Australian Viestitaulu

Viestitaulu => Elämää Australiassa => Sekalaiset aiheet => Aiheen aloitti: Milka - lokakuu 17, 2007, 14:14

Otsikko: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Milka - lokakuu 17, 2007, 14:14
Seuraatteko aktiivisesti Suomen uutisia?

Viime aikaisten uutisten mukaan sairaanhoitajat uhkaavat joukkoirtisanoutumisella, jos heidan 24% palkankorotusvaatimukseen ei suostuta. Sairaanhoitajien ammattiliiton mukaan 12.000 hoitajaa on ns. irtisanoutumislistalla.

Ajat ovat todellakin muuttuneet niista ajoista kun mina muutin Suomesta tanne. Silloin oli sairaanhoitajista Suomessa ylitarjontaa ja vastavalmistuneille oli tarjolla vain patkatoita jos niitakaan. Nyt on ilmeisesti asiat aivat toisin pain.

Olisikin kiva kuulla vahan uudempaa nakemysta asiasta Jurttis tai Anne oletteko kuulolla ja mahdollisesti olleet yhteydessa kolleegoihinne Suomessa?
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Leokatti - lokakuu 17, 2007, 15:09
Systeri on sh ja juuri eilen juteltiin asiasta... Ihmetteli Sari kyllä tuota melkoista vaatimusta vaikka itsekin kuuluu liittoon. Kun kukaan ei töissä ollut hältä kysynyt, että irtisanoutuuko, niin aikaraja oli mennyt umpeen ja Sari tekee töitä normaaliin tapaan vaikka osa työkavereista irtisanoutuisikin. Eikä ole kuulemma rikkurikaan, koska ei ollut myöntyvää vastausta ensin antanut (kun ei kysytty) ja kääntänyt sitten kelkkaansa. Kuinkas se menikään.. ahneella on...

Viime lakosta -95 ei paljon hyötyä palkkaneuvotteluissa tainnut olla... siihen aikaan äitinikin oli vielä työelämässä ja sh hänkin.
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Kaitlin - lokakuu 17, 2007, 15:57
Lainaus käyttäjältä: Milka - lokakuu 17, 2007, 14:14

Seuraatteko aktiivisesti Suomen uutisia?


Eihän tässä voi olla seuraamatta kun media vatvoo tätä koko ajan. Kaikki keskustelupalstat on täynnä aiheesta. Eniten närää herättänyt ehkä tapa jolla tätä toteutetaan. Vaikka suurin osa on palkankorotuksen puolesta niin se tapa jolla he ovat sitä ajamassa on aiheuttanut niin paljon närää että siitä on ollut enemmän hallaa kuin hyvää heille :(

Sen tarkemmin en osaa alan ihmisten näkökulmaa sanoa, mutta kun nyt uhkaillaan irtisanoutumisilla nimenomaan vastasyntyneiden hoidosta ja tehoilta niin ketään ei enää naurata eikä asiaa katsota kovin suopeasti. Itsekin tässä raskaana olen viikolla 28 niin jos jotain tapahtuisi ja minun vauvani ei selviäisi lakon takia niin ymmärrystä ei valitettavasti heru :(

Hesarin sivuilla oli tänään jälleen joku keskustelu josta varmaan jota kuinkin pääsee kiinni mikä se ongelma ydin on palkkojen tason lisäksi.

