Heippa!
Lokakuussa 2010 siis koittaa maisemanvaihto Espoosta Melbourneen, olisko jotain suosituksia kämpistä, asumisesta, sivustoja joista voisi kämppiä jo katsella? Tai tarvetta kämppikselle? :pepsodent
Tästä linkistä löytyy huumorilla varustettuja kuvauksia kaupunginosista :http://www.cityhobo.com/
Täältä taas kämppiksiä: http://www.flatmatefinders.com.au/ . Oma kokemus on, että asunnot löytyy tosi nopealla aikataululla. Moni alkaa etsimään vasta paikanpäällä, ja löytää asunnon ihan parin päivän - parin viikon varoitusajalla.
Tsiikaa http://melbourne.gumtree.com.au/
Kiitos näistä!
Kuume ja jännitys alkaa nousta. Kaveri vinkkas Work and Travel -paketista, mutta ei taida kannattaa, hassasin jo viisumiin täpinöissäni ihan liikaa, halvemmallakin olisi saanut. Olisko vinkkiä jostain "perehdytyksestä" tai uusien auttamisesta alkuun, jotain infotilaisuuksia? Mistä kannattaisi etsiä semmosia? Pankkitilin avaamiset, känny- ja nettiliittymät ei liene tuottavan vaikeuksia.
8)