Australian Viestitaulu

Viestitaulu => Elämää Australiassa => Lomailu - Working holiday - Backpack => Aiheen aloitti: Minnie-77 - joulukuu 20, 2005, 19:31

Otsikko: Brisbane 4 vrk
Kirjoitti: Minnie-77 - joulukuu 20, 2005, 19:31
Heips,

Lähdemme mieheni ja 6kk ikäisen tyttäreni kanssa Ballarattiin kuukaudeksi.Lennämme myös Brisbaneen,jossa olemme 4 vrk:tta. Onko joitain must-nähtävyyksiä tai asioita, joita kannattaa tehdä?Hotellin olen varannut aivan keskustasta.Jee,ihanaa päästä lämpöön!!!

Minnie-77
Otsikko:
Kirjoitti: MH - joulukuu 20, 2005, 20:10
Tuohon on vaikea vastata kun ei tiedä mitkä asiat kiinnostaa, täältä linkistä voit tutkia aika hyvin tarjontaa.

http://www.ourbrisbane.com
Otsikko:
Kirjoitti: Minnie-77 - joulukuu 20, 2005, 20:20
Kiitos vinkistä.Löysin tietoa myös Must-go paikoista dundernewsin sivuilta.
Otsikko:
Kirjoitti: Raiwå - joulukuu 20, 2005, 20:47
Must go in Brisbane :o

To the nearest outbound carriageway :P

To the nearest point of exit :pepsodent


Heh heh heh heh





:coolh
Otsikko:
Kirjoitti: Minnie-77 - joulukuu 20, 2005, 21:03
:hahhaa
Otsikko:
Kirjoitti: Emppu - joulukuu 22, 2005, 10:42
South Bank
viikonloppumarkkinat
Lone Pine-koala sanctuary
kasvitieteellinen puutarha
Otsikko:
Kirjoitti: aussiouti - joulukuu 22, 2005, 11:29
Mt. Coo-tha- vuori  on kiva paikka ja ihan melkein cityssa!
Otsikko:
Kirjoitti: Jaaks - joulukuu 22, 2005, 12:12
Moreton Island (http://www.moretonventure.com/index.htm)

North Stradbroke Island (http://www.stradbrokeholidays.com.au/index.php)

St Helena Island (http://www.sthelenaisland.com.au/)
Otsikko:
Kirjoitti: eevis - joulukuu 22, 2005, 13:41
Jep, Mt. Coot-than maisema Brissyn yli oli aivan mahtava!!! (kiitos Jouko! :XXXX Stella maistui... :P ) Muuta mukavaa Queen streetin shoppailukatu, Botanic gardens (http://www.brisbanelivingheritage.com/02_locations/botanic_gardens/02_a_botanic_gardens_faq.htm) (joenrannassa paasee kavelemaan keskelle mangrovemetsaa lankkusilloilla), gardensissa on kiva (ja tosi hyvatasoinen) kahvila (kuraattorin vanha kamppa, loistavat ruuat), jokilaivat (siis ferryt, ei mitkaan kaljapaatit :D ) ehdottomasti, jokimaisema muutenkin tosi mukava, Brisbanessa ovat osanneet hyvin hyodyntaa jokivarren virkistyskayttoon! :peukkuy Ai niin ja viela hyva juttu on, etta valimatkat ovat keskustassa lyhyita, ehditte ihan hyvin kiertaa vaikka mita, jos kerran majoitutte sinne.
Otsikko:
Kirjoitti: Minnie-77 - joulukuu 22, 2005, 18:26
Kiitos kaikille vinkeistä :peukkuy.Eiköhän näillä eväillä pärjätä ja saada hyviä uusia kokemuksia :)
Otsikko:
Kirjoitti: Jaaks - joulukuu 22, 2005, 19:03
Minnie,

Milloinka tulette ???
Otsikko:
Kirjoitti: Minnie-77 - joulukuu 22, 2005, 23:04
Ausseihin saavutaan 3.1 ja Brisbanessa kävästään 9-12.1. Eli kohta pitäis alkaa pakkaamaan,Jee:D
Otsikko:
Kirjoitti: mezzaluna - joulukuu 26, 2005, 03:46
taalla on niin kuuma...