Kati ja Salamatkustaja tänään jo rv 28 sekä assessmentti työn alla ACS:lle
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Andreasyan - lokakuu 17, 2007, 16:40
Niin,

onhan tuota palkkataistelua tullut seurattua ja muutama Sh ystavakin Suomesta siita saannollisesti raportoi. Itse en tuohon kuitenkaan ota kantaa, silla Suomessa olen tyoskennellyt sairaanhoitajana noin 8 kk aivan "urani" alkuaikoina ja niinollen en juuri karsinyt silla vuonna viis aloittelevalle sairaanhoitajalle saannollinen peruspalkkakin oli taivaan lahja...varsinkin kun virkaa oli vaikea saada. Sanonpa kuitenkin sen etten missaan tapauksessa muuttaisi takaisin Suomeen minkaan sortin terveydenhuolto alan toihin, laskeskelin,etta nykyisessa virassa taalla vastaava palkka Suomessa on silti huomattavasti pienempi.
:peukkua
A
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Jurttamuori - lokakuu 17, 2007, 18:15
Kuulolla ollaan oltu-

taitaa olla joukkoirtisanoutuminen ainoa keino, millä palkat saadaan nousemaan. Ja tuo 24% korotus on mielestäni ihan, jos ei realistinen, niin aiheellinen ja perusteltu pyyntö- sen verran ollaan jäljessä sekä kansainvälisistä palkoista, että useista vastaavan koulutuksen (miesvaltaisista) aloista. Täällä saan KÄTEEN 600e/kk enemmän kuin Suomessa. Itse erosin TEHY:stä lähtiessä kun liiton linja tuntui olevan päämäärätön vikinä ja vaikerrus, mutta nyt voisin vaikka liittyä takaisin.

Kyllä Suomessa alkaa pula olemaan hoitajista- tosin se on paikkakuntakohtaista, Kajaanissa ei ole kätilöitä juurikaan ja Jyväskylässä saat olla onnellinen jos armosta annetaan parin viikon pätkä lapsenpäästö-töitä. Hyväthän saa töitä mistä vaan ja voi muuttaa vaikka ulkomaille :)

Eihän se kyllä minun mielestäni sairaanhoitajan vastuulla ole, jos tehopotilas jää hoitamatta, vaan työnantajan joka ei maksa palkkaa tehdystä työstä. Me nyt vaan satutaan olemaan alalla, jossa työn (rahallinenkin) tulos näkyy konkreettisemmin silloin kun työ jää tekemättä, kuin silloin kun se on tehty hyvin. Ja jos työn tekemättä jättäminen on AINOA keino, jolla palkka saadaan vaativuutta vastaavalle tasolle, niin silloin täytyy tehdä niin.

Ihan oma ongelmahan sitten on nuo pätkätyöt. Teet töitä 3kk, sitten sinut jalkautetaan vapaalle viikoksi, niin että saadaan sopivasti lomat poltettua (ettei sinulle ja sinun sijaisellesi tarvitse palkkaa maksaa kun lomailet- ja molemmathan te tuuraatte jotakuta joka on pitkällä sairaslomalla/opintovapaalla/vuorotteluvapaalla/äitiyslomalla) ja sitten soitetaan tunnin varoitusajalla taas viikonlopuksi töihin. Mitään jatkuvaa ei luvata mutta jos kehtaat itsellesi hankkia muita töitä tai olla vastaamatta puhelimeen, niin haaveet seuraavasta keikasta saat unohtaa. 

Tulipahan avauduttua, vaikken kerinnyt Suomessa työskennelläkään kuin 2v...
Jurttis

 
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Milka - lokakuu 17, 2007, 18:30
Hyva kuulla mielipiteita aiheesta.

En sano ettei sairaanhoitajat ole palkankorotusta ansainneet, kun en tieda heidan tyotilanteesta tai palkoista paljoakaan. Mutta irtisanoutuminen on kylla aika radikaalikeino.

