Australian Viestitaulu

Viestitaulu => Elämää Australiassa => Lomailu - Working holiday - Backpack => Aiheen aloitti: Nykke - heinäkuu 14, 2005, 06:05

Otsikko: Malesian kautta Australiaan
Kirjoitti: Nykke - heinäkuu 14, 2005, 06:05
Tervehdys vaan kaikille!

Ensimmäinen viestini tänne..tänään tuli tieto viisumin hyväksymisestä ja liputkin tuli varattua Helsinki - Wien - Kuala lumpur (jossa kolmisen yötä) ja sieltä sitten Sydneyhin...paketille tuli hintaa 650 ekun verran :)

Lähtöön startataan 25 lokakuuta ja Sydneyssä 29 päivä perillä...Mitään tarkempaa ohjelmaa ei ole..välillä varmaan pientä työskentelyä ja välillä hauskanpitoa :)

Tätä foorumia seuratessani olen huomannut että Suomalaisia ilmeisesti aika läjä siellä Australiassa vai(ko) :)

En tiedä sisältääkö tämä nyt mitään tärkeää infoa, kunhan tulin tänne leuhkimaan muitten tavoin ja toivotin itseni tervettulleeksi ;)

Kaikki uudet tuttavuudet aina tervetulleita varmasti kaljan tarjoan kaikille hyville tyypeille (ellei niitä ihan vaivaksi asti löydy) :D

Rock´n Roll :XXXX


// Nykke
Otsikko:
Kirjoitti: RUU - heinäkuu 14, 2005, 15:13
Onneksi olkoon ja tervemenoa!
Oletko menossa WH:lle, opiskelemaan, töihin, maata kiertämään vai mitä?

Huomioi myös uusimmat treffit Turussa ensi sunnuntaina: http://www.dundernews.com/viestitaulu/viewthread.php?tid=2032&page=2.

Tuota Malesiaakin minäkin muuten olen harkinnut stop-over -paikaksi. Tukholmasta pääsee suoralla lennolla Kuala Lumpuriin ja sieltä edelleen perille. Toki Singaporessa, Hong Kongissa tai vaikka Japanissa olisi paljon näkemistä niissäkin mutta lapsille Malesiassa voi olla aika lailla erilaista kivaa tutkittavaa.
Otsikko:
Kirjoitti: Tee&Rinkeli - heinäkuu 14, 2005, 20:36
Moi Nykke!

Onneksi olkoon! Täällä vielä odotellaan viisumipäätöksiä...

Alkoi kiinnostaa tuo lentosuunnitelmasi. Ollaan nimittäin lähdössä hyvin samoihin aikoihin matkaan. Meillä on tavoitteena päästä reissuun lokakuun kahden viimeisen viikon aikana. Lentolippuja ollaan vasta kyselty, ei vielä varattu (koska viisumiasia on vielä auki). Ollaan katseltu ihan tuota samaa reittiä kuin sinäkin ja tarkoituksena on myös viipyä muutama päivä Kuala Lumpurissa.

Saako tiedustella, mistä onnistuit hommaamaan noin edullisen lentolipun? Oletko opiskelija tai vielä muutoin sopivan ikäinen nuorten hinnoille? Meillä paukkuu sekä opiskelu- että ikärajat (27 v. ikää ja opiskelustakin jo jonkin verran aikaa...), joten halvin meno-paluu, jonka olemme löytäneet, on n. 1630 e.

Kiva jos jaksat vastailla uteluihimme!

Tee&Rinkeli
Otsikko:
Kirjoitti: susuli - heinäkuu 14, 2005, 23:15
Suosittelen Intia keskusta, lippumme maksoivat parhaan kesäsesongin aikaan 1150?/ henkilö 27- vee eikä opiskelijoille..
Otsikko: ihmeen halpaa
Kirjoitti: sansu82 - heinäkuu 15, 2005, 00:00
Voisitko armas ihminen kertoa mistä noin halvat liput sait..lähden heti jos jostain noin halvalla saan??:o

:Pkiitos
Otsikko:
Kirjoitti: Nykke - heinäkuu 15, 2005, 04:48
LainaaAlkuperäinen postittaja RUU
Onneksi olkoon ja tervemenoa!
Oletko menossa WH:lle, opiskelemaan, töihin, maata kiertämään vai mitä?

