Elikkä tällä hetkellä on WH hakemukset sisällä, ja pyysivät multa engalnninkielelle käännettyä oikeudenpäätöstä tosta mun ylinopeus jutusta... (On siis tullut vähän kaahattua ja kortti oli hyllyllä 5kk) ne kyllä ilmoittivat että ellen lähetä sinne päätöstä englanninkielisenä niin tekevät päätöksen ilman sitä... Onko mitään ennakkotapauksia mitä on käyny jos ei oo lähettäny niitä lappuja? Mulla on kyllä aikomuksen käännättää ja lähettää se päätös australiaan, turun käräjäoikeudella vaan sattu kestämään 2 viikkoa lähettää neljä yhteen nidottua A4:sta :peukkuy ja nyt on vajaa 2 viikkoa aikaa saada ne käännettyä ja lähetettyä ausseihin... Juttu on niinkin tuore, kun viime talvelta.
Ja toinen kysymys, antaako WH viisumi luvan käydä välillä uudessa seelannissa ja tulla taas WH viisumin turvin takasin australiaan?
Tassu,
Ensimmäiseen kysymykseesi voi oikein vastata vain viisumiasi käsittelevä DIMIA'n virkailija :roue
Mitkään ennakkotapaukset eivät päde kun päätös on sen hakemusta käsittelevä henkilön käsissä, eli lähetä sinne vaan mitä on pyydetty tai jos et, niin älä turhaan odota myötäistä päätöstä.
Toiseen kysymykseesi näin suoraan Immi'n sivuilta:
LainaaHow long can I stay in Australia on a Working Holiday visa?
First Working Holiday visa
A Working Holiday visa gives you 12 months to travel to Australia from the date the visa is granted, and allows you to stay in Australia for 12 months from the date you first enter Australia.
You can leave and re-enter Australia within the 12 months from the date of initial entry to Australia. However, if you depart Australia during your 12 month stay, you are not able to recover in any way the period of time spent outside Australia.
WH FAQ (http://www.immi.gov.au/faq/visiting/visiting03.htm)
ja Uuteen Seelantiin et tarvitse viisumia Suomen passilla :pepsodent
Ok, kiitos :)
Sunnuntaina töistä faxasin laput ja eilen illalla tuli tulevaisuudesta (johtunee aika erosta ;) ) mailia, ilmottivat että sain viisumin \o/ Ihan voittaja fiilis täl hetkel, pääsee moikkaan tyttöystävää (ei olla nähty puoleen vuoteen) Kiitos vastauksesta Jaaks :)