Taloussanomien mukaan keskipalkka Suomessa on 2.500 euroa kuussa ja sairaanhoitajien keskipalkka on tasmalleen saman suuruinen. En tieda miten paljon uutisessa on peraa, silla nayttaa vahan silta etta jokainen taho levittelee eri palkkalukuja. Mutta jos oletetaan taloussanomien artikkelin olevan oikeassa niin 24% korotus vaikuttaa aika kovalta pyynnolta verrattuna muiden alojen palkkoihin, varsikin Suomessa jossa palkkaerot palkansaajien valilla eivat ole isoja. Tai sitten on taas Suomi muuttunut minun lahtoni jalkeen ja mina taas levittelen vaaraa tietoa.  :pepsodent

Mutta vanhaa sanontaa siteeraten eihan se hullu ole joka pyytaa vaan se joka maksaa.  :peukkuy Tai toinen sanonta yrittanytta ei laiteta.  :peukkuy

Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Milka - lokakuu 17, 2007, 18:46
Jurttis,

Ehditikin viesteinesi valiin  :peukkuy

Toisin sanoen vielakin ne patkatyot vaivaavat alaa.  :peukkua Nythan olisi sitten hyva sauma kaikilla patkatyolaisilla saada vakipaikka, kun paikkoja tulee olemaan auki irtisanoutumisten jaljilta.  :peukkuy

Tyonantajilla on myos mahdollisuus olla ottamatta vanhempia ja kokeneempia hoitajia toihin tyotaistelun loputtua vaan palkata kaikki virka-ialtaan nuoremmat hommiin ensin. Nuoremmillehan ei tarvitse maksaa ika- yms. lisia.  >:D
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Jurttamuori - lokakuu 17, 2007, 19:10
Milka  :)

En aatellutkaan ettet soisi hoitsuille korotusta :)

Keskipalkoista en tiedä, mutta peruspalkka (ilman ikälisiä) keskussairaalassa työskentelevällä hoitajalla oli lähtiessäni n.1715e/kk. Tekemällä yötöitä, viikonloppuja ja iltavuoroja (joka viikonloppu pitäis kyllä olla töissä ja vähintään 3 yötä kuussa) palkan saisi hinattua tuonne 2500e/kk. Tuohon peruspalkkaan kun ynnää sen pyydetyn 24% korotuksen niin päästään ehkä lähemmäksi tuota 2500e arviota...

Kun aattelee, että koulutus on 3- 4.5v, työ on sekä fyysisesti raskasta että henkisesti kuluttavaa ja hei, me oikeasti pelastetaan ihmishenkiä- niin tyhmä ei ole joka pyytää, vaan se joka tuolla palkalla enää töitä suostuu tekemään edes! Uosukaisen Riitta (ent. puhemies) tuumasi viisaasti että eihän kutsumus voi olla palkan korvike. Minusta on oikeasti aika luopua sisarhentovalkoinen-kutsusmusammatti-ajattelusta, ja tunnustaa rahallisestikin hoitajien arvo. Äitinä ja kätilönä ymmärrän kyllä ettei ole naurun asia, kun raskausviikkoja on 28 ja teholta/synnäriltä loppuu hoitajat- mutta ei se voi olla sairaanhoitajakunnan vastuulla. Eli epäsuopeat katseet pitäisi kääntää kuntatyönantajiin ja niihin lupauksiin joita ennen vaaleja annettiin, ei niinkään hoitajiin. He tekevät kuitenkin vaan työtään- ja heidän kuuluisi saada siitä asianmukainen korvaus. Ja jos ei palkat nouse, niin enenevissä määrin hyvin koulutetut kotimaiset hoitajat valuu ulkomaille sekä muihin töihin. Joko asiaan voisi puuttua nyt tai 10 vuoden päästä ihmetellä miksi Tatjana tai joku muu Orkkiidea kaukomailta pistää hoonolla soomella lääkkeitä mummon suoneen. Täällä olevien hoitajien kanssa keskusteluissa on käynyt ilmi, että voisivat toki palata jos saisi enemmän palkkaa. Menisin itsekin.

