No niin, tuli tuossa vanha tuttu au-pair -asia taas mietittäväksi ja koska meillä olisi jo omasta takaa potentiaalinen hoitaja olemassa niin suunnittelimme WH:n hyväksikäyttöä.
Eli tyttö tulisi maahan WH:lla ja tekisi virallisesti hommia 3 kk. Koko sen ajan kun hän haluaa asua samassa kaupungissa kanssamme, me majoitamme hänet ("granny flat" on siis tarpeen muutenkin kuin sukulaisia varten :D).
Mutta kuuluukos palkan / "taskurahan" lisäksi maksaa jotain maksuja: eläkettä, veroja, vakuutuksia, yms?
Mikäs olisi sopiva tietolähde työtä teetävälle luettavaksi, jotta tiedämme, mitä tuo kuvio vaatisi toteutuakseen oikein?
RUU,
Nythän oikein "viidakkoon" haluat astua, mutta tässä hieman tietolähteitä:
UNRAVELLING THE THREADS - WHO IS OR IS NOT AN EMPLOYEE?
http://www.industry.gov.au/content/itrinternet/cmscontent.cfm?objectID=5DB70DAB-0B1D-4737-8F2E2E224EAC7A42
Employing people
http://www.ara.com.au/syndication/html/Channel7435.htm
http://www.business.gov.au/Business+Entry+Point/ (http://www.business.gov.au/Business+Entry+Point/)
http://www.business.gov.au/Business+Entry+Point/Business+Topics/Employing+people/ (http://www.business.gov.au/Business+Entry+Point/Business+Topics/Employing+people/)