Huomioi myös uusimmat treffit Turussa ensi sunnuntaina: http://www.dundernews.com/viestitaulu/viewthread.php?tid=2032&page=2.


Jeps WH:lle..viisumipäätös tuli jo :) matkakassasta ei vielä sen enempää tietoa..mitä tässä säästöön saadaan niin eiköhän ne kaikki saada hienosti leviäksi paikan päällä :XXXX Maata olis tarkoitus kiertää ristiin rastiin ja sen takia pelkkä menolippu kun ei tiedä mistä maasta lentää takaisin Suomeen kun sen aika tulee ;)

RUU en löytänyt Turusta tuota aikaa ensi sunnuntaille, puusilmä kuin olen :nuttu:


TEE & RINKELI:

Varasin liput tuolta STA:n kautta ja ikävä kyllä ne oli noita opiskelijalippuja..Ollaan lähdössä sitten aika samoihin aikoihin, ehkä nähdään Malesiassa tai Sydneyssä.

Sen verran lippuihin voin sanoa että lontoon kautta onnistuin löytämään tuossa 800-950? hintasia menopaluita joten google laulamaan :) Thomas Cookilla oli hyviä hintoja muistaakseni joten kannattaa tsekata..

Tuo STA opiskelijahinta oli 607? ilman pysähdystä että ihan jees..halvin menolippu löytyi tuossa 500? tietämillä että kyllä se reissaaminen nykyään on edullista...joskus nämäkin liput maksanu moninkertasesti :o

// Nykke
Otsikko:
Kirjoitti: Tony - heinäkuu 15, 2005, 06:11
Nykke,

Laiska kun olen niin siteeraan pari vuotta vanhaa kirjoitustani lentolippujen hintojen muutoksesta.

LainaaAlkuperäinen postittaja Tony
Pistänpä tähän pientä hintaperspektiiviä siitä, mitenkä Aussilan matkojen hinnat ovat muuttuneet vuosien varrella. V.84 maksoin matkastani jotakuinkin 6000 mk eli nykyrahaan suhteutettuna n.1700 euroa. V.93 matkan hinnan muistankin tarkasti, se oli 7100 mk eli n.1400 euroa tänä päivänä. Eihän se inflaatio ole Suomessa viime vuosikymmeninä hirvittävästi laukannut, mutta kyllä sitä aiemmin joutui tekemään matkansa eteen jonkin verran enemmän töitä, jos ajattelee, että tänä päivänä matkan hinta on jo aika lähellä tuhatta euroa.

:)Tony
Otsikko:
Kirjoitti: RUU - heinäkuu 15, 2005, 15:17
LainaaAlkuperäinen postittaja Nykke
RUU en löytänyt Turusta tuota aikaa ensi sunnuntaille, puusilmä kuin olen :nuttu:
Sunnuntaina klo 15 Ruissalon Saaronniemessä.
Harmi vaan, että sunnuntaille on luvassa sateen poikasta ja ukkosta. Kelju keli olla ulkona treffeillä eikä siellä niemen nokassa ole oikein mitään katoksiakaan (tai kertokaa jos on niin vallataan se :eye: ).

Lainaahalvin menolippu löytyi tuossa 500? tietämillä että kyllä se reissaaminen nykyään on edullista...joskus nämäkin liput maksanu moninkertasesti :o

Järkky noita teidän hintojanne! Pitääkin varmaan laajentaa skooppia kun toistaiseksi halvin bongaus meidän perheen matkalle on on muistaakseni n 5700 ? (economy, m/p) eikä paluuosaa edes hyvitetä vaikka se jääkin käyttämättä. Jos ottaisi pelkän menolipun, pitäisi pulittaa 15 000 ?... :itke
Tosin voi olla, että asiaan vaikuttaa sekin, että haluan hyödyntää luotettaviksi luultuja yhtiöitä ja kohtuullisen suoria lentoja (jokainen säästetty tunti on voitettu tunti :cool: ). Kiertäminen edes Lontoon kautta ei innosta, saati että stoppeja olisi monta pitkin palloa.

No, ensi talvena alkaa järjestelyt, joten silloin pitää sitten hakea esiin nuo edullisempien lippujen kauppiaat ja tsekata heidän tarjontansa.
Otsikko:
Kirjoitti: Tony - heinäkuu 15, 2005, 16:43
RUU,

Jos et meinaa konetta vaihtaa esim. Wien, Amsterdam, Frankfurt, Kööpenhamina tai Lontoo, niin ei sulla juuri muuta vaihtoehtoa ole kuin päästellä Finskillä suoraan kaukoitään ja sieltä jonkun yhteistyökumppanin lennolla Australiaan. Mutta jos pienellä Euroopan pysähdyksellä säästää matkakuluissa pitkälti toistakin tuhatta euroa, niin kyllä sillä tuntipalkoille pääsee.