Musta tuntuu että Suomessa- vaikka tasa-arvoinen maa ollaankin- meidän pehmeä, hoitava ammatti on kuitenkin vähemmän arvostettu kuin kovalla valuutalla mitattavissa olevat työt. Ja palkkakuopassa ollaan kun naiset on vähemmän hanakasti rankkoja keinoja tottuneet käyttämään. Suomalainen kun on vissiin kuitenkin opetettu olemaan hiljaa, kärsimään ja kirkkaamman kruunun lopussa saamaan  :confuse Kai niitä ulosmarsseja muillakin aloilla on ollut? Mutta jos joku MetsäSerla paukauttaa työnseisauksen niin loppuu vessapaperi eikä menetetä ihmishenkiä.

edit-Milka, irtisanoutumiset taitaa koskea vaan (pätkä)työsuhteisia, ei virkasuhteisia hoitajia, ovat lisineen turvassa :)

Tuhisee
Jurttis
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Paula_Liina - lokakuu 17, 2007, 20:05
Niin taytta asiaa puhut Jurttis!  :god:

Itse en ole sh, mutta aiti on. En myos ymmarra etta milla laskelmalla tuollainen keskipalkka (2500e) sairaanhoitajalle on saatu. Ja tosiaan vertailussa kannattaa muistaa etta he ovat toissa jouluna ja juhannuksena, 24 h 7 paivaa viikossa, valilla kahta vuoroa putkeen kun "ketaan ei saatu tuuraamaan ja potilaat pitaa hoitaa". Kylla siita pitaakin maksaa. Itseani joskus havetti kun toimistossa paperia pyorittelemalla sain huomattavasti paremman palkan kuin aiti silloin ensiavussa.

Ja kylla vakinaisetkin hoitajat ovat irtisanoutumislistalla.
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Andreasyan - lokakuu 17, 2007, 20:44
Hyva Jurttis :peukkuy

Ihan samaa mielta olen kanssasi tuon "kutsumuksen" suhteen. Yleinen tuntuu edelleen olevan kasitys tyomme "hempeasta" luonteesta. Tunnustettakoon nyt, etta itse ajauduin alalle "ihan vahingossa", mutta tyo on tavallaan kasvanut minussa, ja varmasti kasvattanut suuntaan jos toiseenkin...twisted sister ??? Uskonpa kuitenkin, etta jos Suomeen olisin jaanyt alaa olisi tullut vaihdettua hyvinkin nopeasti juuri alhaisten palkkojen vuoksi ja se vahainenkin kutsumuksen poikanen olisi kadonnut kuin.... Jokatapauksessa, talla alalla uran kehitys on kuitenkin suhteellisen vaivatonta ainakin taalla Australiassa ja nain jalkikateen olen tyytyvainen, etta tuli opiskeltua lisaa silla jatko-opinnot ovat avanneet paljon uusia ovia...ja jokseenkin kummallisia mutta mielenkiintoisia hommia viimeisen parin vuoden aikana.

Ystavani, jotka ovat valmistuneet samaan aikaan kansani tuskailevat edelleen Suomen hoitajien heikohkoista uramahdollisuuksista, vai onko ruoho sitten vain vihreamapaa aavan meren talla puolen?

Australia on "Very Pro-Nursing", ja surutta rahoitetaan projekteja joiden tarkoituksena on edistaa seka potilaiden etta henkilokunnan hyvinvointia. Pari viikkoa sitten sain tyotarjouksen 3 kk projektiin jossa tarkoituksena on kartoittaa Central Area:n (Queensland) psyk. osastoja itsemurha riskitekijoita silmalla pitaen. Kun kerroin ystavalleni tasta han totesi vastaavan projektin olevan taytta utopiaa Helsingin seudulla...kuka sellaiseen nyt rahaa viitsisi laittaa?! Ehkapa kuitenkin kannattaisi, silla terveydenhuolto alalla on niin monta muutakin ulottuvuutta kuin perinteinen hoitotyo.

