Australian Viestitaulu

Viestitaulu => Elämää Australiassa => Työelämä - työnteko => Aiheen aloitti: RUU - elokuu 01, 2005, 18:57

Otsikko: Palkkauksen sivu-/lisäkulut?
Kirjoitti: RUU - elokuu 01, 2005, 18:57
No niin, tuli tuossa vanha tuttu au-pair -asia taas mietittäväksi ja koska meillä olisi jo omasta takaa potentiaalinen hoitaja olemassa niin suunnittelimme WH:n hyväksikäyttöä.

Eli tyttö tulisi maahan WH:lla ja tekisi virallisesti hommia 3 kk. Koko sen ajan kun hän haluaa asua samassa kaupungissa kanssamme, me majoitamme hänet ("granny flat" on siis tarpeen muutenkin kuin sukulaisia varten :D).

Mutta kuuluukos palkan / "taskurahan" lisäksi maksaa jotain maksuja: eläkettä, veroja, vakuutuksia, yms?
Mikäs olisi sopiva tietolähde työtä teetävälle luettavaksi, jotta tiedämme, mitä tuo kuvio vaatisi toteutuakseen oikein?
Otsikko:
Kirjoitti: Jaaks - elokuu 01, 2005, 19:59
RUU,

Nythän oikein "viidakkoon" haluat astua, mutta tässä hieman tietolähteitä:

UNRAVELLING THE THREADS - WHO IS OR IS NOT AN EMPLOYEE?
http://www.industry.gov.au/content/itrinternet/cmscontent.cfm?objectID=5DB70DAB-0B1D-4737-8F2E2E224EAC7A42  

Employing people
http://www.ara.com.au/syndication/html/Channel7435.htm

http://www.business.gov.au/Business+Entry+Point/   (http://www.business.gov.au/Business+Entry+Point/)

http://www.business.gov.au/Business+Entry+Point/Business+Topics/Employing+people/ (http://www.business.gov.au/Business+Entry+Point/Business+Topics/Employing+people/)