Kysele pelkkiä menolippuja vaikka Susulin mainitsemasta http://www.intiakeskus.fi/  . Myyväthän he sentään Cathay Pacificin lentoja ,  ja kyseinen lentoyhtiö on suhteellisen korkealle rankattu luotettavuudessa. Meidän perhe hankki kaksi viimeistä Australianmatkaa Intiakeskuksesta, eikä juuri valittamisen aihetta löytynyt, tosin toisenlaisiakin juttuja olen kuullut. Mutta kuka olisi uskonut Töölön Matkatoimistosta :confuse

:)Tony
Otsikko:
Kirjoitti: headwind - heinäkuu 16, 2005, 10:56
Moi Ruu,

Kyllä Finskilläkin pitäisi löytyä halvemmalla lentoja vaikka sitten sen Intia-keskuksen kautta, monta lippua on ostettu tänne hyvinkin alle 1500 EUR yhdellä pysähdyksellä Tokiossa tai Kauko-Idässä. Kannattaa varata noin ½ vuotta etukäteen, halvan hintaluokan lippuja on vaikea saada myöhemmin.

Jos tulet lapsien kanssa (ajattelin et lapset on syynä yhden stopin taktiikkaan), kuulemma Tokion kentältä löytyy upeat puitteet leikeille ja levolle. Vaan kyllähän meitin pienet lapset sai Bangkokin vähän rähjäsemmälläkin kentällä 5 tuntia kulumaan vikkelään (onneksi).

t. Elina (lainaan Headwindin profiilia kun se oli sopivasti framilla, sorry Riku)
Otsikko:
Kirjoitti: Tony - heinäkuu 17, 2005, 06:09
Moikka Elina, Riku ja tytöt:)

Se on aivan totta, että Intia-keskuksesta saa myös finskin lippuja.

Tokion kentästä sen verran, että sinne ei kannata nälkäisenä eksyä. Ruokapaikkoja ei ole kuin pari pientä kuppilaa, joiden ulkopuolella on hillittömät jonot:confuse. Tärkeän oloinen portsari ohjaa kiireisesti uusia asiakkaita pöytiin sitä mukaan kun niitä vapautuu. Kuppilan ulkopuolella lasivitreeneissä olevat muoviset ruoka-annosmallit kannattaa tarkkaan tutkia, koska japanilaiseen tapaan ostopäätös on tehtävä nopeasti, jotta jonot liikkuisivat jouhevasti. Tällaiselle hämäläiselle mielenlaadulle aikasten kaaottinen paikka:? Toisaalta voihan sitä aina turvautua nakkisämpylään ja :XXXX  jos ei halua tilauksesta liian monimutkaista tehdä, mutta niistäkin kannattaa varautua maksamaan kohtuullisen gourmet-aterian hinnan.

:)Tony
Otsikko:
Kirjoitti: riaapa - heinäkuu 17, 2005, 13:01
LainaaAlkuperäinen postittaja Tony
Tokion kentästä sen verran, että sinne ei kannata nälkäisenä eksyä.

Sama havainto on tehty myös Hong Kongin kentästä. Shoppailumahdollisuuksia kyllä riittää, mutta ruokapaikkoja on harvassa ja ne ovat erittäin kalliita, eikä ruuan tasokaan juuri vakuuttanut... Jos välilasku on pidempi niin sekä ruokailu että shoppailu kannattaa hoitaa itse kaupungissa eikä kentällä.
Otsikko:
Kirjoitti: RUU - heinäkuu 18, 2005, 16:14
Kiitos vaan Elinalle, Tonylle ja Riinalle vihjeistä ja muistutuksesta ruokahuollon suhteen. Tokio (ja mahdollisesti siis HK) pelkkinä välilaskunia jäävät siis vähän heikoille kun kunnon syömisestä täytyy pitää huolta matkan varrella.

