Morjenttes!
Ihan mielenkiinnolla kyselisin maassa jo olevilta innokkaana penkkiurheilijana että kuinka hyvin Australiassa saa tietoa esim. nyt tulevista olympialaisista?
No netti tietty tuloksien kannalta, mutta tuskin tarvii haaveilla että jostain tuutista jotain pääsisi näkemään:confuse
Luuliisi että lajit joissa maa on edustettuna on paremmin esillä:)
Jaahans,
Varmaan pikkupätkä voi jostain urheilu-uutisista tulla jos aussipoika vaikka voittaa kultaa kuten kävi viime olympialaisissa luistelussa, 3 parasta kaatui 4 luistelijan ryppäässä ja tämä jälkeenjäänyt aussi pujotteli liukuen kultaan:hahhaa
Mutta paikalliset tietänee paremmin?
No sanotaanko, etta jos takalaista mediaa vain seuraisi, niin en edes tietaisi talviolympialaisten olevan tana vuonna :pepsodent
Tosin saattaa olla, etta kaapeli- tai satelliittikanavilta nayttavat kisoja.
Jep, jep...
Ainakin jääkiekko ja mäkihypyt olisi kiva seurata:roue
Mutta täytyypi varmaan tyytyä vain tulos tietoihin:itke
Tosin tuskin se siellä oikein talvinen fiilis oliskaan keskittyä talviurheiluun:eureka
Kuukauden päästä se alkaa ja pitäisi tulla Seiskalta, mutta eipä muuta sitten löytynytkään.
Eikä 7-kanavan ohjelmatiedoissa koskaan ilmoiteta, mitä lajia näytetään mihinkin aikaan. Mikäli vanhat merkit pitävät paikkansa, yhdessä lajissa pysytään korkeintaan kymmenisen minuuttia ja sitten hypätään seuraavaan. Yleisön kannalta todella älytöntä kelkkailua on luvassa runsaasti. Eri lajien mitalistien nimiä ei mainita, paitsi korkeintaan kultaa voittaneen, ja aina tietysti sen 27:nneksi ylettyneen ossin nimi.
Varoittaa
Kravattimies & Jounij
No, mutta tämähän on jo jotain:god::hahhaa
Pääasia että jotain edes pääsisi seuraamaan:itke:hahhaa
Seiska on jopa omistanut ainakin yhden webbisivun Talvikisoille, etta ehkapa jopa enemman kisojen alkaessa: http://www.7sport.com.au/Default.aspx?sport=OLY&module=HOME&oly=W
Seiskan ohjelmatiedoissa kerrotaan, etta tanaan olisi tiedossa makihyppya aussitv:ssa! Olympialahetys alkaa 7.30pm ja jatkuu puoli yhteen.
Jes!
Taytyypa katsella:D
Tuli eilen tarkkaan tiirattua jo avajaiset:coolh
Ehe ehe... Älkäätten hirveesti panostako toivoanne Channel 7:n olympialähetyksille. Näkyy olevan "highlights" eli Jounin mainitsemat 10 minuuttia/laji tippuivat juuri kahteen minuuttiin. Ja voitte jo nyt unohtaa jääkiekon ja mäkihypyn... Viimeksi niitä olen nähnyt äitylin lähettämältä videokasetilta, joka saapui noin viikko viime olympialaisten jälkeen, mutta kun tieto menestyksestä ei ollut edelleenkään sattunut korviin - kiitos aussitv:n - niin katsoihan sen ihan mielenkiinnolla. Toivoa sopii, että olen täysin väärässä tässä asiassa...
Mielestäni Naganon tv-lähetys oli pohjanoteeraus - niin törkeä, että siitä lähetimme avosiipan kanssa jopa kirjallisia risuja telkkariin. Enempi näkyi toimittajien naamoja kuin urheilijoita. Ja se bonsai.... kamoon!!
