Australian Viestitaulu

Viestitaulu => Elämää Australiassa => Asuminen - eläminen => Aiheen aloitti: Inkaa - syyskuu 15, 2010, 06:54

Otsikko: Skype-puhelut Australiasta Suomen kännykkä- ja lankaliittymiin.
Kirjoitti: Inkaa - syyskuu 15, 2010, 06:54
Moikka!

Tuli mieleen, että käyttääkö moni teistä Skypeä soittaessa Suomeen? Tiedän, että puhelinkortteja on mahdollista ostaa joilla soittaminen onnistuu kännykästä suht edullisesti, mutta entä jos haluiskin soittaa koneelta? http://buy.skype.com/paymonthly/ (http://buy.skype.com/paymonthly/) <- ja sieltä valittaessa Finland se antaa eri vaihtoehtoja.
Tuleeko koneelta soitettaessa vastaanottajalle näkyviin puhelinnumero, ja jos, niin ilmeisesti Australian suunnalla?

Mä oon Skypeä käyttänyt vain online-keskusteluun, joten olis kiva jos joku osais mua valaista noista puheluista tarkemmin  :pepsodent
Otsikko: Vs: Skype-puhelut Australiasta Suomen kännykkä- ja lankaliittymiin.
Kirjoitti: RUU - syyskuu 15, 2010, 07:37
Tunnustan. Mina kaytan Skypea soittaessani Suomeen. Minun tilini on ajalta, jolloin sai ostaa pay as you go -krediittia.
Puhelujen laatu on keskimaarin kelvollinen, vahan sama kuin kaukopuhelut silloin kun me harmaaparrat olimme untuvikkoja.  :coolh

Rajoituksena ovat erilaiset palvelunumerot, joihin kaikkiin Skype ei yhdista. Esim Finnairille Suomeen soittaminen on kutakuinkin mahdotonta kun he ohjaavat kaiken 0600-numeroonsa.

Soittajan numerosta en ole varma nykyisin. Kasittaakseni puhelut yleensa tulevat ilman numeroa (private number) tai niissa on jokin mystinen numerosarja tunnisteena. Pitaakin tarkastaa nykytilanne kun seuraavaksi kilauttaa johonkin.
Otsikko: Vs: Skype-puhelut Australiasta Suomen kännykkä- ja lankaliittymiin.
Kirjoitti: sim - syyskuu 15, 2010, 08:56
Käytän oikeastaan vain Skypeä silloin kun omalla rahalla pitää soittaa ulkomaille. Toimii yleensä oikein hyvin.

Jos ei halua käyttää aina tietokonetta, on syytä muistaa että suurelle osalle moderneista kännyköistä (iPhone, Symbian, Android yms) on saatavilla Skype myös eli Skype-puhelut onnistuvat kännykästäkin. Liikenne menee WLAN:in tai 3G-verkon yli datana - jälkimmäisessä on syytä muistaa datapaketti liittymään mutta sellainen suurella todennäköisyydellä on jo olemassa jos käyttää tuettua puhelinta.

Toinen juttu mitä voi harkita on Skype:n kautta hankittava "lankanumero" (kts http://www.skype.com/intl/en/features/allfeatures/online-number), jossa saat suomalaisen lankanumeron joka sitten ohjautuu Skypeesi. Kätevää jos sukulaiset tai kaverit soittelevat sinulle paljon Suomesta käsin eivätkä halua/voi käyttää Skypeä.

Ps. Kyllä tuo "pay as you go"-tapa toimii vieläkin, Inkaa nyt vaan oli sattunut pistämään linkin kk-maksuplaneihin..
Otsikko: Vs: Skype-puhelut Australiasta Suomen kännykkä- ja lankaliittymiin.
Kirjoitti: jounij - syyskuu 15, 2010, 09:13
<scam warning>

Hieman asiaa sivuten: spostilaatikkooni kilahti viime yönä viesti, joka oli otsikoitu "Download VOIP Addons for Skype Free Talks". Viestissä sanottiin muun muassa, että asentamalla kyseiset lisäpiirteet voit puhua "enemmän ilmaiseksi käyttämällä VOIP-teknologiaa" ja muuta vastaavaa roskaa (Skype jo sellaisenaan on esimerkki VOIP-tekniikasta, eikä se siitään halpene mitään viruksia koneelle asentelemalla). Kyseinen viesti ei edes tullut skype.com-osoitteesta vaan jostakin venäläisten huijareiden rekisteröimästä skype-addon-download.com-osoitteesta. Jos joku muu saa samanlaisen viestin, niin heittäkää äkkiä ja surutta roskapostilaatikkoon.

</scam warning>

Varoittaa
Otsikko: Vs: Skype-puhelut Australiasta Suomen kännykkä- ja lankaliittymiin.
Kirjoitti: Inkaa - syyskuu 15, 2010, 09:25
RUU, kiitos tiedoista!

sim, hei hyvä kun laitoit ton linkin tosta "lankanumerosta", se vois nimittäin olla hyvä. Mulla on iPhone käytössä, mut tarkotus olis mahdollisesti kokeilla, josko duuninteko onnistuis ulkomailla käsin, joten lyhyempiä visiittejä varten ei sitten toimis vaikka dataplan oliski kotomaassa hyvä.
En nyt vielä lukenut tuota sun linkkiäs "lankanumerosta", mutta onko se sitten mullepäin soitettaessa samanhintaista, kun soittais Suomen normaaliin lankanumeroon? Täytyy kohta tsekkailla se tarkemmin.
Kk-maksullinen Skype-tili on mulle varmaankin se ajankohtaisin, ihan sen takia jos tuo duuninteko onnistuis sitä kautta (suomalaiselle työnantajalle) ja siinä tuota puhelinta tulee käytettyä päivittäin.

