Olen sairaanhoitaja suomesta, matkustelemassa ja nyt kaverin luona Sydneyssa. Rahat alkaa olla lopussa mutta koti suomeen en kuitenkaan viela haluaisi lahtea...
Tietaako kukaan mista kannattaisi kysella ja onko ylipaataan mahdollista tyoskennella turistiviisumilla, laillista se ei varmastikkaan ole.. Lastenhoito, vanhustenhoito tai elaintenhoito kavisi hyvin, jos etsit lastenhoitajaa tai olet kuulut jonkun etsivan lastenhoitajaa laita viestia :).
Oletko aikeissa vielä joskus mahdollisesti tulla takaisin Australiaan? Jos vastaat kyllä, kannattaa varmaan kolme kertaa harkita tuota lainrikkomusta...Jos nimittäin kävisi niin ikävästi (ja esimerkiksi näin julkisesti asian ottamalla puheeksi riski suurenee) että jäisit kiinni, niin viisumiviranomaiset käyvät kutakuinkin keljuiksi vastaisten viisumianomustesi kohdalla.
Että nyt pitäis keksiä ihan jotain muuta rahoittaaksesi ja jatkaaksesi oleskelua...
Jep, me emme täällä laittomuuksia mainostele emmekä ketään moisiin kehoita.
Aikista myötäillen
Mikäänhän ei tietenkään estä hakemasta töitä mutta ennen työsopimusta pitää sitten vaan sopia työnantajan kanssa viisumin vaihdosta ja saada Dimia myöntämään bridging-viisumi työnteon sallivin ehdoin. Koska sairaanhoitajista on pulaa tälläkin puolella Tellusta, voisi kuvioon sopia työnantajan sponsoroima viisumi (joko tilapäinen tai ENS).
Ainut varsinainen hidaste on tutkintosi ja osaamisesi rekisteröinti / laillistaminen täällä ennen työn aloittamista.
Mutta tämä vaatii aikaa (todennäköisesti välillä 1 - 4 kk) + rahaa eli ei sovi pikaiseen rahan tarpeeseen. Valitamme. :(
Tämä meneepi nyt hiukan asian viereen mutta olenko väärässä vai muistanko oikein että "hyväntekeväisyys työ" tms. auttaminen olisi sallittua?
Siis ilman korvausta tehtävä... ???
Nordman,
Oikeassa olet 8)
LainaaVolunteer work tourism schemes (http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/676/how-the-visa-works.htm)
In general terms, you may be able to work as a volunteer whilst on a Tourist visa if:
• your main purpose in visiting Australia is tourism, and any voluntary work remains incidental to this
• the work involved would not otherwise be undertaken, in return for wages, by an Australian resident
• the work is genuinely voluntary and that no remuneration is received in return for the activities.
Note: It is acceptable, under the conditions of the Tourist visa, to receive meals, accommodation and/ or reimbursement of out-of-pocket living expenses in return for voluntary work.
Eli orjatyövoima on tervetullutta :pepsodent. Enpäs tuota pykälää aiemmin ole huomannutkaan. Meillä oli Suomesta talliorja viime kesänä ja kokemus oli erittäin positiivinen - molemmin puolin :peukkuy.
Kati,
Melkein, mutta huomaa ehdoista "the work involved would not otherwise be undertaken, in return for wages, by an Australian resident " :pepsodent
No way that's going to happen, Jaaks. Ei tässä niin rikkaita olla, että olisi varaa joku palkata 5 hevosen takia, joten ole rauhassa - kenenkään työpaikkaa ei suomalainen orja vienyt. ;)
Kati 8)
Tuo kyseinen ehto tarkoittaa, etta voit ottaa "volunteer" henkilon jos ei ole ketaan "resident", joka haluaisi tehda ko tyon maksua vastaan ja sitten siella tulevat taas vastaan nuo mahtavat tulkinnanvaraiset sanat "In general terms ja you may be able :D
Niinpä. No nyt tämä meidän orja maksaa siitä että saa touhuta hevosten kanssa takaisin Suomen kamaralla :confuse