Siispa, jos joku sairaanhoitajan ammatista kiinnostunut tata foorumia nyt lukee aivan kauhuissaan niin pieni rohkaisun sana lienee paikallaan: Tassa tyossa on hyvatkin puolensa vaikka montakin paivaa vaihtaisin pois :pepsodent

Anne
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Milka - lokakuu 17, 2007, 21:48
Jos palkkoja vertaillaan kansainvalisesti taytyy ottaa huomioon myos elinkustannukset, mitka vaihtelevat maittain. Jurttis jo vahan sivusikin aihetta. Tuntuuko teista etta kaikkien valttamattomien asunto, sahko, vesi, vakuutukset jne. jalkeen teille jaa enemman rahaa kateen kuin Suomessa?

Minussa on sen verran feministin vikaa etta olen hyvillani siita etta naisvaltainen ala uskaltaa nousta barrikaadeille ja vaatia omasta mielestaan tyopanoksensa mukaista palkkaa.  >:D Meita on usein syytetty siita etta 'myymme' itsemme liian halvalla.  :pepsodent (Toivottavasti ei kukaan lue tata liian kirjaimellisesti  :pepsodent )

Toivottavasti ei tyotaistelun taydy menna irtisanoutumisiin asti, vaan neuvottelut ratkeavat ennen sita. Kaitlin jo vahan sivusikin aihetta, mutta miten on yleinen mielipide Suomessa. Tukeeko kansa sairaanhoitajia heidan taistelussa?

Aikamoinen yhteensattuma muuten. Victoriassa hoitajat ovat myos tyytymattomia heille tarjottuun 3% palkan korotukseen ja he aloittivat tyotaistelutoimenpiteet. Ei tosin ihan irtisanoutumiseen asti. Ainakin alkuun he eivat tee ylitoita ja ovat kieltaytyneet esim. ei pakollisista leikkauksista jne. Palkkavaatimus heilla on 6% korotus, mutta kasittaakseni he vaativatkin enemman tyo-olojensa ja potilas/hoitaja ration parantamista, eli enemman hoitajia tyovuoroihin.
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: RUU - lokakuu 17, 2007, 22:29
Lainaus käyttäjältä: Milka - lokakuu 17, 2007, 21:48
Jos palkkoja vertaillaan kansainvalisesti taytyy ottaa huomioon myos elinkustannukset, mitka vaihtelevat maittain. Jurttis jo vahan sivusikin aihetta. Tuntuuko teista etta kaikkien valttamattomien asunto, sahko, vesi, vakuutukset jne. jalkeen teille jaa enemman rahaa kateen kuin Suomessa?
Liikevaihto ainakin on suurempi kuin Suomessa. Terveyttä en hoida (siis muiden ja itsestähän ei puhuttukaan) vaan katson eri sektorilta asiaa mutta näppituntumani oman perheen kohdalla on, että palkat ovat suurempia ja samalla menotkin ovat vähintään samat kuin Suomessa - tosin kulutustottumuksemmekin ovat muuttuneet.
Palkkahaitarihan on paljon leveämpi kuin Suomessa ja nähdäkseni nimenomaan niin päin, että minimi on samalla tasolla mutta hajonta ylöspäin on suurempi. Näin varmaan myös terveydenhuollossa.

LainaaAikamoinen yhteensattuma muuten. Victoriassa hoitajat ovat myos tyytymattomia heille tarjottuun 3% palkan korotukseen ja he aloittivat tyotaistelutoimenpiteet. Ei tosin ihan irtisanoutumiseen asti. Ainakin alkuun he eivat tee ylitoita ja ovat kieltaytyneet esim. ei pakollisista leikkauksista jne. Palkkavaatimus heilla on 6% korotus, mutta kasittaakseni he vaativatkin enemman tyo-olojensa ja potilas/hoitaja ration parantamista, eli enemman hoitajia tyovuoroihin.

