Eli menolippu tosiaan sinne Australiaan ja paluumatkaksi on vähän kaavailtu tuota Idän junamatkaa Trans-siperian halki - Kiinan, Mongolian ja Venäjän läpi..
Eli onko joku tehnyt kyseisen reissun ja jos on niin kertokaa ihmeessä kokemuksia ja tärkeetä infoa tai linkkejä..
Sen verran olen ottanut selvää että pitäisi noita viisumeja hakea ainakin Mongolian ja Venäjän päähän ja se tuottaa vähän päänvaivaa...Miten tuo onnistuu sieltä Australiasta käsin? Muuten tulisi haettua jo täältä Suomesta käsin, mutta viisumi on käytettävä 3kk sisällä joten ei kerkeä kun siellä ihmemaassa tulee varmasti oltua kauemmin :P
// Nykke
Heip!
En ole itse kyseistä matkaa tehnyt, mutta katsopas jos tästä linkistä löytyisi apua http://www.pallontallaajat.net/interrail/keskustelu/viewtopic.php?t=993
Nykke :D
Eikohan Suomen lahetysto Australiassa osaisi neuvoa, meilaa vaikka heille. Luulisi kuitenkin Mongolialla ja ainakin Venajalla varmasti olevan edustuston taalla Ausseissa, jotka voisivat tarvittavat viisumit myontaa. Good luck!
Suomen kansalaisena saat Mongolian viisumin venäjän Irkutskista ja Ulan-Udesta ja Kiinan viisumin taas Mongolian Ulan Batorista. Tai sellaiseen tulokseen minä päädyin silloin aikoinaan...
Toisin sanoen varmaan saat viisumit mistä vaan, on tuo kuitenkin niin suosittua ettei ole alettu tekemään liian vaikeaksi viisumijärjestelyjä.
Mutta kannattaa myös muistaa, että silloin kun reissu alkaa olla loppupuolella niin voi olla, että voimia ei enää riitä kyseiseen reissuun, tai siitä ei pysy nauttimaan yhtälailla kuin tekemällä se "itsenäisenä matkana"
Reissu on kuulemma mahtava. Miinuksena mainittakoon että ystäväni sai puukosta ko junassa..:(
LainaaAlkuperäinen postittaja Nykke
Eli menolippu tosiaan sinne Australiaan ja paluumatkaksi on vähän kaavailtu tuota Idän junamatkaa Trans-siperian halki - Kiinan, Mongolian ja Venäjän läpi..
Eli onko joku tehnyt kyseisen reissun ja jos on niin kertokaa ihmeessä kokemuksia ja tärkeetä infoa tai linkkejä..
// Nykke
Moi Nykke,
Teimme kyseisen junamatkan toiseen suuntaan vuonna 2003, sillä erotuksella ettemme menneet Mongolian läpi vaan Mantsurian kautta. Kaikki meni hienosti, kannattaa ehdottomasti kokeilla.
Muistaakseni meille riitti Venäjän kauttakulkuviisumi. Sama koskee Mongoliaa, jos et jää junasta pois. Huomattavasti halvempi ja nopeampi hankkia. Kannattaa kuitenkin vielä varmistaa asia ainakin Venäjän viisumin kohdalta.
Kannattaa varata mukaan kosteuspyyhkeitä, auttavat hygienian kanssa, ellet onnistu ostamaan henkilökunnalta suihkuaikaa :) Turvallisinta on matkustaa tietysti kahden hengen hytissä, mutta itse menimme neljän hengen hytissä enkä tuntenut oloa missään vaiheessa turvattomaksi.. Tutustuttiin muutamiin venäläisiin sekä joihinkin matkalaisiin, ja vietettiin aika paljon aikaa sillä porukalla.
Junaliput saa muuten paljon halvemmalla lähtöasemalta kuin jonkin matkatoimiston kautta. Me säästettiin ainakin 60-80%.. tehtiin vain ennakkovaraus VR:n kautta, ei maksanut kuin jotain hiluja..
Kannattaa muuten hankkia käsiinsä tuosta matkasta kirjoitettu kirja, muistaakseni löytyy nimellä Trans-Siberian Railway. Siinä on kaikkea mielenkiintoista matkan varrelta ja helpottaa matkan edistymisen seuraamista kun kertoo aina minkä kilometritolpan kohdalla mitäkin on..
Terveisin,
Vekman
Jees kiitoksia kovasti Vekman ja muut tietopankkinsa tyhjentäneet :peukkuy
Uskon että tuolta Australiasta käsin katselee rauhassa minkä verran on paukkuja tehdä ko. reissu vai pitäisikö reissu tosiaan tehdä sitten erikseen myöhemmässä vaiheessa. Niin tai näin tuo tullaan kyllä varmasti toteuttamaan ja olisi kiva kuulla lisää omakohtaisia kokemuksia jos niitä jollain on varastossa...Ei kukaan ole sattumoisin Australiasta päin muuten kuin lentoteitse lähtenyt kotiin - enkä tarkoita uimista heh :hahhaa
// Nykke
Kannattaa tsekata (mikä tahansa maa)
http://thorntree.lonelyplanet.com/
Suomessa asuva tuttu teki trans-Siperian junamatkan kavereiden kanssa. Suunnitteluvaiheessa he huomasivat, että on mahdollista käydä muiden maiden lisäksi myös (muistaakseni) Kazakstanissa. Hommasivat viisumin sinnekin etukäteen. Tuli passiin leimat ja omiin muisteloihin niin kutsuttu maapiste. Nyt hänellä on 106 maata.
Nykke & Muut ;)
kivoja linkkejä löysin kun aloin uteliaaksi.
http://www.trans-siberia.com/index.html
http://www.trans-siberian.co.uk/
http://www.crazytranssiberian.net/
Varmaan löytyy paljon hyviä vinkkejä asiasta kiinnostuneille :)
:coolh