En minä katkera, mutta... :P
Kati
... näin ensimmäisen lähetyksen jälkeen olen todellakin positiivisesti yllättynyt!!:god: Toistaiseksi ei tietoakaan Naganon töppäilystä. Hienoa Seiska!!! :peukkuy
Eli nayttaa nakyvan joka ilta edellisen paivan highlightit ja pitaisi siella ihan makihyppyakin olla. Eilen naytettiin normaalimaen karsinta ja tanaan varsinainen kisa, lauantaina taitaa olla iso maki. Lauantaiaamuna on lisaksi koko viikon highlight, joten siella pitiaisi olla sitten ehka enemmankin lajeja lyhyesti esilla. Mutta suorana ei ilmeisesti mitaan nay, vaan kaikki tulle paivan viiveella. Vaikutti myos silta, ettei kaapelilta nay edes tuon vertaa.
Kattelin eilen noita makihyppyja, ei tosiaan ihan hirveen kauan kestaneet... oisko ollut puolisen tuntia? Mutta nain ma siina silti Kiurun ja Talluksen hypyt etta ei valittamista :) Vahasen oli myos murtomaahiihtoa, mutta se oli lahinna vaan kooste. En kylla paassyt seuraamaan ihan alusta alkaen, oliskohan siella sitten ollut jotain ennen tuota.
Mutta jaamme mielenkiinnolla seuraamaan :)
Ketuttaa kyllä, kun ei näy olympialaisia kunnolla, mutta täytyy elää netin kautta tunnelmaa. Tulihan tosiaan seiskalta eilen illalla jottain. Kelkkailu ja mäkihyppy on varmaan niin eksoottisia, että niitä näytetään.
:leokattimielistelyedit:
Pliis, ei tuloksia kun jotkut meistä haluavat katsoa lähetykset tuloksia tietämättä!!!
LainaaAlkuperäinen postittaja Leokatti
Pliis, ei tuloksia kun jotkut meistä haluavat katsoa lähetykset tuloksia tietämättä!!!
Mjaa... No otin sun mieliks noi sit pois. :confuse
Kiitos! Yrittää ymmärtää... pienet on lännessä ilon aiheet, kuten tämän päivän uutisista olette varmaan kuulleetkin :itke.
Kati
Moro,
YLE:n Torino -lähetykset näkyy suorana myös netissä: http://www.yle.fi/urheilu/torino/index.html
Tuolta sivun oikeasta laidasta löytyy "Katsele ja kuuntele olympialähetyksiä" -nappula.
Työpäivät sujuu mukavasti kisojen parissa... :D
-Janne
Toimii ikava kylla vain Euroopassa, ilmoittaa sivusto...
Siitapa sitten tulikivenkatkuista palautetta sivuston yllapidolle... :nuttu:
Moi,
Yle sitten lopetti kokonaan nettilähetykset kisoista (ja sai sen jälkeen palautetta :roue). Korvaajaksi löytyi http://cgi.nos.nl/cgi/nosrtv/channelinfo/. En tiiä mahtaako tämäkään sivusto toimia Euroopan ulkopuolella, mutta eihän se mitään maksa kokeilla! Vaatii ilmeisesti Internet Explorerin toimiakseen.
-Janne
Kiitos Kakkonen,
mutta vastaukseksi tuli:
LainaaThis material can be viewed only within the Eurovision territory. As we cannot confirm that you are within this territory, we regret that you will be unable to view this material.
Koittakaappa jos sivuston huijaaminen onnistuisi proxyn kautta, en ole itse ikinä kokeillu proxyja mutta niitten tarkoitus on piilottaa osoite ja samalla maa. Googlella kun hakee "http proxy" niin pitäisi löytyä riittävästi tietoa ja avoimia eurooppalaisia proxypalvelimia.