Tätä asiaa olen miettinyt aiemminkin ja nyt se on taas ajankohtainen. Mitenkähän Suomi ja Australia eroavat näissä työolo ja henkilökuntamäärien ja -roolien osalta?
[poliittinen kysymys] Kumpi olisi parempi: saada vähille hoitajille +24% tilinauhaan vai saada +24% lisää käsipareja tekemään lukuisia töitä eli panostaa palkan sijaan työhön?[/poliittinen kysymys] Täällä erilaisia työoloja katsoneet hoitajat varmaan omaavat perpektiiviä näihin aspekteihin.
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Eeki - lokakuu 17, 2007, 22:49
pieni palkkavertailu

kun muutamia vuosia sitten 18 vuotiaana pojuna valmistuin sähkömieheksi. tienasin asentaja harjoittelijana pari sataa enenmän kuin äitini joka on yöhoitajana yksityisessä vanhainkodissa, kokemusta hänellä on alalta 25 vuotta. Ja palkkaero vain jatkaa kasvuaan..
hoitajien palkoissa taitaa olla "hieman" parantamisen varaa.. (Ja mihin se vaalien alla luvattu 500€ meni?? )

POLITIIKKA  :peukkua
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Kaitlin - lokakuu 17, 2007, 23:07
Itse huomioisin vertailuissa myös sen että miten koko sairaanhoitojärjestelmä on rakennettu johtoa myöten? Monet hoitajatkin myöntävät että roolit eivät ehkä ole ihan kohdallaan ja monet tekevät myös sellaista työtä joka ei vastaa koulutusta.

Paljon on siis keskusteltu siitä myös että ehkäpä pitäisi vähän organisoida hommia uudelleen sen lisäksi että palkkoja nostetaan? Viime kädessä kun ongelmia ei ratkaista vaan nostamalla palkkaa kun vikaa tuntuu olevan järjestelmässä myös :/

Mutta tämäkin on ulkopuolisen näkökulma itse en tiedä millainen hallinto heillä on ja miten tehokkaasti sitä johdetaan  >:D

K
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: MH - lokakuu 18, 2007, 03:26
Mitenkään väheksymättä sairaanhoitajien tekemää arvokasta työtä nii vaatimukset on aivan yli ammuttuja. Eivät mieti tippaakaan kuka sen korotuksen maksaa, veronmaksajat. Taas ollaan oravan pyörässä kun hinnat nousee ja palkka ei edelleenkään riitä mihinkään.
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Traveller - lokakuu 18, 2007, 06:48
Just puhuttiin entisten työkavereiden kanssa asiasta (kuka EI puhu siitä suomessa nyt). Media taas syyllistää siellä näitä reppanoita, jotka rehkii kolmivuorotyössä. Lekurit kun olivat lakossa, ei media mielestäni retostellu ihmishenkien menetyksellä ja kuulemma hoitsut olivat tukena. Kumma, kun lekurit eivät nyt näytä olevan tukena ja ihmiset kuolevat lehtien mukaan... hmm...
Minusta on hienoa, että nimenomaan naisvaltasella alalla on vihdoinkin järeät aseet.
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Jaaks - lokakuu 18, 2007, 07:56
Lainaus käyttäjältä: MilkaAikamoinen yhteensattuma muuten. Victoriassa hoitajat ovat myos tyytymattomia heille tarjottuun 3% palkan korotukseen ja he aloittivat tyotaistelutoimenpiteet. Ei tosin ihan irtisanoutumiseen asti. Ainakin alkuun he eivat tee ylitoita ja ovat kieltaytyneet esim. ei pakollisista leikkauksista jne. Palkkavaatimus heilla on 6% korotus

Ja Victorian taistelu jatkuu:
LainaaTHE Australian Industrial Relations Commission will today hear a Victorian Government bid to end work bans by nurses which have led to bed closures in the state's public hospitals.
Almost 100 beds were closed in hospitals and up to 60 elective surgical procedures cancelled as nurses began their action yesterday in support of a pay rise of six per cent a year for the next three years.
Bid to stop nursing bans (http://www.news.com.au/couriermail/story/0,23739,22606514-5003402,00.html)


