Kuinkakohan tarkasti tämä kyseinen lappu tarkastetaan viisumi prosesissa. Katsovatko he vain että se on mukana ja läpäisty vai jonkun tietokonekannan kautta? Kaikki muut valmiina mutta huomasin sitten että tämä kyseinen lappu on vanhentunut viikolla.
Herttinen - mie en ollu edes huomannu että siinä on tuommonen 'parasta ennen' päiväys...pitänyt sitä kuin arvokastakin asiakirjaa. No, onneksi en olekaan viisumia hakemassa. Kiitos Rocco hoksautuksesta.
IELTS ja TOEFL kumpikin varmistetaan periaatteessa aina kyselyllä näiltä järjestäviltä organisaatiolta, ja jos tutkinto on vanhentunut, ne kertovat kyllä sen kysyjälle. Mutta kysyykö immi jokaista hakijaa? En tiedä. :confuse Mutta koska näitä kielitutkintojen tuloksia koitetaan kuulemma kovin innokkaasti väärentää ja jopa tutkinnon suorittamisen aikana virkailijoita lahjoa niin periaatteessa luulisin niiden varmistavan aina. Ei voi siis tietää. Mutta jos eivät sitä vanhentunutta päiväystä hyväksy, saat varmasti pyynnön mennä tekemään testi uudestaan, eli ei varmasti kaadu viisumihakemuksesi siihen. Onnea matkaan! :peukkuy