Meillä yksi vahva vaihtoehto kuitenkin on tehdä reilusti parin kolmen päivän stopover, jolloin tuo syöminenkin tulee ehkä hoidettua jossain kentän ulkopuolella.
Malesia on sen vuoksi päässyt mukaan laskuihin: siellä olisi näkemistä vaikka pariksi kolmeksi viikoksi tai kuukaudeksi, joten pieni stoppi voi hoitua ihan näpsäkästi siellä.
Mitä Singaporessa tai Hong Kongissa voisi tehdä lasten kanssa muutaman päivän ajan?
Otsikko:
Kirjoitti: Tony - heinäkuu 18, 2005, 17:01
RUU,

Jos vaihtoehtona on Singapore tai Hong Kong, niin ehdottomasti Singapore ja varsinkin jos mukana pieniä lapsia. Singapore on huomattavasti siistimpi eikä ihmisiä ole yhtä tiivissä kuin Hong Kongissa, vaikka kyllä Singaporeenkin populaa mahtuu. Lapsia ajatellen esim. Sentosan saari, Eläintarha ja Bird park ovat hyviä käyntikohteita.

:)Tony
Otsikko:
Kirjoitti: Nykke - heinäkuu 18, 2005, 17:47
Itse pysähdyn Malesiaan muutamaksi päiväksi ja ajattelin vielä pidemtää tuota pysähdystä jos vain mahdollista.

Löysin hyvän artikkelin Mondo lehdestä jossa on hyvää tietoa Kuala Lumpuriin / Malesiaan pysähtyville :peukkuy

http://www.tjareborg.fi/slgimages/SiteId15/GeneralPDF/mondo_malesia.pdf

// Nykke
Otsikko:
Kirjoitti: Nykke - heinäkuu 18, 2005, 19:19
Tuossa vielä samanlaista tietoutta Singaporesta jos jotakuta kiinnostaa:

http://www.tjareborg.fi/slgimages/SiteId15/GeneralPDF/mondo_singapore1.pdf

Itse lisäsin reiluun pariin viikkoon tuon pysähdyksen Malesiassa, sen verran mielenkiintoisia ja edullisia paikkoja löytyy :)
Otsikko:
Kirjoitti: Elina - heinäkuu 19, 2005, 10:42
Aiai, mikä olisikaan mukavampaa kun ottaa Singaporesta pariksi päiväksi joku kiva hotelli, laittaa lapset pulikoimaan altaalle ja itse hankkia pohjarusketusta muutama päivä drinkkejä maistellen...

- Elina
Otsikko:
Kirjoitti: Minna - heinäkuu 21, 2005, 17:41
Mä pysähdyin Singaporessa matkallani Australiaan.Paikka oli tosi kiva.Olisi ollut mukava viettää siellä pidempikin aika mutta oli kova kiirus (en tiedä miksi) Australiaan.Singaporessa oli ihanan halpaa shoppausta,kauniita maisemia ja tosi mukavia ihmisiä.Saattaapi olla että seuraavallakin round the world-matkalla siellä taas pysähdyn.:)

Nykelle hyvää matkaa!*Kateellinen halvoista lipuista*:P
Otsikko: Malesia
Kirjoitti: Reeko - heinäkuu 22, 2005, 06:02
Olipas kiinnostava tuo nykken malesia informatsuuni!
Onneksi mun lento menee  kuala-lumpurin kautta :roue
Viikko olis aikaa ihmetellä ihmisien ja luonnon aikaansaannoksia.
25.9 lähenee...
....UH ja vielä Szigettiin viikoksi hääräämään ennen pitkää reissua:coolh
Otsikko:
Kirjoitti: eve79 - heinäkuu 24, 2005, 19:35
moikka.
Toinen ihan mukiin menevä hinta on hämeentiellä siaitseva moontravel. 1450e lipput vuoden paluulla (ei nuorisolippuja)
Ja saa pysähtyä ilmaiseksi joko Kuola LUmpur tai Bancokissa.
Täällä ollaan kanssa tulossa 25.10 joten jos ei samalla lennolla olla niin ainakin ilmassa samaan aikaan. :hahhaa:hahhaa:hahhaa
Otsikko:
Kirjoitti: Nykke - heinäkuu 25, 2005, 05:48
Meinaatko Eve pysähtyä Kuala Lumpurissa ja millä lentoyhtiöllä lennät?

