Rinkoista on kyllä ollu aikalailla juttua, mutta olis kiva tietää minkä kokosta reppua porukka käyttää sen lisäksi? Ilmeisesti aika monella kuitenkin on päiväreppukin käytössä WH:lla... Noi normaalikokoset (noin 20l) vaan tuntuu jotenki niin kovin isoilta mukana raahattavaks, mut onko siitä pienempi sitten epäkäytännöllinen? Kertokaahan mielipiteitä ja minkäkokosta itse raijaatte mukana..
Tiia
Varmaankin sen kokoista, että saa ottaa lentokoneeseen käsimatkatavarana?? Tai sitten ostaa täältä (tod.näk. paljon halvemmalla) juuri sen kokoisen, mikä itselle sopii.
No munkin pitäisi ostaa reppu. Kummanko näistä ostan?
http://www.connox.de/media/stelton/Kinder-Rucksack/Rucksack_original.jpg
http://shop.paranet.ch/images/rucksack_standard.jpg
Hmm. Maalari maalasi taloa, sinistä ja punaista, illan tullen sanoi hän: nyt lähden tästä kultaportista pois!
Help! En osaa päättää. Sininen vai punainen? Vaiko peräti violetti?
:D ;)
Ei vaan, leikki leikkinä. Siis ihan oikeesti, tarviiko ihan kaikkea kysyä? Vaikka Australia on kaukana, se on sentään vielä tällä planeetalla. Mutta ei siinä mitään jos joku kysyy ja toinen vastaa, tämä on vain oma mielipiteeni ja jättäkää se omaan arvoonsa ;)
Lomalainen, sinähän ostat tietenkin sen repun, joka
* on ergonomisempi,
* vetää sisäänsä kätevämmin mukanasi raahaamat tavarat (varasukkiksia ei tarvita ;) ),
* on ergonomisempi,
* on kestävämpi,
* on ergonomisempi,
* sopii paremmin budjettiisi,
* on ergonomisempi,
* miellyttää silmääsi paremmin,
* on ergonomisempi,
* on monikäyttöisempi eli voit käyttää sitä erilaisissa tilanteissa,
* on ergonomisempi.
Nimimerkillä "erilaisia reppuja pitkin poikin raahanneena katson nykyisin aina ensin sen ergonomian"
ergonominen ja sellanen, jonka vetoketjut ja varsinkin vetimet kestävät kovaakin kiskomista... nimim. reppujen vetimet hukassa :pepsodent
No eikös se ole sitten ihan perinteinen Suomen armeijan reppu? Nahkaremmejä voi ostaa lisävarusteiksi:
http://www.milpro.fi/index.cfm?action=tuotekuvaus&tuoteperheid=0008E92A-8194-1468-8DB400017F00F814
http://www.milpro.fi/index.cfm?action=tuotekuvaus&tuoteperheid=00003723-57DD-1E1C-B4E1DFA2504A902C
Hintakaan ei päätä huimaa. Ja kestää!
Nimimerkillä " pari kymmentä vuotta sitten Australiaa armeijan reppu selässä kiertäneenä", en todellakaan voi suositella kyseistä reppua juuri RUUn painottamien ergonomisten syiden takia. Vanhojen armeijan reppujen nahkaiset olkahihnat ovat venyneet niin ohkaisiksi, että inhottavasti painavat olkavartta ja estävät käsien verenkierron. Itse sain jatkuvasti pitää olkahihnojen alla sanomalehteä tai muuta pehmikettä jotteivat kädet olisi olleet puuduksissa.
Tänä päivänä edullisia ja ergonomisesti mukavia reppuja saa aivan samoihin hintoihin niin Australian kuin Suomenkin halpiskaupoista, joten Australiaan asti ei kannata repun ostoa jättää. Halvimpia reppuja ostaessa kannattaa katsoa, että vetoketjut ovat riittävän jämäkkää tekoa ja ompeleet kohdallaan.
Suosittelen kuitenkin käymään Partioaitassa, jos kunnon repun aiot hankkia.
Tony