Tietaako kukaan pubia tms Melbournessa jossa naytettais Suomen latkamatseja?? Olis kiva saada kunnon kisakatsomo kokooon ja kannustaa Suomi voittoon!!! :XXXX
http://www.freeproxy.ru/en/free_proxy/cgi-proxy.htm
tuossa on webbi sivu ilmaisiin proxyihin, jolla toi Kakkosen antama webbi sivu saattaisi toimia.
kokeilkaa noita "The best anonymizers".
Toivottavasti pääsisi tänä iltana katsomaan, kun suomi pyllyttää saksaa lätkässä!!
NinjaProxy näyttäisi toimivan. Tosin en päässyt testaamaan, kun tällä hetkellä ei ole lähetystä. Yhdistetty alkaa klo 11 (Italia aikaa oletan?) eli 18.00 Perthissä. Palaan astialle siis myöhemmin...
No ei onnannu kuiteskaan :(. Kokeiltiin puolenkymmentä, mutta ei ollu tuuria. Toivottavasti joku muu löysi ja kertoo muillekin :sormetr.
Tässä kunnon Aussi Chopper Reed'n mielipide talviolympialaisista:
Chopper Winter Olympics (http://www.youtube.com/watch?v=wqPgnd1KcTI&search=chopper)
ps. Warning: a little bit of swearing.
Eipa taida olla mahdollista.
Juttelin just tuossa yhen Slovakialaisen mimmin kanssa ja haa meinas, etta mahdotonta nahda olympialatkaa taalla. Ite oon Sydneyssa.
Ylen sivuilla on joku mediasali, mutta kun ei kuulemma taa Australia oo Eurovisionin alueella ni ei voi kattoo.... Etta sillee.
Mutta jos joku tietaa mista niin viestia tanne, alkaa oleen vasta kovat pelit edessa.....
- Poro -
Paljonkos ne siellä ovat hehkuttaneet paikallisissa medioissa aussimenestystä, kuten Dale smithin kumparekultaa? Tosin tuomaripelilähän sekin meni sinne suuntaan. On se maa jopa Suomen edellä mitalitaulukossa:nuttu: Ai jai mitä meininkiä:o
zetax :D
Good on them (aussit siis), heh sen siitä saa kun menee "lupaamaan" mitaleita kuten Suomen valmennusjohto. Eivät oo vissiin sitte kuulleet koskaan nuolaisemisesta ennen kuin tipahtaa. :confuse Tai jinxeistä... :D
Louise Evans kirjoitti pakinapalstallaan The Wry Side (The Australian 21.2.2006) otsikolla "Olympic champ a far cry from being a dinky-di winner" mm. näin:
Begg-Smith lähti kodistaan Kanadasta 15-vuotiaana ja muutti Australiaan vanhemman veljensä kanssa. Pojat elivät täällä ilman vanhempiaan kaksi vuotta, jotta saisivat oikeuden tulla kansalaisiksi. Mutta valitettavasti, Dale, uhrauksistasi ja menestyksestäsi huolimatta, olet yhtä lailla Aussi kuin on majava! Kanadalainen puheenkorostuksesi on paksua kuin vaahterapuusiirappi. Australian kansallislaulu ei saanut sinua liikuttuneeksi kultakorokkeella.
Harvaan asuttu Australia toivottaa tervetulleiksi kansainvälisen tason urheilijoita muista maista. Sydneyn olympialaisten naisten seiväshypyn hopeaa voittanut Tatiana Grigorieva ei osannut paljonkaan englantia, kun hän saapui tänne Venäjältä. Voitettuaan mitalin hän jakoi lentosuukkoja ja hänestä tulikin kasvot saman vuoden Melbourne Cupille, eikä sen enempää aussi voi kukaan olla! Venäläinen nyrkkeilijä Kostya Tszyu, venäläinen sukeltaja Irina Lasko ja serbialainen tennispelaaja Jelena Dokic (mutta ei hänen hullu isänsä) saavat täällä myös kunnon australialaisen dinky-di-kohtelun.
