon sukunimen osittain tunnistamattomaksi]
Jouni!
Kyllä se sama tyyppi on ja hyvin arvasit kun vihjasin kainuusta kun siellä suurin osa on heikkisiä tai sitten näitä toisia. Toi hiljaisuus tuli siitä kun siellähän on tien viereen tehty taidetta eli pelto täynnä variksenpelättimiä ja iso plakaatti että tässä on hiljainen kansa kainuusta tai jotain sinnepäin. Sen mitä olen siellä liikkunut niin voin sanoa että tuskin olisit päätynyt sinne asti jos edustaisit tyypillistä kainuulaista ellei joku ole sitten kotoa väkisin hakenut:D:D:D:D:D:D
Niinpä. Olen nähnyt yhden näistä Suomussalmella pellolla olleista "variksenpelätintaidenäyttelyistä" videolta, ja aika erikoisena pidin sitä minäkin.
Kainuun maakuntalaulussa eli Nälkämaan laulussa sanotaan "raukat vain menköön merten taa", mikä hyvin kuvastaa suuren osan (ainakin) 1900-luvun alun kainuulaisten tuntemuksia siirtolaisuutta kohtaan.
Tuo Stephen on käsittääkseni ihan Tasmaniassa syntynyt, tai ainakin pikkupojasta aikuiseksi siellä kasvanut. Sitä en sitten tiedäkään, mistä hänen vanhempansa ovat kotoisin.
Kommentoi
Kunniakonsuli Mr. Stephen on suomalaista sukujuurta Tasmaniasta "vahvistetaan" loytamassani Australia-aiheisessa artikkelissa Tulijat valitaan tarkasti.