Eli käsittääkseni Australian kamaralle pääsyyn (WH-viisumilla) vaaditaan myöskin paluulippu, joka minulla toki onkin, mutta vain sähköisessä muodossa.
Jos näin on, eli että paluulippu tosiaan hetimiten pitää pystyä esittämään, niin miten siis onnistun todistamaan tulliviranomaisille paluulippuni olemassaolosta? Näkevätkö ne kenties lentoyhtiöiden tietokantoihin? Tuskinpa sentään...
Kiitos lisäinfosta jo etukäteen.
Eikohan se Itinerary lennoista riita. :confuse
Tällä foorumilla on moneen otteeseen todettu, ettei keneltäkään suomalaiselta ole tuota teoriassa vaadittavaa paluulippua kyselty maahan saavuttaessa. Sääntöä mahdollisesti valvotaan tarkemmin köyhemmistä maista saapuvien turistien kohdalla.
Tuumaa
No hyvä, hyvä.
Ihan järkevältähän tuo kuullostaakin, sillä varmaan aika harva suomalainen yrittää livahtaa Australiaan asumaan millään kepulikonsteilla.
Lainaus käyttäjältä: Juoni - huhtikuu 18, 2008, 05:33
No hyvä, hyvä.
Ihan järkevältähän tuo kuullostaakin, sillä varmaan aika harva suomalainen yrittää livahtaa Australiaan asumaan millään kepulikonsteilla.
Eipä ne tullisssa kansalaisuuksia erottele, kaikki ovat potentiaalisia jäämään tilaisuuden tullen. On toki maita joista helpommin yritetään laittomasti tulla.
Ensimmäisen kerran jouduin tullissa itsekin tarkempaan haastatteluun kun vastasin maahantulo korttiin totuuden mukaisesti vierailu. Virallinen osoitteeni on kuitenkin vielä suomessa ja viisumi on PR joten maahantulossani ei olisi pitänyt olla mitään erikoisempaa. Mikäli olisin laittanut korttiin ruksin Holiday kohtaan olisin todennäköisesti päässyt suoraan kävelemään läpi kuten aiemminkin. Tämä oli kuitenkin 11. kerta tiskillä ja ensimmäisen kerran kyseltiin tarkemmin.
Lainaus käyttäjältä: MHEnsimmäisen kerran jouduin tullissa itsekin tarkempaan haastatteluun kun vastasin maahantulo korttiin totuuden mukaisesti vierailu. Virallinen osoitteeni on kuitenkin vielä suomessa ja viisumi on PR joten maahantulossani ei olisi pitänyt olla mitään erikoisempaa. Mikäli olisin laittanut korttiin ruksin Holiday kohtaan olisin todennäköisesti päässyt suoraan kävelemään läpi kuten aiemminkin.
Jos sinulla on voimassa oleva PR viisumi ja olet jo aikaisemmin ollut silla Australiassa, niin olet
aina Resident Returning to Australia eli et siis tule vain vierailulle tai todellakaan lomalle. Silla ei ole mitaan merkitysta missa "virallinen osoitteesi" on tai kuinka pitka vierailusi on 8) Maahantulokortin kohdassa C, jonka PR viisumin haltijoiden tulee ruksata ei edes kysyta mitaan syyta maahan tulemiselle.
Jaa, olen käsittänyt että ruksaan sen silloin kun jään tänne pysyvästi. Lienee syytä tarkistaa miten tuo oikasti on. :pepsodent :pepsodent
Incoming Passanger Card (http://www.comlaw.gov.au/comlaw/Legislation/LegislativeInstrument1.nsf/0/9DD523BC5E08A4A3CA256FAB007F6D8F/$file/LEGN%20Customs%20Instrument%20No%203%20of%202005%20-%20IPC%20English.pdf)
Kun tulet maahan ensimmaista kertaa PR viisumilla ruksaat kohdan A (Migrating permanently to Australia), jos olet vierailija/lomailija tai jollain Temporary viisumilla ruksaat kohta B ja jos olet Australian kansalainen tai PR viisumilla maahan palaava, niin ruksaat kohta C.
Ja tuon olen ymmärtänyt niin kun jään pysyvästi (Permanently) ruksaan kohdan A ja jos tämän jälkeen reissaan käytän kohtaa C muissa tapauksissa kohta B.
MH,
Mites olis jos kokeiltais vaikka kohtaa "VB" huomenna ? :pepsodent
Lainaus käyttäjältä: JuoniNäkevätkö ne kenties lentoyhtiöiden tietokantoihin? Tuskinpa sentään...