Syy, miksi Begg-Smith ei ole saanut sellaista ja hänen Oi Oi Oi ranking on matalammalla kuin ruskean käärmeen vatsa, on se, ettei hän ole puhunut innoissaan siitä, kuinka paljon hän rakastaa tätä maata, kuinka kiitollinen hän on kaikesta aussien antamasta avusta ja tuesta. Hänen kommenttinsa "Olen oikein onnellinen voitettuani kultamitalin Australialle" ei innostanut ottamaan edes vegemiteä kaapista.
Hänen vikansa on se, että hän on epäaustralialainen: varautunut, jopa pokerinaamainen. Hän välttelee bisnesasioistaan puhumista, on nolona, kun pitäisi olla ylpeä, kun saa edustaa Australiaa!
Aussit tykkäävät sankariensa pöyhkeilevän voiton jälkeen ja kietovan Australian lipun olkapäittensä ympärille, kyynelehtivän kansallislaulun aikana ja sekoavan sen sanoissa, juuri niin kuin me muutkin, ja riemuissaan julistavan, kuinka paljon tätä maata rakastaa; miten ihanaa onkaan täällä asua; kuinka hieno paikka tämä on; kuinka mahtavia sen ihmiset ja elämäntyyli! On myös sanottava, ettei yksin olisi voittanut, vaan kultamitali tuli teidän kaikkien avulla.
ja sitten sen menestyksen jatkuessa tuleekin vastaan tall poppy syndrooma...tjaa taitaa olla sama juttu suomessa
:):roue
Kaikille:XXXX
Lauantaiaamuna klo 7.05 Aussiaikaa on Suomi Venäjä lätkämatsi finaalipaikasta.
HUOM!!!!!
Suomi ei ole hävinnyt yhtäkään matsia tähän mennessä!!!
Joukkuehenki on näissä kisoissa ennenkuulumattomalla tasolla.
Nyt sitten kaikki kannustamaan myös toisen lohkon pelaajia Ruotsi/Tsekki sieltä löytyy sitten mahdollisuus toistaa V95 MM fiilikset????
Den glider in- Se liukuu sisään...
den glider in- ...aina vaan...
den glider in- ...ja uudestaan...
i mål igen- ...maaliiiiiiin...
Vi ska kämpa- ...hei, me kuntoillaan...
vi ska ge- ...on pakko antaa...
alt det vi har- ...kaikkemme...
vi ska ta- ...on pakko saada...
gul igen- ...taas...
Vi har gjort det förut- ...konkareita ollaan...
vi gör det igen- ...saa nähä onnistuuko enää...
jag nu slår vi dom alla en efter en- ...nyt lyödään kaikkia...
och med publikens härliga stöd- ...myös yleisöä...
en vilja av stål och med kämpaglöd- ...ohrajuomaa!
dä skall man inte kunna beserga vårat låg- viiniä!...
yeah,- ...blaablaablaa...
Den glider in,- ...se liukuu sisään...
vou, u, vou, u, vou, u...- Ätsuupiduubi pimpelipomÅ
Hylands ord dom lever kvar- Vain Hyland on selvänä..
här gladje alla känner och har- ...kaikki tekee kivaa..
när pucken glider i mål- ...tyypillistä ruåzalaista...
har man hört publikens vrål- ...mies miestä vastaan...
yeah- ...JESSS!
:roue:roue:roue:roue:roue:roue:roue:roue:roue:roue:roue:roue
:coolh
Onkohan mitään mahdollisuuksia nyt sitten nähdä tuota finaalia mistään/missään? Channel 7 ei näytä ohjelmistossaan missään edes mainintaa finaalipelistä.
Finaali pelataan sunnuntaina kello 15.00 Suomen aikaa, elikäs klo 23.00 Queenslandilaista vastaavaa. Tuolloin alkaa kyllä Seiska-kanavan olympialähetys, mutta...
http://ourbrisbane.yourtv.com.au/guide/index.cfm?action=session_info&event_id=14068772&refresh=®ion_id=75
:nuttu: Ainoa maininta jääkiekosta on kooste pronssipelistä tuohon lähetykseen (minkään lähetyksen ennakkotiedoista ei löydy edes mainintaa finaalista).
