Australian Viestitaulu

Viestitaulu => Elämää Australiassa => Autoilu - moottoripyöräily => Aiheen aloitti: RUU - syyskuu 20, 2006, 14:35

Otsikko: Lasten energian purkavia levähdyspaikkoja?
Kirjoitti: RUU - syyskuu 20, 2006, 14:35
Kaipaisin vinkkiä siitä, mikä olisi mukava ja lasten energian sopivasti purkava levähdys- / pysähdyspaikka Bruce Hwy:n varrella jossain 150 km / 1,5 - 2 t Brisbanesta pohjoiseen?
Tokihan voidaan pysähtyä millä tahansa Service Arealla eli Mobililla tai Shellillä mutta jos jokin paikka on muita kivampi ja lasten kannalta paremmin varusteltu niin mieluusti tietenkin siellä. :eye:

Otsikko on tarkoituksella ruuvattu sopimaan myös muille tieosuuksille, jos joskus tulee mieleen sama muilla reiteillä...
Otsikko:
Kirjoitti: Jaaks - syyskuu 20, 2006, 15:16
Ettamogah Pub ja Aussie World (http://www.aussieworld.com.au/ettamogah-pub.php) vaikka onkin vain n 100 km pohjoiseen :D

ja sitten hieman pohjoisempana (n 170 km Brissysta) Eumundi Markets (http://www.eumundimarkets.com.au/) joka on kyllakin vain keskiviikkoisin ja lauantaisin.
Otsikko:
Kirjoitti: jounij - syyskuu 20, 2006, 21:57
Onko siellä vielä jossain se Big Pineapple? Entäs se inkivääristä karkkeja ja muuta tuotteita tekevä tehdas? En ole kummassakaan ikinä itse käynyt, mutta joskus yli 10 vuotta sitten kuulin yhdeltä lapsiperheeltä positiiviselta vaikuttavia kommentteja näistä paikoista.

Jos oikein pitkän tauon haluaa pitää, niin Mooloolaban Underwater World (http://www.underwaterworld.com.au/) on ehdottoman hyvä käyntikohde kaiken ikäisille.


Muistelee
Otsikko:
Kirjoitti: unni - syyskuu 20, 2006, 22:01
Suosittelen Ettamogah Pubin hampurilaisia- kova on maine (ei ole tullut kokeiltua talla ruokavaliolla).

Yandina Ginger Factory on kiva. Siella on pieni junarata. info tel. 5446 7096. Paikan paalta voi ostaa kaikkea ginger tuotteita.

Entas Gympie junamatka. www.cooloola.org.au tel 1800 444 222. Siella voit tulla ryostetyksi entisajan tyyliin.
Otsikko: Mc Donalds
Kirjoitti: arixmel - syyskuu 21, 2006, 06:29
kaikki varmaan alkaa heittelemaan minua isoilla kivilla, mutta on tullut veivattua tuota valia (Brisbane-Maryborough) jonkun kerran anoppila visiitien lomassa ja jotenkin on Gympie osunut sopivaksi pysahdyspaikaksi..ja sitten siina on hyva maccarin kahvikioski sopivasti tien kupeessa...aussiworldi on aina tuntunut liian pikaiselta stopilta...ja olikos big pineapple Gympiessa,,,kuin myos pyramidin rauniot,,(tai legenda niista) Gympiesta voi ottaa myos pikkutien perille (hiljainen kiertotie)...seuraavaksi suosittelen ehdottomasti lounastamista maryboroughin kaupungissa, vaikka on vain jotain 20 kilsaa harvey baysta.


kaikki varmaan ajaa suoraan Maryboroughin lapi Harvey bayhin, mutta en ole hienompia Qld taloja nahnyt missaan (eikos se koko kyla ole heritage listattu) ja muutama pikainen kierros keskustassa ja ymparistossa kameran kanssa on vaivan arvoinen,,,niin jos taloista pitaa
:)

ja ai niin olikos se Bruce hwy tilastollisesti Australian vaarallisin tie?? eli ollaan varovaisia siella :peukkuy
Otsikko:
Kirjoitti: jounij - syyskuu 21, 2006, 08:08
Harvey vaiko Hervey Bay?


Hakukonetta auttaa
Otsikko: mainoksen uhri
Kirjoitti: arixmel - syyskuu 21, 2006, 10:02
Jouni,
Moneskohan kerta tama oli kun "sait" taas korjata minun sepustuksiani, kiitos (enka edes mene editoimaan etta paasee jalkipolvetkin nauramaan minulle heh heh) olisikohan jonkun nimelta mainitsemattoman matkatoimiston mainonnan kautta kaantynyt tuo Hervey harveyksi.
oh huolimaton hunsvotti taidan olla (sita ne ala-asteella karttakepin kanssa yritti minulle opettaa,,,ei onnistuneet :roue)
ta daa
Otsikko:
Kirjoitti: Jaaks - syyskuu 21, 2006, 10:53
Hervey Bay (pronounced 'Harvey bay')

 Kapteeni Cookin loytama 1770 ja han nimesi sen alunperin "Hervey's Bay" Lordi Augustus Hervey'n mukaan, joka oli myos Amiraali, Earl of Bristol ja Cookin pomo.
Otsikko:
Kirjoitti: RUU - lokakuu 04, 2006, 20:00
Juuh, tulihan noita paikkoja nyt kokeiltua, kiitos vaan vinkeistä!
* Yandina Ginger Factory menomatkalla Hervey Bay'hin. Reilusti turistirysä ja ihan hieno paikka mutta sähäkkä makuelämys tuli niistä inkiväärinamuista. Makunsa kullakin... :o Oli ehkä hiukan turhan aikaisin.
* Gympien McDonalds. Mitä siitä nyt sanoa voi? Ihan hieno liukumäkikompleksi pihalla auringossa, sisällä kivan viileää. Sopivalla etäisyydellä Brisbanesta.
* Ettamogah Pub paluumatkalla. Johan oli paikka, cool! :pepsodent Sinne täytyy stopata uudelleenkin vaikka ihan kulissien vuoksi (nimimerkillä "terkut ylimmältä parvelta"). Ja olihan siellä niitä matkamuistoputiikkejakin naisille hypisteltäväksi (kunhan ei anna lompakkoa mukaan :roue). Burgereita ei syöty, jädet kylläkin upposivat lapsiin.
* Sitten siellä jossain puskassa, taisi olla osapuilleen Maryboroughin ja Gympien puolivälissä, myytiin ananaksia. Ovat todella makoisia, kyllä kannatti pysähtyä!

Mikäs siinä muuten, kun saimme noihin 300 km:iin kulumaan 5 - 5½ tuntia? Taisi olla aika alhainen keskinopeus matkalla ja hyvät tauot... Ja se tie itsessään nyt oli vielä ihan ajettavissa mutta aika hidasta ja vähän ennakoimatonta siellä välillä oli (ennakoimatonta nopeuden vaihtelun suhteen). Ja ne ohituskaistojen päättymiskohdat ovat ihmeelliset, sanon minä - ihan ihmeellistä logiikkaa laittaa hitaat tunkemaan nopeamman liikennevirran sekaan... :mad: