Australian Viestitaulu

Viestitaulu => Elämää Australiassa => Työelämä - työnteko => Aiheen aloitti: TheDude - elokuu 14, 2007, 06:50

Otsikko: Pariskunta tulossa ja tarkastelee työtilannetta..... TV/Leffa-alan töitä?
Kirjoitti: TheDude - elokuu 14, 2007, 06:50
Tervehdys kaikille!

Ollaan tulossa Australiaan vuodenvaihteen jälkeen. Hieman tässä alustavasti katsellaan ja etsitään kontakteja mahdollisiin työpaikkoihin. Eli, jos jollain on suhteita tv- ja elokuva-alalle ja mahdollisesti nykytanssin saralla, niin laittaakaa informaatiota. Kaikki kontaktit ovat kullan arvoisia!
Otsikko: Vs: Pariskunta tulossa ja tarkastelee työtilannetta..... TV/Leffa-alan töitä?
Kirjoitti: Lomalainen - elokuu 16, 2007, 07:54
Olisikohan tästä apua?

Mel Gibson
C/O International Creative Management
8942 Wilshire Blvd.
Beverley Hills, CA 90211

Icon Productions Inc.
555 Melrose Avenue
Santa Monica, CA 90038

:pepsodent
Otsikko: Vs: Pariskunta tulossa ja tarkastelee työtilannetta..... TV/Leffa-alan töitä?
Kirjoitti: taneliina - elokuu 16, 2007, 20:02
Moikka

Ei ole itsella niin hirveasti kokemusta tuosta leffa/tv alasta, mutta tassa nyt vaan pari pikaista vinkkia mitka tulee mieleen, lieko niista sitten apua tai ei en ole varma?!

www.metroscreen.org.au -jasenena voi osallistua tapahtumiin ja keskusteluihin filmi- ja tv-alan ammattilaisten kanssa, tarjoavat myos kursseja ja koulutusta. Kattokaa nettisivut sielta loytyy infoa. Tapaamiset, tapahtumat, kurssit jne. voisivat olla hyvia kohtaamispaikkoja verkottumiselle. Taman loysin leafletin perusteella joita oli meidan hostellilla.

www.gumtree.com.au -sivustolla, general jobs otsikon alla on usein/tai ainakin silloin talloin tyopaikkailmoituksia nayttelijoille, ja muita leffa-alan juttuja, nama ovat usein opiskelijoiden proggiksia, lyhareita jne. mutta eihan sita ikina tieda mita mistaan poikii!! Ja sitten samalla sivulla 'community' otsakkeen alla artistit kohdassa voi loytya kans jotain, tai sinne voi ainakin laittaa ilmoituksen etta ettii hommia.

Ja varmaan sitten perinteiset keinot eli media-alan oppilaitosten ilmoitustaulut, yksityisten film schoolien ilmoitustaulut ja internetin surffaus ettien noita samantyyppisia forumeita kun toi metroscreen vois vieda eteenpain!!

young-finns on ryhma yahoossa, niilla on kans viestitaulu ja pitaavat suomitapaamisia kerran kuussa, eli sieltakin voitte koittaa saada vinkkeja :)

Hyvaa syksyn jatkoa Suomeen ja onnea tyonhakuun :D Taneliina
Otsikko: Vs: Pariskunta tulossa ja tarkastelee työtilannetta..... TV/Leffa-alan töitä?
Kirjoitti: Hessu - elokuu 17, 2007, 20:21
Terve,

Olin itse vuodesta 1997 aina vuoteen 2000 toissa Suomessa Leffa-alalla. Tein toita Ylelle freelance kuvaajana ja useissa TV mainoksissa valaisijana. Taalla teen toita graafisena suunnittelijana pienessa Multimedia firmassa. Elokuva-alan kontakteja en ole yrittanytkaan kehitella tai hakea... valilla on kylla kaynyt mielessa.

Asuin Sydneyssa vuonna 2004 ja siella kaduilla nakyi aina satunnaisesti elokuvaryhmia. Luulen, etta jos sen alan toita havittelee, niin eikun menee kyselemaan kuvausryhmalta rohkeasti, minne kannattaa menna... luulisin, etta he sanovat jotain. -Voi tietenkin olla ettei saa jarkevaa vastausta, mutta eihan sita koskaan tieda. Eikohan taallakin kaikki alan hemmot ole freelancereita ja siten yleensa ihan mukavia lajitovereilleen...  :D

Elokuva-alan toita ilmoitellaan maailmanlaajuisesti osoitteessa:
http://www.mandy.com/

-tuolla tosin suurin osa aussiduuneista on yleensa no/lo paid... mutta jostainhan pitaa aloittaa. Tyot ovat keskittyneet paaasiassa Sydneyyn. Jotain keikkoja voi olla muuallakin. Itse asun Adelaidessa ja olen huomannut lehdista, etta South Australian osavaltio sai juuri jonkinlaisen apurahan leffojen tekoon... eli voi olla taallakin pain kohta jotain sapinaa...

TV yhtioitahan on jokaisessa osavaltiossa ja niilla voi olla satunnaista tarvetta... esim. ABC, 7, 9 ,Ten, jne... En tieda, mita kautta ne tyontekijansa yleensa hakevat. Aika monet hommat menevat taalla kaveripohjalta, mutta aina voi loytaa jotain... tuossa muutama kuukausi sitten Adelaiden Festival Centreen haettiin osa-aikaisia valo/nayttamonhoitoporukoita... eli toita voi olla vahan siella taalla.

Katsoppa:

www.seek.com.au

ja

http://www.careerone.com.au/

Sielta loytyy aika paljon vaihtoehtoja... ehkei suoraan leffa-alalta, tosin... tilanne voi vaihdella aina valilla.

Sen mita itse myos huomasin, kun asuin Sydneyssa, niin on syyta olla jokin viisumi, jolla saat tehda toita taysipaivaisesti. Olin itse tuolloin opiskelijaviisumilla ja joku heppu, joka teki dokumentteja Brisbanessa oli kovasti kiinnostunut aina siihen asti, kunnes kuuli etta minulla on opiskelijaviisumi ja oikeus tehda toita vain 20tuntia viikossa... ja sen lisaksi etta olin Sydneyssa... ja en erikoisissa aikeissa muuttaa Brisbaneen. Yksi keino tulla tanne jos on alle 30v, niin ottaa working holiday viisumin ja sitten hakee toihin... kolmen kuukauden toissaolon jalkeen voivat firmat helpommin sponssata jaamaan tanne. -En tosin tieda, onko viisumi sinulle ongelma ja en myoskaan kuinka hajallaan leffafirmat ovat... meinaan etta jos taalla kaytetaan kovasti freelancer tyovoimaa, niin ne eivat ehka sponssaa ihan niin helposti. Mutta eikun kokeilemaan!

Sitten viela sen verran tiedan, etta takalaiset ovat suojanneet markkinoitaan ulkopuolisilta sen verran, etta yksi koulu, jonka kautta saisi kai aika varmasti toita
http://www.aftrs.edu.au/

Australian Film Television and Radio School on rajattu siten, etta sinne ei paase ulkomaisena opiskelijana... jos teilla on Permanent Residence viisumit, niin ehka voi onnistua... en ole sen tarkemmin tutkinut.

terv. Hessu :XXXX Tanaan on perjantai!