jounille kiitoksia varoituksesta (:
Otsikko: Vs: Skype-puhelut Australiasta Suomen kännykkä- ja lankaliittymiin.
Kirjoitti: Inkaa - syyskuu 15, 2010, 09:27
Lainaus käyttäjältä: Inkaa - syyskuu 15, 2010, 09:25
En nyt vielä lukenut tuota sun linkkiäs "lankanumerosta", mutta onko se sitten mullepäin soitettaessa samanhintaista, kun soittais Suomen normaaliin lankanumeroon? Täytyy kohta tsekkailla se tarkemmin.

"Friends in the same country as your number only pay a local rate to call you – and you pay nothing to answer the call". Minuuttihan siinä lukemisessa taiskin mennä...  :pepsodent
Otsikko: Vs: Skype-puhelut Australiasta Suomen kännykkä- ja lankaliittymiin.
Kirjoitti: Rockola - syyskuu 15, 2010, 16:40
Olen käytellyt Suomi-puheluihin Skypen asemesta Saunalahden VOIP-liittymää, ks. http://saunalahti.fi/nettipuhelin/

Voi soittaa myös palvelunumeroihin, liittymällä on oma 09-alkuinen numero (saanee haluttaessa muullakin suuntanumerolla) ja toimii SIP-standardilla ts. puhelut onnistuvat millä tahansa voip-puhelimella tai -softalla (toisin kuin Skypellä, joka käyttää omaa, suljettua protokollaansa).

nimim. Tyytyväinen asiakas
Otsikko: Vs: Skype-puhelut Australiasta Suomen kännykkä- ja lankaliittymiin.
Kirjoitti: Inkaa - syyskuu 15, 2010, 22:05
Rockola,

Onko sulla toiminut se sitten ihan moitteettomasti? Mulla kävi tuo Saunalahden nettipuhelin mielessä, mutta mulle muutama asiakas valitteli sen toimivuudesta. (Olin Saunalahdella töissä.) En sitten tiedä mikä siinä mätti. Hinnastoltaanhan toi vastais Saunalahden Kotipuhelinta, ollessaan tosin halvempi kännyköihin soitettaessa. Ja on tietysti kuukausimaksuton. Ei ollenkaan paha vaihtoeho  :XXXX
Otsikko: Vs: Skype-puhelut Australiasta Suomen kännykkä- ja lankaliittymiin.
Kirjoitti: Silppu - syyskuu 15, 2010, 22:33
Toi Saunalahden nettipuhelin on kyllä ehdottoman hyvä juttu. Muistelen että se oli tässä välillä kuukausimaksullinen, ja siksi lopetin sen käytön pari vuotta sitten. Mulla oli silloin myös ongelmia silloin NAT-asetusten kanssa. Pitänee ottaa taas tuo numero käyttöön, ja alkaa soittelemaan Saunalahden kännyköihin ilmaiseksi. Tavallisen puhelimen voi liittää siihen myös kun modeemissa on VOIP-portti. Tai sitten jos on sopiva kännykkä johon saa SIP asetukset, ja langattoman verkon alueella.
Otsikko: Vs: Skype-puhelut Australiasta Suomen kännykkä- ja lankaliittymiin.
Kirjoitti: Rockola - syyskuu 16, 2010, 09:56
Lainaus käyttäjältä: Inkaa - syyskuu 15, 2010, 22:05
Rockola,

Onko sulla toiminut se sitten ihan moitteettomasti? Mulla kävi tuo Saunalahden nettipuhelin mielessä, mutta mulle muutama asiakas valitteli sen toimivuudesta.

En ole vieläkään lakannut hämmästelemästä, miten koko "puhetta tcp/ip:n yli toiselle puolelle maapalloa"-konsepti voi toimia ylipäänsäkään... Muistelisin joskus olleen jotain pientä käpyä, mutta viime aikoina ei ole ollut mitään ongelmia. Äänenlaatukin on parempi kuin Skypeä käytettäessä.

Tuttavani Japanissa on käyttänyt samaan tarkoitukseen Spokn:ia - http://www.spokn.com/ - josta itselläni ei ole kokemuksia, mutta kuulemma hyvin toimii.
Otsikko: Vs: Skype-puhelut Australiasta Suomen kännykkä- ja lankaliittymiin.
Kirjoitti: Inkaa - lokakuu 12, 2010, 00:01
Silppu ja Rockola,

Kiitos vastauksista, helpotti elämää jonnin verran!
Otsikko: Vs: Skype-puhelut Australiasta Suomen kännykkä- ja lankaliittymiin.
Kirjoitti: Veli123 - lokakuu 26, 2010, 18:42
Itse olen pyrkinyt toitottamaan ystävilleni Suomessa, että asentaisivat koneellensa Skypen, jotta sitten voin jutella ja nähdä naaman myös. Käytän Skypen krediittitoimintoa, eli näen kun puhelun aikana saldo laskee. Lankapuhelimiin soitto on törkeän halpaa.

Yleensä sovin sähköpostilla ajan lähimpien kanssa. Saatan joskus randomisti sitten gmailissa tai facebookissa onlinena olevilta kysäistä, että löytyykös Skype.