Olisikohan kenelläkään tietoa, mistä pelin voisi tavoittaa? Gold Coastilla mahdollisesti jostain baarista? Beer Garden (vai mikä olikaan)? Vai pitääkö taas vain kuunnella ottelu olympiaradion välityksellä? Parasta olisi tietenkin katsoa peli ruotsalaisten vaihtareiden kanssa... :)
Pitäisi varmaan nukkumaan mennä, kun tuli herättyä puoli kolmelta curlingia kuuntelemaan...
VENÄJÄ KAATUI 4-0 JIHUU!!!
Miesten jääkiekon kultamitaliottelu Suomi-Ruotsi näkyy tiistai-aamuna 01:00-03:00 Brisbanessa Seiskalta, mikäli tähän voi luottaa:
http://au.tv.yahoo.com/event.html?ev=14068798
Voi itse tarkistaa tämän toisille alueille alkaen sivulta:
http://au.tv.yahoo.com/
LainaaAlkuperäinen postittaja ThisHardLand
Onkohan mitään mahdollisuuksia nyt sitten nähdä tuota finaalia mistään/missään? Channel 7 ei näytä ohjelmistossaan missään edes mainintaa finaalipelistä.
Jos pysyttelet uutispimennossa tiistaihin aamuyölle asti niin luvassa näyttäisi olevan harvinaista nannaa Suomi-Ruotsi ottelun merkeissä. Channel 7 kai meinaa näyttää sen ohjelmatiedoista päätellen kokonaan (2 tuntia varattu). Alkaa täällä meillä klo 1:00 aamulla. En ota riskiä, että kuulen tuloksen ennen kuin näen ottelun, joten suomalaiset sivut (Dundernews mukaanluettuna) ovat sunnuntai-illan jälkeen pannassa tässä talossa.
Leokatti, kyllä se alkaa kello 1 täällä Brisbanessakin. Taidettiin kirjoittaa samaan aikaan.
En aio olla uutispimennossa. Jos Suomi voittaa, niin sitten katson!
LainaaAlkuperäinen postittaja kravattimies
Taidettiin kirjoittaa samaan aikaan.
Niin tehtiin (kirjoitettiin samaan aikaan). Poistin jo tuon klo 4:n tuosta edellisestä. Eli itseasiassa ottelu voisi alkaa jo klo 10 maanantai-iltana täällä Perthissä, mutta eeei - pitää perrrr.... aina kaiken olla "delayed". :nuttu:
Sattuuko jollain olemaan tietoa, paasisiko finaalia sunnuntaina seuraamaan joltain kanavalta?
Jos kavisi niin hyva tuuri, taalla Sydneyssa voisi koota pienen kisastudion kokoon :XXXX
// Nykke
Taalla Melbournessa tosiaan olis muutama suomalaistytto ja ruotsalaistytto jotka haluaa nahda pelin!!! Ajattelin tassa vahan alkaa ottaa selvaa noista pubeista etta ties vaikka jossain nakyis Eurosport ja siella naytettais peli suorana????? Onko kellaan tietoo?
minkähän takia matsi vasta näytetään sunnuntai yönä, eikä esim tänä yönä. ei sinänsä, kyllä nousen katsomaan peliä, oli se sitten mihin aikaan tahansa, kerta sen nyt sitten näyttävät!
Ei olis olympialaisten alussa uskonut, että Suomi ja Ruotsi pelaa lätkän finaalissa, tulee ihan vuosi 1995 mieleen. Parasta onnea suomi pojille (eipä ne sitä varmaan kyllä tarvitse kun kerta hurrit on vastassa :roue )
"Se liukuu sisään, se liukuu sisään..." (siis ruotsin maaliin)
Kaikki dunderilaiset kellot soimaan ja kannustamaan suomea olympia kulta voittoon!!