// Nykke
Otsikko:
Kirjoitti: Milma - heinäkuu 25, 2005, 22:08
Itselläni lähtö tammikuun 10. Lentoyhtiönä Malaysian Airlines. Reitti Hki- Tukholma-KL- Sydney. Hinta 1450? veroineen (6kk perilläoloaikaa). Ilmainen stop-over molempiin suuntiin mentäessä (jos niin haluaa). Lisäksi "ilmainen" (lentokenttäverot+majoitus matkanjärjestäjän kautta) sisäinen lento Malesiassa tai vaihtoehtoisesti Singaporeen. Matkantekijöiden kautta hommattu lippu.
Otsikko:
Kirjoitti: paulis - heinäkuu 27, 2005, 16:00
Meilla oli kaverin kanssa liput Kilroylta hommattuna.. Hki-Ams-KL-Syd ja samaa reittia takasin vuoden kuluttua. Hinta oli meille 1640e per nena.. ei olla opiskelijoita ja ikaa yli 27v.

Vinkkina voisin sanoa Malesiassa pysahtyville ja Singaporeen haikaileville pari juttua.. :) Mina ja kaverini tultiin myos Malesian kautta Australiaan maaliskuussa. Teimme stop overin Kuala Lumpuriin, jossa vietimme aluksi muutaman paivan, ja josta suunnistimme bussilla kohti Singaporea. Bussilipun hinta ei paata huimannut, olisiko ollut noin 20e noin 6 tunnin istumisesta, kyseessa siis aikuisen normaalihintainen lippu. Tama oli ns. express linja, matkustusmukavuus melkein samanlaista kuin Suomessa.. Singaporessa vietimme pidennetyn viikonlopun ja palasimme takaisin Malesiaan ns. paikallisbusseilla. Tama osoittautui naurettavan halvaksi ratkaisuksi, maksoimme paluumatkasta alle 5e!! Paikallisbussilla siis Singaporen puolella tullille asti, bussista ulos kamojen  kanssa ja tullin lapi Malesian puolelle. Siella sitten etsittiin niiden paikallisbussi, jolla paastiin aina Kuala Lumpuriin asti. Matkustusmukavuus ei ollut express linjan luokkaa, mutta penninvenyttajan nakokulmasta ajatellen suorastaan loistava vaihtoehto. Vaatii vain rohkeutta ja pienta vaivannakoa oikeiden linjojen metsastaminen ja kamojen roudaaminen bussista toiseen!

Paluumatkalla joskus ensivuoden puolella tarkoitus tehda uusi stop over Malesiaan, ja kayda katsomassa pohjoisen saaria (Langkawi ja Penang). Niiden luulisi olevan jo kunnossa sen joulukuisen -04 tsunamin jaljilta, tietaako kukaan? :?
Otsikko:
Kirjoitti: Nykke - heinäkuu 27, 2005, 17:15
Satuin olemaan muuten tuolla thaimaassa tsunamin aikaan, viina pelasti henkeni kun tuli jäätyä rannikon oikealle puolelle (Koh taon saari) long story :)

Mitä olen kuullut niin langkawi ja Penang pitäisi olla ihan kunnossa ja itse olisi tarkoitus lentää ainakin Penangiin ja viereiselle Malesian saarelle Kota Kinabalun lieppeille...Siellä oli n. 4100m korkea vuori, joka olisi tarkotus kavuta - varmaan mahtavat näkymät :eye:

Täältä löytyy niitä erityisen edullisia lentoja:

http://www.airasia.com/general.php?p=pmain&l=en

Parilla kympillä saa edestakaset lennot ympäri Malesiaa veroineen joten halpaa kuin saippua :D

// Nykke
Otsikko:
Kirjoitti: Lode - heinäkuu 29, 2005, 15:19
LainaaAlkuperäinen postittaja paulis
Paluumatkalla joskus ensivuoden puolella tarkoitus tehda uusi stop over Malesiaan, ja kayda katsomassa pohjoisen saaria (Langkawi ja Penang). Niiden luulisi olevan jo kunnossa sen joulukuisen -04 tsunamin jaljilta, tietaako kukaan? :?

Olin Langkawilla tsunamin aikaan ja saari ei (onneksi) kärsinyt kuin jonkinasteisia vesivahinkoja. Luulisin kaiken olleen siis aikaa sitten ennallaan. Penangiin tulleet aallot taisivat olla hieman suurempia, mutta ei mitään verrattuna Thaimaan länsirannikkoon, joten eiköhän sielläkin ole kaikki kunnossa.