Eihan tuo Victorian hoitajien palkankorotus vaatimus paljoakaan poikkea Suomen vastaavasta. 6%  vuosittain kolmen vuoden aikana on jo 19% korotus.  Valtion tarjous 3.25% tekee vastaavana aikana vain 10%.
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Milka - lokakuu 18, 2007, 09:16
Jaaks,

Hyva kun paivitit tietoni.  :pepsodent Kuulin eilen aamulla Victorian sairaanhoitajien tyotaistelutoimista radiouutisista ja siella mainittiin vain 6% yleinen korotusvaatimus, eika sanottua halaistua sanaa etta kyseessa on vuosittainen korotusvaatimus.

Suomen ja Victorian korotusvaatimuksia ei voida sinallaan ihan suoraan verrata, silla taalla on inflaatio noin 3% luokkaa. Suomen inflaatiolukuja en tarkkaan tieda, mutta hataran muistini mukaan se olisi alle 1.5%. Googlettamalla? sen tiedon saisin, mutta nyt taytyy alkaa tekemaan jotain palkkansa eteen. Eli tyot taas haittaa naita harrastuksia  :peukkua
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Jaaks - lokakuu 18, 2007, 10:14

Australian CPI (Consumer Price Index) oli July 2006 to July 2007 average 1,8%.
Consumer Price Index, Australia, Jun 2007 (http://144.53.252.30/ausstats/abs@.nsf/mf/6401.0/)

Australiassa tuo CPI lasketaan myos eri kaupunkien osalta ja vaihtelut ovat melko suuret.
JUNE QTR 2007 CAPITAL CITIES COMPARISON (http://144.53.252.30/ausstats/abs@.nsf/Latestproducts/6401.0Main%20Features3Jun%202007?opendocument&tabname=Summary&prodno=6401.0&issue=Jun%202007&num=&view=)

Suomen Pankin ennusteen mukaan inflaatio on Suomessa nopeutumassa ainakin hetkeksi. Ensi vuonna kuluttajahinnat nousisivat keskimäärin runsaat 2,5 prosenttia.
Suomen Pankki ennustaa inflaation kiihtyvän (http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2007/10/08/Suomen+Pankki+ennustaa+inflaation+kiihtyv%E4n/200724824/382).
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: jounij - lokakuu 18, 2007, 11:55
Lainaus käyttäjältä: MH - lokakuu 18, 2007, 03:26
Mitenkään väheksymättä sairaanhoitajien tekemää arvokasta työtä nii vaatimukset on aivan yli ammuttuja.

Ainahan minkä hyvänsä alan työtaistelua puuhattaessa vaativa osapuoli pyytää enemmän kuin loppujen lopuksi saa. Halutaan siis pitää hieman varaa kompromisseihin. Kun tästäkin asiasta jossain vaiheessa päästään sopimukseen, niin saavutettu palkankorotus ei mahda yltää tähän 24 prosenttiin kolmessa vuodessa.


Arvelee
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Leokatti - lokakuu 18, 2007, 12:12
Minut yllätti se, kuinka moni sh nykyisin ei kuulu liittoon. Siskon mukaan heidän osastonsa työvoimasta vain puolet ovat TEHYn jäseniä. Luulenpa, että prosentti vain laskee, jos irtisanoutumisiin asti edetään...
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: MH - lokakuu 18, 2007, 15:54
Olisi mielenkiintoista tietää kuinka moni irtisanoutuvista tekee sen omasta halustaan vai onko niin että liiton painostuksesta se on pakko tehdä.

Ay aktivistit jyrää ja laskun maksaa jäsenet.
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Kaitlin - lokakuu 18, 2007, 17:19
Ja keskustelu Suomessa jatkuu...