Eurosport nayttaa pelin suorana!:roue
eli eikos se ole puoliltaoin takalaista aikaa? siis melbourne.. eli huomenna kyselee lahipubeista josko joku viitsisi laittaa Eurosportin paalle! :)
Anzki :D
Ja silleenkinkin voi tehdä, että kerää vaikka porukan ja kyselee baareista etukäteen, että meitä tulis x henkeä katsomaan matsia, saahan teidän telkku olla Eurosportilla? :) Näin yhdet tutut teki Ruotsissa saadakseen katsoa AFL grand finaalia isolta ruudulta videolta... Yleensä baareille kelpaa raha, jota matsia katsovat mallasjuoman... eiku urheilunystävät väistämättä kantavat sisään taloon... Mukavaa finaali-iltaa! :XXXX
TULEE CHANEL 7 to night (time is now 10.36 pm) jotenka pitakaa TV auki seiskalla. Ottelu on Russian - Finland :o :hahhaa :XXXX
LainaaAlkuperäinen postittaja jirvinen
Ei olis olympialaisten alussa uskonut, että Suomi ja Ruotsi pelaa lätkän finaalissa, tulee ihan vuosi 1995 mieleen. Parasta onnea suomi pojille (eipä ne sitä varmaan kyllä tarvitse kun kerta hurrit on vastassa :roue )
Muistuu mieleen myös herrat Fosberg, Sundin ja Jönsson
Toivottavasti ei taas kuulla Antsan(Mertaranta) suusta että, VOI HERRANEN AIKA, TAASKO TÄSSÄ KÄVI NÄIN.
Onko Brisbanessa mitaan meininkia saada joku pubi nayttaan matsia?
Ystävän kaverin kummin kaima kuulema on katsonut (:?) Uudessa-Seelannissa olympialaisia ja meinaa katsoa myös lätkäfinaalin täältä: http://www.nos.nl/nos/voorpagina/ Hollanninkieli ei kuulu kalustooni, mutta virheilmoitus näyttää about samalta kuin noi aiemminkin saadut. Olen pyytänyt "please explain" viestiä tältä kamultani ja mikäli saan vastauksen ja ratkaisun ajoissa, niin jaan sen täällä sitten kaikkien käyttöön. Mutta eipä varmaan kannata pidättää henkeä...
VIHDOIN LOYTY PAIKKA JOSSA NAKEE FINAALIN SYDNEYSSA. Cheers sports bar George Streetilla. Kaikki sinne mekastaan. Jos tulee paljon porukkaa saadaan kattoa isolta screenilta! Ja peukut pystyyn!:peukkuy :XXXX
VIHDOIN LOYTY PAIKKA JOSSA NAKEE FINAALIN SYDNEYSSA. Cheers sports bar George Streetilla. Kaikki sinne mekastaan. Jos tulee paljon porukkaa saadaan kattoa isolta screenilta! Ja peukut pystyyn! :peukkuy :XXXX
Onko jollain hajua missa matsin vois nahda taala Brisbanessa??? Jos sollain on tietoa ja halua ilmottaa sms:alla niin numerossa 040 7650062 olis tyyppi tyrkylla :XXXX
Ja taalla toinen. Ilmoittakaa ystavallisesti 0400896601. Laitan viestia jos itse satun moisen paikan loytamaan taalta Brisbanesta.
Kisakatsomoon olisi tulossa erittain aanekas vaihtariporukka. Ollaan yritetty etsia paikkaa missa nahda aiemmat pelit ja finaali on pakko nahda. Meita on todennakosesti tulossa kymmenen aanekasta fania. Eli kaikki sitten Cheers bariin. :XXXX
ja kirkonmiehet ! :D En nyt oikein tieda missa mennaan. Kaikki kyselee missa nakyy aussilassa latkamatsi tanailtana.
