Hello Australian suomalaiset!
Olen 47-vuotias suomalainen mies. Minulla on hoito- ja kaupallisen alan koulutus (hoitoalan opintoja yhteensä 2½ vuotta). Olen englanninkielen taitoinen. Olen matkustanut laajasti maailmalla, ja asunut Yhdysvalloissa. Kysynkin joltain auttamishaluiselta,asiaan perehtyneeltä, mitkä mahdollisuudet olisi työllistyä Australiassa, ensin hoitoalalle (erikososaamseni kehitysvammaisten hoito ja psykiatrinen sairaanhoito), myöhemmin mahdollisesti kaupan/hallinnon palvelukseen? Miten laillistaminen ja rekisteröinti tapahtuu? Mitä seikkoja olisi erityisesti huomioitava hakiessani työlupaa Australiaan?Olen lukenut eri viisumityypeistä. Mikä niistä kannattaisi valita (ottaen huomioon ikäni ja kokemukseni)? Tarkoitukseni olisi aluksi hakeutua mahdollisesti suomalaisperäiselle työnantajalle.
Koulutukseni
-mielisairaanhoitajan tukinto 1985 (rinnastetaan Suomessa lähihoitajan tutkintoon)
-terveydenhuollon jatkolinja, vieraskulttuurit ja pakolaistyö 1992 (pakolaisohjaaja)
-liiketalouden opistotutkinto, merkonomi 1999, pääaine kv. markkinointi (rinnastetaan Suomessa alempaan korkeakoulututkintoon)
työkemukseni
-hoitotyökokemusta lähes 20 vuotta, osa esimiestehtävissä (psykiatrinen sairaanhoito, perushoito, lääkehoito)
-toimistosihteerin tehtäviä hallinnon parissa
-sekalaisia työsuhteita Yhdysvalloissa 1984, 1986, 2004-2005
Hoitoalan koulutukseni antaa myös valmiudet vanhusten hoitoon.Esimerkiksi suomalaiset/ruotsalaiset vanhainkodit kiinnostavat.Kiitän jo etukäteen ystävällisistä vastauksistanne tällä palstalla! :)
email:ksmallmeadow@gmail.com
Australiassa on vain yksi suomalainen vanhainkoti, Finlandia Village nimeltään. Heidän hiljattain uusitut veppisivunsa ovat osoitteessa
http://www.afrha.com/
(AFRHA = Finlandia Villagen toimintaa ylläpitävä yhdistys Australian Finnish Rest Home Association Inc)
Toivottavasti tästä on jotain apua!
Julkisen sektorin työpaikkatarjontaa voi selailla täällä:
http://jobs.qld.gov.au/ (Queensland)
http://www.jobs.nsw.gov.au/ (New South Wales)
http://www.vacancies.sa.gov.au/asp/public/Home.aspx (South Australia)
Noissa paikoissa on tosin edellytyksenä asianmukainen työlupa eli viisumi, mutta sieltä selviää, että hoitoalan paikkoja on kyllä tarjolla. Hakijoiden määrästä en osaa sanoa, mutta yleisesti ottaen tuntuu olevan työnhakijoitakin runsaasti, vaikkei työttömyys korkealla olekaan.
Tutkinnon virallistaminen täällä päässä tulee käsittääkseni tehdä siinä osavaltiossa, johon aikoo töihin. QLD:n osalta lisätietoa löytyy http://deta.qld.gov.au/, ehkä helpoimmin lähettämällä sähköpostia osoitteeseen skillsrecognition@deta.qld.gov.au ja kysymällä. Googlaamalla löytynee muiden osavaltioden vastaavat viranomaiset. Vinkkinä: Googlella on erilaiset hakuparametrit eri maissa, eli kannattaa Australian asioita hakiessa käyttää www.google.com.au.
Viisumiasioissa en valitettavasti osaa auttaa, toivottavasti neuvoja löytyy muilta! Ja ihan soittamalla (Skypen kautta ulkomaanpuhelut järjestyvät varsin kohtuulliseen hintaan) Berliinin lähetystöön luulisi saavan hyviä neuvoja, ainakin omat kokemukseni ovat olleet sikäli hyviä, että virkamiehiltä saa yleensä aika hyvin neuvoja tällaisissa asioissa. Luulisin kyllä, että hoitoalalle saisi melko hyvin viisumipisteitä työviisumiin.
Ja hei, se on G'day mate, how's it goin'!, kun Australiassa tervehditään. ;)