Hei leipojat,
Nyt olen saanut ruisleivan juuren alkuun ja peruslimpun leipominen onnistuu jotenkuten. Haluaisin nyt leipoa maalaislimppua tai ruisleipaa jossa olisi kaljamaltaita. Onko kenellakaan kokemusta kaljamaltaiden kaytosta, minkalaisia maltaita pitaisi ostaa ja onko maarat suomalaista reseptia kayttaen sama kuin jos leipoisi suomessa.
Jos loytyy hyvaa ja helppoa maalaislimpun tai ruispalojen ohjetta niin ottaisin sellaisenkin mielellani.
kiitos jo etukateen!
Terve,
en ole täkäläisiin mallaslajikkeisiin lähemmin tutustunut, mutta uskon vahvasti, että samalla ohjeella mennään. Maltaita ei tosin välttämättä löydy marketista, vaan kotiviinivalmisteisiin erikoistuneista kaupoista.
Mallasleivästä tulee aina parasta käytetyistä maltaista, eli ensin kotikaljat tulille ja sitten vasta leipää. Kerrothan sitten, kuinka kävi!
Voi ei, nainko on? En tieda rohkenenko ruveta kaljaa tekemaan.... tiedatko milla nimella etsisin niita kaljamaltaita nettikaupoista ja jos kayttaisin niita suoraan paketista niin onnistuisiko leipa siten?
ja tiedatko onko taalla mitaan mita voisin kayttaa ruisrouheen korvikkeena leipoessa leipaa?
kiitos jo etukateen vinkeistasi :)
Lainaus käyttäjältä: makar - elokuu 11, 2012, 20:30
Voi ei, nainko on? En tieda rohkenenko ruveta kaljaa tekemaan.... tiedatko milla nimella etsisin niita kaljamaltaita nettikaupoista ja jos kayttaisin niita suoraan paketista niin onnistuisiko leipa siten?
ja tiedatko onko taalla mitaan mita voisin kayttaa ruisrouheen korvikkeena leipoessa leipaa?
kiitos jo etukateen vinkeistasi :)
En osaa tuosta ruisrouheesta sanoa mutta eiköhän nuo viisaammat sen ratkaise, mutta voit ihan kysellä luontaistuote kaupoista
rye flour ja rouheena voit kysyä
course rye flour.
Kaljamaltaista voin antaa linkin wwwcountrybrewer.com.au
Pitäisi olla yksi suurimmista Ausseissa.
Terveisin
:coolh
Jipii!
Kiitos- kokeilen nailla alkua. Pitakaa peukkuja pystyssa :)
täältä ei saa sellasia kaljamaltaita kun suomes on eli sellasta karheeta ,vaan se pon ihan jauhoo ja minen ainakaan saanu siitä leipää tuleen.
Kiitos vinkista,
Nain kaupasta mallasuutetta ja ajattelin kokeilla sita. Olen saanut leivottua jo pari hyvannakoista limpppua mutta ne ovat niin kuivia. Yritan nyt etsia ohjetta missa juuri tehdaan piimalla jos se olisi maukkaampaa. Olisiko sinulla hyvia leiparesepteja mita voisin kokeilla?
Kaapista loytyy siis nyt ruisrouhetta, rruisjauhoja ja mallasuutetta...
Kiitos etukateen :)
Vuokko,
Äkkiseltään kun selailin ensin suomalaisia sivuja ja siellä valmistettua mallasta ja aloin vertailemaan täältä löydettäviä maltaita tulin eri tulokseen.
Laitan tähän alle aluksi yhden valmistajan linkin, mutta niitä löytyy aika paljon jos kuuklaa beer malt producers and suppliers.
http://www.cryermalt.co.nz/index.php?id=27
:coolh
Aucklandin Safkasta loytyy suomalaista kaljamallasta jos taallapain satutte kaymaan :) www.safka.co.nz