Siis Suomi-Ruotsi ottelu. Mina ainakin luotan siihen etta Sydneyn paperissa lukee, etta kello 23.00 alkaa Olympia lahetys chanel-7 ja sisaltaa ice hokey-mens. Ja kun tarkistin tiedon ja soitin seiskan asiakaspalveluun, niin sanoivat, etta olen ainakin sadas tiedustelija joka kysyy moneltako kiekko tulee ja kuinka paljon sita naytetaan. Sanoivat etta 23.00(11.00) ja 02.00(02.00 am)
MONDAY NIGHT NOT TO NIGHT :eye:
Tana iltana samaan aikaan tulee PRONSSIOTTELU , siis chanel 7.
Tiedan kylla etta kultaottelu pelataan tanaan kello 15.oo Torinon aikaa, mutta valitettavasti emme naa sita taalla suorana :itke :itke :god: :god:
Chanel 7 asiakaspalvelun puhelin on 02-8777 7777
Joten siis pidetaan tv auki ja tana iltana ja huomen illalla.
Terveisin yksi kiekkofani :XXXX :XXXX
HYVA SUOMI :peukkuy:peukkuy:peukkuy:peukkuy:peukkuy
Huomio Perth!
Soitettiin just ja Moondyne Joe's sports bar lupasi näyttää lätkäfinaalin livenä. Osoite siis:
73 Wray Ave (cnr Hampton), Fremantle
Siellä nähdään!! :XXXX
Huomio Perth!
Soitettiin just ja Moondyne Joe's sports bar lupasi näyttää lätkäfinaalin livenä. Osoite siis:
73 Wray Ave (cnr Hampton), Fremantle
Siellä nähdään!! :XXXX
LainaaAlkuperäinen postittaja Leokatti
Huomio Perth!
Soitettiin just ja Moondyne Joe's sports bar lupasi näyttää lätkäfinaalin livenä. Osoite siis:
73 Wray Ave (cnr Hampton), Fremantle
Siellä nähdään!! :XXXX
Hej!
Soitettiin just kyseiseen baariin ja ne sano et nayttaa rugbya. Tiedatko kukaan muu muuta paikkaa perthissa??
Soittakaa siina tapauksessa numeroon: 0406358222
t. Anna
Melbournesta ei ole viela loytynyt.. tietaako joku nayttaako jokin muu taivaskanava pelin suorana kuin eurosport?
mulle voi soittaa/lahettaa viestia 0405651004. olis kiva saada kisastudio kokoon!!!:XXXX:XXXX:XXXX
Noniin :XXXX
Tässä näyttää kehittyvän 2 aihesaraketta samalle asialle, mutta menkööt huomiseen asti ettei kukaan jää ilman tietoa.
Soitin siis tuonne Cheers sports bar;iin ja sain kuulla varmistettuna itsekkin, että klo 24 alkaa isolla screenillä matsi ja se näytetään klo 2am asti sillä ja sitten pienemmillä ruuduille jos menee yliajalle.
Syynä siihen, tulee jotain aikaisemmin mainostettua rugbyä klo 2am ja se näytetään isolla ruudulla.
Olen epätoivoisesti etsinyt kaverille Canberrasta paikkaa katsoa, mutta en ole löytänyt vielä.
Kisastudiossa nähdään sitten.
:coolh
LainaaSoitin siis tuonne Cheers sports bar;iin ja sain kuulla varmistettuna itsekkin, että klo 24 alkaa isolla screenillä matsi ja se näytetään klo 2am asti sillä ja sitten pienemmillä ruuduille jos menee yliajalle.
Syynä siihen, tulee jotain aikaisemmin mainostettua rugbyä klo 2am ja se näytetään isolla ruudulla.
AIVAN MAHTAVAA, KIITOS RAIVO!
