Australian Viestitaulu

Viestitaulu => Elämää Australiassa => Lomailu - Working holiday - Backpack => Aiheen aloitti: Tanja74 - joulukuu 05, 2006, 23:35

Otsikko: Ihana maa!!
Kirjoitti: Tanja74 - joulukuu 05, 2006, 23:35
No nyt siellä on sitten käyty! Ja rakastuin maahan täydellisesti. Tai koko maasta en osaa sanoa kun olin vaan Länsi-Australiassa. Mutta se minkä näin oli upeaa. Ja kaksi viikkoa on todellakin liian lyhyt aika yhdenkin kaupungin näkemiseen ja sukulaissuhteiden huoltamiseen. Olin siis Perthissä  ja viikonloppu reissulla Yallingupissa. Suurin osa ihmisistä on ystävällisiä ja avoimia. Olin yksi aamupäivä lähdössä Whitfordsin juna-asemalta Perthin keskustaan ja katselin vyöhyketaulua asemalla kun heti tuli ystävällinen vanhempi mieshenkilö kysymään tarvitsenko apua. Ja hän suositteli ottamaan päivälipun sen yksisuuntaisen tilalle minkä meinasin valita.
Ilmat oli sopivat suomalaisen mittapuun mukaan ja rannallakaan ei ollut vielä tungosta.=)
Uudestaan lähden kun vaan saa rahaa kasaan tarpeeksi!!

Tanja
Otsikko:
Kirjoitti: Tanya - joulukuu 06, 2006, 03:17
Heippa vaan kaima =)

Juu, enpä ole vähään aikaan tänne kirjotellutkaan tai itseasiassa edes käynyt lukemassa täällä.  Tuo sun kirjoitus osu heti mun silmään!

Mekin kävästiin juuri tänä kesänä Ausseissa, mutta itäpuolella ja pohjosessa, eli oltiin siis Queenslandissa ja siellä Port Douglasin kylässä. Matkalla oltiin melkein kolme viikkoa yhteensä.
Olenkin kirjotellut jo ennen sitä  meidän reissua tänne ja kysellyt kaikee, että minne kannattaa mennä ym.

Matka oli aivan napa10!!! Ihan loistava :peukkuy
Mähän olin jo pikkutytöstä asti haaveillut Australian matkasta (kun mulla oli sieltä kirjekaveri, ja se osas kertoa ja kehua niin hyvin maatansa, että mä olin ihan myyty ja aina haaveilin että pääsis sinne), ja voin sanoa ettei tosiaan ollut mikään pettymys!!

Australiahan on valtaisa maa. Mutta tuolla Queenslandissa nähtiin paljon. Käytiin mm. sukeltelemassa Isolla Valliriutalla (ihan vaan snorklaten, ja on se aika pelottavaa ja jännittävää, jos/kun ei ole sitä harrastanut), kävästiin myös Daintreellä (eli sademetsällä, jossa nähtiin "livenä" krokotiilejä ja tehtiin kävellen pieni lenkki ihan sademetsässä -upeaa oli!) Ja 4 km:n päässä Port Douglasista kävästiin Rainforest Habitat:lla, joka oli mulle ainakin yksi unelmien täyttymys, kun nähtiin oikeesti koaloita ja vielä saatiin niitä rapsuttaakkin.  Ja kengurut ja vallabit ym. oli ihan ihania! Juuri muhun vetosi tuo Queenslandin luonto ja eläimet! Ne on jotain ihan mahtavaa!
Mutta kyllä ne ihmisetkin on kivoja ja ystävällisiä. En meinaan muista yhtään tapausta, että olisi ollut jotenkin epäystävällistä porukkaa siellä.

Mutta sama täällä:  sydän jäi Ausseihin! Niin upeaa siellä oli ja erilaista, kuin meillä täällä. Voi kun joskus pääsis takaisin.

t.Tanya