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Tehyn+ty%C3%B6taistelu+iskee+Husissa+lapsiin+synnytyksiin+ja+leikkauksiin/1135231104947

K
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Leokatti - lokakuu 18, 2007, 17:33
MH: ei ole pakko. Liitto keräsi halukkaitten nimiä, mutta pakko ei ollut osallistua.

edit: Tuon Katin linkittämän artikkelin alta löytyy artikkeli myös siitä, että yhteislistoja ei hyväksyttäisi, vaan jokaisen tulee irtisanoutua henkilökohtaisesti.
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: MH - lokakuu 18, 2007, 18:14
Lainaus käyttäjältä: Leokatti - lokakuu 18, 2007, 17:33
MH: ei ole pakko. Liitto keräsi halukkaitten nimiä, mutta pakko ei ollut osallistua.


Ei ole pakko juu, mutta koitappa olla sen jälkeen töissä kun et ole osallistunut "työtaisteluun" johon esim. osastosi muut ovat menneet mukaan. Jälkipeli on kovaa, typerää ja erittäin lapsellista aikuisilta ihmisiltä.
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Leokatti - lokakuu 18, 2007, 19:33
Kuten yllä jo mainitsin, niin siskoni on yksi näistä. Kuuluu liittoon, mutta ei irtisanoudu. Katsotaan, kuinka tunkkaiseksi olo käy...
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Milka - lokakuu 18, 2007, 21:00
Jaaks,

Vihdoin viimein loysin aikaa etsia ne 2007 inflaatioluvut Suomessa ja Australiassa. 

ABS:n eli paikallisen tilastokeskuksen mukaan CPI oli kesakuun 2007 lopussa 2.1%  (VIC 2.0%) ja Suomen vastaava luku Suomen tilastokeskuksen mukaan 2.3% eli siina mielessa sairaanhoitajien palkkavaateet ovat melkoisen vertailukelpoiset. Mutta olosuhteita yms. ei voi verrata muut kuin kummassakin maassa tyoskennelleet hoitajat. Australiassakin uskoisin olosuhteiden ja kaytantojen vaihtelevan paljonkin osavaltioita verratessa.

Lahteet inflaatiolukuihin loytyy seuraavia linkkeja seuraten

http://www.abs.gov.au/ausstats/abs%40.nsf/mf/6401.0

http://www.stat.fi/til/khi/index.html



Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Jaaks - lokakuu 19, 2007, 07:16
Lainaus käyttäjältä: MilkaMutta olosuhteita yms. ei voi verrata muut kuin kummassakin maassa tyoskennelleet hoitajat. Australiassakin uskoisin olosuhteiden ja kaytantojen vaihtelevan paljonkin osavaltioita verratessa.

Kiitos tiedoista Milka ja olet aivan oikeassa maidenvalisten tietojen vertailusta, kuten myoskin takalaisten eri osavaltioiden.

Meilla saadetaan esimerkiksi ruokien hinnat Qld Food-CPI'n mukaan, joka viime vuonna oli jopa 11.6%  :o eli melkoisen paljon suurempi kuin kansallinen keskiarvo CPI 1,8%.  Tama tietysti johtui kuivuudesta ja siita aiheutuvien vihannesten, hedelmien, lihan, maidon etc hintojen noususta ja varsinkin banaanien hinnan valtavasta noususta cyclone Larryn tuhojen takia etc, etc ... 
Otsikko: Vs: Sairaanhoitajien tyotaistelu Suomessa
Kirjoitti: Milka - lokakuu 26, 2007, 09:23
Paivitysta Victorian hoitajien tyotaistelun osalta: Taistelu on nyt sitten ohi. Hoitajat antoivat periksi palkkavaatimuksestaan jonkin verran, mutta eivat potilas/sairaanhoitaja - ration parantamisvaatimuksesta.

Tuloksena arviolta 4.75% vuosittaiset palkankorotukset (vaatimus oli 6% ja tyonantajien tarjous 3%) ja tyonantaja lupautui palkkaamaan 500 uutta hoitajaa julkisen puolen sairaaloihin.