Australian Viestitaulu

Viestitaulu => Elämää Australiassa => Työelämä - työnteko => Aiheen aloitti: mita - heinäkuu 01, 2005, 14:36

Otsikko: John Howardiin ei olla tyytyvaisia
Kirjoitti: mita - heinäkuu 01, 2005, 14:36
Mielenosoitus John Howardin kaavailemia muutoksia vastaan http://www.iltalehti.fi/2005/06/30/200506303229185_uu.shtml
Otsikko:
Kirjoitti: Raiwå - heinäkuu 01, 2005, 18:20
Mita,

Niin :?






:coolh
Otsikko:
Kirjoitti: Jaaks - heinäkuu 01, 2005, 19:23
Mita,

Niin siellä teillä ja näin täällä meillä :


http://www.thecouriermail.news.com.au/common/story_page/0,5936,15781051%255E3102,00.html  (http://www.thecouriermail.news.com.au/common/story_page/0,5936,15781051%255E3102,00.html)

http://news.ft.com/cms/s/e84a460a-e9c6-11d9-ba15-00000e2511c8.html  (http://news.ft.com/cms/s/e84a460a-e9c6-11d9-ba15-00000e2511c8.html)

http://www.theaustralian.news.com.au/common/story_page/0,5744,15782165%255E17301,00.html  (http://www.theaustralian.news.com.au/common/story_page/0,5744,15782165%255E17301,00.html)

http://www.finance24.com/articles/economy/display_article.asp?Nav=ns&lvl2=econ&ArticleID=1518-1785_1730445 (http://www.finance24.com/articles/economy/display_article.asp?Nav=ns&lvl2=econ&ArticleID=1518-1785_1730445)

 

Eli siis aivan täysin poliittista panettelua Howardin voitettua molemmat kamarit.  Sitä paitsi on jo aikakin, että hän tekee jotain noille typerille Industrial laeille, jotka suojelevat vain laiskoja ja haluttomia työntekijöitä ja työnantajat maksaa.
Kenelläkään, joka hoitaa työnsä kunnolla ei ole mitään hätää, mutta niillä jotka eivät tulee vähän miettimistä :D
Otsikko:
Kirjoitti: MH - heinäkuu 02, 2005, 05:39
LainaaAlkuperäinen postittaja Jaaks
Eli siis aivan täysin poliittista panettelua Howardin voitettua molemmat kamarit.  Sitä paitsi on jo aikakin, että hän tekee jotain noille typerille Industrial laeille, jotka suojelevat vain laiskoja ja haluttomia työntekijöitä ja työnantajat maksaa.
Kenelläkään, joka hoitaa työnsä kunnolla ei ole mitään hätää, mutta niillä jotka eivät tulee vähän miettimistä :D

Täälläkin joku saisi ruveta ajamaan samaa asiaa
Otsikko:
Kirjoitti: Tony - heinäkuu 02, 2005, 06:12
Täälläkin joku saisi ruveta ajamaan samaa asiaa [/quote]

Tuon asian minäkin allekirjoitan sosiaalipummeja ikäni inhonneena:nuttu:   , mutta, mutta ne ympäristöarvot, jos kyseinen herra niille edes minkäänlaista arvoa antaa:itke

:)Tony
Otsikko:
Kirjoitti: Timo - heinäkuu 02, 2005, 06:59
Minua puolestani hieman hirvittää tuo, että Australia on lipsumassa lähemmäs yksipuoluejärjestelmää, mikä minusta on aina uhka demokratialle. Ihan luonnollisena pidän sitä, että vastapuoli siitä älähtää ja yrittää näyttää voimansa.

Olen myös tyytyväinen nähdessäni,  että ay-liikkeellä on edes jonkinlaista näkyvyyttä tässä yhteiskunnassa. En oikein usko tuohon klassiseen liberalistiseen näkemykseen, että vain  laiskat ja huonot työntekijät tarvitsevat järjestäytymistä eli etujensa puolustajaa, tai  että  edut ja oikeudenmukainen kohtelu, suoja mielivaltaa vastaan, tulisivat automaattisesti jos vain teet työsi nöyrästi ja hyvin. Ja jälleen tuo yhden osapuolen diktatuurin uhka. Ei ole reilua, jos työmarkkinoilla syntyy sellainen tilanne, että toisella puolella on vain yksittäinen työntekijä ja toisella työnantaja hallituksen tukemana. Työmarkkinapeli kun ei ole mitään hyvää tahtoa ja laupeutta, vaan siinä kaikki pyrkivät ajamaan omaa etuaan eli maksimoimaan hyötynsä. Reilunpaa ja demokraattisempaa on, että kentällä on kaksi suhteellisen tasavahvaa osapuolta, jotka joutuvat hakemaan kompromisseja, kuin se, että toinen osapuoli pystyy yksipuolisesti  sanelemaan ehdot. Sellainenhan ei ole edes vapaata kilpailua, ts. sitä, mikä liberalistisen ajattelun mukaankin tuo parhaan lopputuloksen.

t.
Juuri ammattiliitton liittynyt, joka toivoo, että ainakin ay-jäsenmaksut säilyvät edelleen verovähennyskelpoisina.