Nähdään Cheers baarissa kaikki sydneyläiset. Kunnon suomalaiset karkelot pystyyn! :XXXX
// Nykke
No pöh! Meille kyllä sanottiin, että niin kauan kun Eurosport lähettää ottelun, niin sen näkee kyseisessä paikassa. Niillä on monta ruutua, joten me kyllä edelleenkin meinataan paikkaan suunnistaa. :sormetr
... soitin vielä ja varmistin asian. Mullekin kerrottiin ensin, että siellä näytetään pelkästään rugbyä, mutta kun pyysin asiaan varmistuksen paikan pomolta, niin sieltä tuli sitten varma lupaus, että jääkiekkoa tulee ainakin yhdeltä ruudulta. Tämä on sitä paljonpuhuttua australialaista tehokkuutta :nuttu::nuttu::nuttu: Koskaan ei kannata uskoa ensimmäistä vastausta!
Hauskaa lätkäiltaa vaan kaikille!!! Mä katson sen ihan kotosuomessa omalla sohvalla. Täkäläistä aikaa klo 15 alkaa jännät kuviot!!
Pitäkää hauskaa pubeissa!:XXXX
Olis kiva olla siellä katsomassa...
Tässä linkki kanava 7 valitus kaavakkeeseen. Jokainen varmaan tietää mitä sillä pitää tehdä.
http://seven.com.au/seven/contactus_040201_formalcomplaints
Juu, hienosti se ruotsin poika taas sai vipattua kiekon Niittymäen taakse, 3 erään tarvittiin 10 sekuntia. Mielestäni tämä oli kuitenkin voitettu hopea!
HUOMIO BRISBANE!
Lätkän olympiafinaali SUOMI - RUOTSI tulee 28.2. kanavalta 7 klo 1.00 aamulla!
Siis älkää ihimiset missään nimessä menkö tänään nukkumaan ennenkuin Suomi on voittanut!
Hakkaa päälle!
No niinhan siina kavi etta Hannu Hanhet iskivat taas kultasuoneen Suomen kilkutellessa hopeaa...:nuttu:
No, ei pitaisi valittaa, mutta noista hopeamitaleista tuli jo mlkein vitsi...
Oltiin muuten lauantaina laukkakilpailuissa jossa juoksi hevonen nimelta "Miss Finland". Arvatkaa vaan mika oli sijoitus...
Joka tapauksessa, Hyva Suomi!!
Löysikö joku lopulta Sydneystä paikkaa joka näytti matsin livenä? Cheers baari kun ei näyttänytkään ottelua prkl :nuttu:
Kymmenittäin suomalaisia ja ruotsalaisia ravasi pitkin George streettiä ja kävi kysymässä olisiko joku näyttänyt pelin. Allekirjoittanut ajeli taksilla ympäriinsä aina casinolta Hiltoniin asti, mutta prkleen Eurosportia ei löytynyt mistään :mad:
Lopulta päädyttiin nettikahvilaan katsomaan ottelua ja hinattiin suomen lippu kahvilan eteen salkoon, jossa se taitaa vieläkin olla :pepsodent
Iso kiitos kaikille, jotka näkivät vaivaa yrittäessä löytää ottelupaikkaa ja soittelivat ympäriinsä. Kiitos myös nettikahvilan suomalaiselle kommentaattorille, joka selosti muille Antero Mertarannan kommentteja korvakuulokkeista. Turpiin tuli tällä kerralla, mutta viina helpotti huomattavasti oloa :XXXX
// Nykke
Perthissä kävi ihan samalla tavalla kuin Sydneyssä ja Moondyne Joe's ei löytänyt Eurosporttia vaikka kuinka etsi! PRKLE! Meitäkin oli ehkä noin vajaa kymmenen suomalaista ja parikymmentä hurria. Rugbyä oli tullut katsomaan ehkä puolentusinaa... Lupasivat meille ison screeninkin vaan se kanava jäi sitten puuttumaan :itke. Me istuttiin Robin kanssa eilinen päivä kotona ja televisio oli pannassa koko päivän. Noustiin aamuyöllä katsomaan ottelu ja niinhän siinä sitten taas kävi... Den glider in... mutta väärään maaliin :nuttu:.