Kylla kuules nakevatkin, kuten nakevat lentoyhtiotkin heidan ja ne vaihtavat paljon tietoja automaattisesti.
Australian tullilla, joka hoitaa noita immigration asioita lentokentilla on kaytossaan The Merit Immigration and Border Management System (http://www.merit.com.au/main.aspx?Page=MeritIMS), josta taala foorumissakin jo pari vuotta sitten hieman keskusteltiin.
Sen ominaisuuksiin kuuluu mm:
Border Management The Border Management component of Merit BMS comprises several functions including: Immigration Policy, Flight Management and Passenger Movement modules.
The Merit BMS Immigration Policy Engine manages the rules associated with the movement of passengers and can be tailored and aligned with countries' specific immigration legislation and policies. On processing an arrival or departure, Immigration Policy rules are applied against passenger movements. Rules include alert checking, reconciliation against Advanced Passenger Information from airlines, unbalanced passenger movement, high-risk countries, visas and permit verification, and crew, transit and visitor policies.
Advanced Passenger Information (API) Data The Flight Management module of Merit BMS facilitates the entry of Advanced Passenger Information (API) prior to a flight arriving for immigration clearance, enabling pre-screening of passengers against the Movement Alert List, and ensuring accurate reconciliation of expected passengers against actual movements processed by Immigration.
Lainaus käyttäjältä: Jaaks - huhtikuu 18, 2008, 11:40
MH,
Mites olis jos kokeiltais vaikka kohtaa "VB" huomenna ? :pepsodent
Sehän sopii, KH:llakin taitaa olla vapaapäivä.
Lainaus käyttäjältä: MH - huhtikuu 18, 2008, 14:54
Lainaus käyttäjältä: Jaaks - huhtikuu 18, 2008, 11:40
MH,
Mites olis jos kokeiltais vaikka kohtaa "VB" huomenna ? :pepsodent
Sehän sopii, KH:llakin taitaa olla vapaapäivä.
Taman voisi ymmartaa hyvinkin vaarin, tapasin virkaanastujaisissani Rouva VB:n... (Veronica Beer)
:pepsodent
Taas mennään sujuvasti uuteen aiheeseen, mutta niinhän täällä useimmiten käy, heh heh...
Muita VB:stä käytettyjä lempinimiä ovat ainakin Very Best ja Vitamin B.
Hyvää perjantaita kaikille - VB:n parissa tai ilman - toivottaen
Nyt on pakko pelotella, etta miut pysaytettiin kun toista kertaa tanne tulin turistiviisumilla :o (pysayttivat kylla jo lontoossakin kun kuulema hymyilin liikaa ??? ). Ja ainakin silla turistiviisumilla tarvitsi nayttaa paluulippu ja vastata vaikka millasiin kysymyksiin :S mutta en tiia oliko vaan virkaintoinen virkailija..ja omaa vikaa tietysti kun olin onnellinen paastessani lomalle :pepsodent
Sellaista vielä aiheeseen jotenkuten liittyen että riittääkö tuon WH-viisumin vaatiman 5000AUD:in käyttövarojen todistamiseen suomalaisen tilin (suomenkielinen) tiliote?
Ilmeisesti tuon summan kanssa ei muutenkaan kovin tarkkoja olla, mutta olisi ikävä olla pääsemättä maahan tuollaisen pikkuseikan vuoksi...
Luulisin, että riittää, mutta jos sinulla on Visa-kortti niin tuskinpa sen kummempaa todistetta tarvitsee esitellä. ;)
Lainaus käyttäjältä: Leokatti - toukokuu 23, 2008, 09:03
Luulisin, että riittää, mutta jos sinulla on Visa-kortti niin tuskinpa sen kummempaa todistetta tarvitsee esitellä. ;)
Vaan kun ei ole kuin Electroni ja sitäpä ei niin vain vingutellakaan...
Lainaus käyttäjältä: Juoni - toukokuu 23, 2008, 01:34
Sellaista vielä aiheeseen jotenkuten liittyen että riittääkö tuon WH-viisumin vaatiman 5000AUD:in käyttövarojen todistamiseen suomalaisen tilin (suomenkielinen) tiliote?
Ilmeisesti tuon summan kanssa ei muutenkaan kovin tarkkoja olla, mutta olisi ikävä olla pääsemättä maahan tuollaisen pikkuseikan vuoksi...
Tiliotteet saa nettipankista englanniksi, ainakin OP:lla.
.pp