Haeskelin täältä tietoa että onnistuisko viisumin haku netissä käyttämällä Visa electronia, mutta en löytänyt täältä tyhjentävää vastausta.
Joten lauantaina tuli sitten täyteltyä hakemus, jonka sitten tallensin ennen maksamista. Sen jälkeen rupesin tutkimaan Nordean sivuja, että löytyisikö vastausta tähän maksu ongelmaan. Sieltähän se sitten LÖYTYI, eli electron korttiin (ainakin Nordealla) voi kytkeä verkkomaksu ominaisuuden päälle ihan vaan käyttämällä nettipankkia. Tämän kun olin tehnyt niin ei muutakuin takaisin viisumi hakemukseen ja kokeilemaan onnistuuko maksu. Ja kyllähän se onnistui. Tililtä lähti samantien katevaraus viisumia varten. :pepsodent
Tässä sitä nyt odotellaan että tuleeko sieltä hyväksyvä vastaus ???
allright. Toi on hyvä tietää. Ymmärtääkseni moni onkin pähkäillyt tuota asiaa täällä. Se toimii sitten varmaan samalla periaatteella hostelleja varattaessa...
WH:n maksoin Visalla mutta ennen reissua laitan kortin saksilla poikki, älkää kysykö miksi....
Anteeksi ehkä hieman tyhmä kysymys, mutta ymmärsinkö oikein:
viisumin maksu onnistuu siis niinkin yksinkertaisesti kuin jos minulla on nettipankkitunnukset? (Omistan siis ainoastaan Visa Electron - kortin.)
Kiitoksia paljon jos joku viitsisi valaista lahoa päätäni. ;)
Blind, mista sait kasityksen etta suomalainen verkkopankki olisi sopiva maksutapa?
DIAC luettelee hyvaksytyt maksutavat (http://www.immi.gov.au/allforms/990i/how-to-pay.htm) sivuillaan ja e-hakemukset maksetaan luottokortilla, Suomesta Berliiniin tehdyt hakemukset Visalla tai Mastercardilla.
Valitan, Sampopankki ei auta nyt tassa tapauksessa vaikka hupia muuten tuottaakin, nimimerkilla IT-projektien tyomyyra
Kylla visa electronia voi kayttaa ihan samalla tavalla kuin tavallista visaakin nettimaksuihin (niin tietenkin silla erolla etta electron-tililla pitaa olla rahaa :pepsodent ). Valitset vain maksutavaksi luottokortti ja korttityypiksi VISA ja sitten vaan kortin numero ja se turvakoodi sielta takaa ja maksut hoituu leikiten! Olen tormannyt ainoastaan yhteen suomalaiseen yritykseen, joka ei nettimaksutavaksi hyvaksy visa electronia, mutta tama oli hyvin selkeasti ilmoitettu yrityksen sivuilla. Eli kylla se Sampopankki viisumin hankinnassa auttaa.. Vaikka eikos se olekin nykyaan Danske Bank? :pepsodent . Ai niin taalla paassa electronia maksuvalineena kaytettaessa pitaa sitten kassalla mainita etta se on credit eika savings :)
Lainaus käyttäjältä: pinkus - huhtikuu 03, 2008, 13:10
Ai niin taalla paassa electronia maksuvalineena kaytettaessa pitaa sitten kassalla mainita etta se on credit eika savings :)
Ja jos nostat rahaa noista sadasta eri Automaagisesta seinapankista niin muista myos valita Credit koska muutoin masiina yrittaa kovasti nostaa rahaa joltain paikalliselta tililta =)
Joo, Mäkin voin varmistaa tän toimivuuden. Haettiin eilen yhdelle kaverille wh viisumi Sampon Visa electronilla ja toimi mainiosti.
Lainaus käyttäjältä: hessukessu - huhtikuu 26, 2008, 19:05
Joo, Mäkin voin varmistaa tän toimivuuden. Haettiin eilen yhdelle kaverille wh viisumi Sampon Visa electronilla ja toimi mainiosti.
Mitenkäs Visa
Debit -kortit? Onko kokemuksia?
Minen ainakaan saanu maksettua tapiolan visa electronilla :( Jossain täällä sivulla luki, että viisumi ois 120e, mutta ainakin loppusummana näytti 230AUD, eikös se oo jtn 160e? Muuttunu hinnat vissiin, tai sitten oon sekoillu jotain tuon hakemuksen kanssa.. Pitänee selvittää :)
Sarri, $230 on viisumin oikea hinta (http://www.immi.gov.au/allforms/990i/990i-charges.htm).
Ok, kiitos :)
Hei!
Käykö säästöpankin visa electron viisumin ostoon? apua! mulla ei ole luottokorttia joten käykö verkkopankki? Toinen kysymys on vielä että, lennot olis tarkotus nyt ostaa joten pystyykö electronilla ostamaan lennot netissä? kun katoin että kaikkialla vaadittais luotto tai master korttia.. auttakaa! kiirus! (:
Mie ainakin maksoin verkkopankin kautta lennot, kilroylta ostin.
Nii ja se viisumin pysty maksamaan sammon visa electronilla, en oo kuullu että muilla pystyis?
Jos ittellä ei ole sampopankki, niin laittaa rahat kaverin tilille ja maksaa sieltä, niin mää tein.. :)
Sarri,
On se WH Osuuspankin ja Nordean Visa Electroneillakin maksettu. :XXXX