Australian Viestitaulu

Viestitaulu => Elämää Australiassa => Lomailu - Working holiday - Backpack => Aiheen aloitti: Silppu - joulukuu 17, 2006, 20:30

Otsikko: Asumistukea Suomesta Australiaan
Kirjoitti: Silppu - joulukuu 17, 2006, 20:30
Tässä vinkki niille reppureissaajille, jotka ovat koulussaan läsnäolevia opiskelijoita ja joilla asumistuen ehdot täyttyvät (esim. graduvaiheessa olevat).

Suomalaiset opiskelijat, jotka olisivat oikeutettuja saamaan asumistukea Suomessa, saavat sitä myös ulkomaille.

Asumistukea saa myös hostelliasumisesta, kunhan vain toimittaa paperit ajoissa Suomeen. Jälkikäteen tukea ei myönnetä, joten kannattaa olla ajoissa liikkeellä.

-on se vaan ihmeellinen maa tuo Suomi, kun ihmisiä autetaan näin lähtemään maasta (lisäksi myös lapsilisät, äitiys- ja isyysrahat, vanhempainvapaarahat, vuorotteluvapaan tuet, hoitovapaa-ajan kesälomapalkat opettajilla, apurahat, stipendit, vaihtarien opintotuet jne.)

Silppu
Otsikko: Vs: Asumistukea Suomesta Australiaan
Kirjoitti: AlbertLake - helmikuu 20, 2007, 20:47
No jaa. Ei se Suomi nyt mikään vapaamatkustajien maa kuitenkaan ole. Kyllä niitä veroja saa sitten maksaa. Ja kansan edustajien (kansanedustajat siis) onnistunutta alkoholipolitiikkaa voi ihailla kadulla. :-[ :-\ :'(
Otsikko: Vs: Asumistukea Suomesta Australiaan
Kirjoitti: Raiwå - helmikuu 28, 2007, 19:40
Albert järvi  ;D

Olisiko Silppu heittänyt hieman ironiaasumun sekaan?

Kuitenkin suurin osa noista tukiaisista: *lisäksi myös lapsilisät, äitiys- ja isyysrahat, vanhempainvapaarahat, vuorotteluvapaan tuet, hoitovapaa-ajan kesälomapalkat opettajilla, apurahat, stipendit, vaihtarien opintotuet* ovat mielestäni kerääntyneitä etuja?

Ja niitä saa kuka vaan minne vaan maailmassa, kunhan on etunsa ansainnut?


Kommenttisi 'kansanedustajien onnistuneesta alkoholipolitiikasta' eivät ehkä sopineet tähän aiheketjuun?
Vaikka ne aiheet täällä yleensäkin rönsyilevät piirongin päältä 'paska Junttilan tuvan seinässä' teoriaan


Tuumaa
:coolh :coolh