P.S. Huh, periaatteessa olen kyllä sitä mieltä, että räikeä politikointi ei oikein sovi tällaiselle foorumille, mutta olkoon tämä puheenvuoro nyt poikkeus ihan siitä syystä kun täällä saa yleensä lukea vain yhdenlaisia mielipiteitä näistä asioista.
Otsikko:
Kirjoitti: Jaaks - heinäkuu 02, 2005, 13:55
LainaaMinua puolestani hieman hirvittää tuo, että Australia on lipsumassa lähemmäs yksipuoluejärjestelmää, mikä minusta on aina uhka demokratialle.
Ihan luonnollisena pidän sitä, että vastapuoli siitä älähtää ja yrittää näyttää voimansa.

Kansahan sen äänestämällä valitsee :confuse

Tottakai vastapuoli älähtää - sehän on heidän velvollisuutensa oppositiona ja heidän tehtävänsä on pitää hallitseva puolue "rehellisenä".


LainaaTyömarkkinapeli kun ei ole mitään hyvää tahtoa ja laupeutta, vaan siinä kaikki pyrkivät ajamaan omaa etuaan eli maksimoimaan hyötynsä. Reilunpaa ja demokraattisempaa on, että kentällä on kaksi suhteellisen tasavahvaa osapuolta, jotka joutuvat hakemaan kompromisseja, kuin se, että toinen osapuoli pystyy yksipuolisesti sanelemaan ehdot.

Juuri tuotahan Howard yrittää saada aikaan, kun näiden nykyisten Industrial Relations lakien mukaan AY liikkeet ja työntekijät suurinpiirtein sanelevat mitä työnantaja saa ja voi tehdä omilla firmoillaan ja rahoillaan :?

Työnantajana oleminen ei todellakaan ole mitään hyväntekeväisyyttä ja kaikelle sijoitetulle pääomalle täytyy tulla riittävää palautusta tai muuten työt loppui siihen, oli sitten unionit tai ei.

Monen monta kertaa tekee mieli sanoa joillekin patalaiskoille, vinkuville ja kaikesta valittaville työntekijöille, että "työnteko on etu - ei oikeus" tulikohan nyt oikein suomeksi kun tarkoitan "privilege - not a right".

Eihän tämä nyt mitään räikeätä poliitikointia ole Timo, vaan ihan asiallista mielipiteiden vaihtoa, johon meillä kaikilla ainakin vielä tässä maassa on täysi oikeus :D
Otsikko:
Kirjoitti: Tony - heinäkuu 02, 2005, 16:46
Samaa mieltä Timon kanssa, että vastavoimia tarvitaan, jotta homma ei mene yksipuoliseksi komenteluksi. Välillä vaan tuntuu, ettei suhteelisuuden taju ole ihan kohdallaan, kuten tuoreessa ja juuri päättyneessä paperin työkiistassa täällä Suomessa, joka tuli maksamaan tälle maalle aikasten paljon ja moni pieni paperiteollisuuskunta makselee laskuja vielä pitkään. Eipä moni duunarikaan, saatika lähihoitaja, tuntenut suurempaa sympatiaa rahassa kylpeviä paperimiehiä kohtaan, jotka eivät olisi suostuneet joulunajan töihin kuten monilla muilla aloilla tehdään. Ja miksi ihmeessä paperitehtaan konttorin siivoojille pitäisi maksaa parempaa palkkaa kuin muualla siivoaville :? Kyllä vähän ihmetytti, kun radiosta kuuntelin paperimiehen haastattelua, joka itki rahojen loppumista ja perheen talouden vajoamista lähes kuilun partaalle:nuttu::nuttu: Voi, sanonko mitä, kyllä itseään saa syyttää, jos ei paperikoneen monitoriin  tuijottamisesta kertynyttä omaisuutta ole jäänyt yhtään sukanvarteen.

Mutta ei tuo Australian diktatuuriin luisuminenkaan kovin hyvältä näytä. Se että yksi taho saa toteuttaa kaiken tahtomansa, ei koskaan ole hyvä asia............varsinkaan tässä tapauksessa luonnolle ja sitä kautta myös kansalaisille

Sosiaalipummeja saa kuitenkin potkia persuksille:D

:)Tony
Otsikko:
Kirjoitti: Tony - heinäkuu 02, 2005, 21:56
Jaaks:D
Joko korkkasit uuden Lindemanssin (oletan), vai nukahditko jo ruudun ääreen?
Kiitos soitosta, ja terveisiä vielä Helenille ja tytöille

Mää tairan ny lähtee kalaan

:)Tony
Otsikko:
Kirjoitti: Merja - syyskuu 04, 2006, 20:59
Niin, vaalien aikaan kuuluu olla poliittisesti aktiivinen joten työpaikallakin on herätty. Sähköposti kuului:

>A driver is stuck in a traffic jam on the freeway. Nothing is moving.
>Suddenly a man knocks on the window. The driver rolls down his windowand
>asks, "What's going on?"
>"Terrorists have kidnapped John Howard, Peter Costello, and KimBeazley.
>They're asking for a $300 million ransom, otherwise they're going todouse
>them with petrol and set them on fire. We're going from car to car,taking
>up a collection."
>The driver asks, "How much is everyone giving, on average?"
>"About a litre."
>:hahhaa

Merja
Otsikko:
Kirjoitti: concept- - syyskuu 05, 2006, 13:38
Koko maa suuripiirtein suree Steve Irwinnin kuolemaa, epäilen että reaktio ei olisi samalla jos Johnny delais.
Otsikko:
Kirjoitti: Aikis - syyskuu 05, 2006, 16:38
Älä sano - noin puolet kansasta suris luultavasti kovastikin...Valitettavasti vain spekulaatiota. Siis tuo sinun spektaakkelisi.
Otsikko:
Kirjoitti: Jaaks - syyskuu 05, 2006, 18:58
LainaaOriginally posted by Aikis
... noin puolet kansasta suris luultavasti kovastikin.

Viime vaaleissa 2004 oli Australiassa n 15 miljoonaa äänioikeutettua ihmistä joista n 12 miljoonaa äänesti.
Voter turnout, voter ignorance 2004 (http://www.onlineopinion.com.au/view.asp?article=3822)

Luku on ehkä jonkin verran kasvanut siitä, mutta nykyään vain n45%  Australialaisista äänioikeutetuista kannattaa Howardia eli vain n.25-27% koko kansasta

Will the Liberals, with John Howard at the helm, win the next election? (http://www.theage.com.au/polls/national/form.html)

Tuskin siis ihan puolet tai edes lähelläkään, vaikka kuinka spekuloisi.  Toisaalta poliittisesti tukemisen ja kuolemasta johtumisen suremisen välillä on tietty ero.
En kuitenkaan usko, että PM'n kuoleminen olisi ihan samanlaisia uutisia, sillä onhan siinä nyt hurja ero jonkun poliitikon ja Henkilön kuten Steve Irwinin välillä :D

Et varmasti ehkä täysin ymmärrä Steve Irwinin "suuruutta" Australiassa ja koko maailmassa :?  ja eihän suomesta ole ketään vastaavaa maailmanlaajuista kuuluisuutta saavuttanutta koskaan tullutkaan.
Otsikko:
Kirjoitti: chilifinn - syyskuu 05, 2006, 19:55
LainaaAlkuperäinen postittaja Jaaks
LainaaEt varmasti ehkä täysin ymmärrä Steve Irwinin "suuruutta" Australiassa ja koko maailmassa :?  ja eihän suomesta ole ketään vastaavaa maailmanlaajuista kuuluisuutta saavuttanutta koskaan tullutkaan.

Tarkoitatko luonnonsuojelijakuuluisuutta vaiko kuuluisaa henkilöä ylipäänsä??
Eiköhän mm Mika Häkkinen formulakuskina, Martti Ahtisaari rauhanneuvottelijana, Karita Mattila ja Esa-Pekka Salonen musiikin alalla, Kaurismäki ohjaajana, Sibelius säveltäjänä jne jne ole melkoisia kansainvälisiä kuuluisuuksia.
Kuka mitäkin kuuluisuuden lajia sitten arvostaakin, niin minusta näinkin pienestä maasta kuin Suomi on noussut hämmästyttävä määrä maailmanlaajuisesti tunnettuja ja arvostettuja henkilöitä.

Steve Irwin on varmasti ollut ainutlaatuinen persoona ja saanut paljon hyvää aikaan. Silti australialaisistakin merkkihenkilöistä voisi laatia melkoisen listan, ja kuvittelisin ettei Irwin sillä listalla maailmanlaajuisesti tunnetuin australialainen olisi.

Olen aikikisen kanssa samaa mieltä, että Steve Irwinin traaginen menehtyminen noteerattiin suomalaisessa mediassa aika näyttävästi. Ei tapausta nyt ihan  iltauutisten otsakkeena odottanutkaan näkevänsä...
Otsikko:
Kirjoitti: Aikis - syyskuu 05, 2006, 20:12
Juu, samaa mielta kanssasi Jaaks, minunkaan mielestani asian puheeksi ottanut (oliko Concept vai kuka) ei oikein ymmarra krokotiilimiehen suuruutta.

Mita tulee Howardin suruspekulaatioihin, kukapas tässä äänestäjistä on puhunut.

Ja kuka on mennyt muuttamaan virallista nimimerkkiäni???Haloo ylläpito!!! TEkisin vaihdokset mieluusti itse sitten kun haluan, niin hyvän nimmarin Raiwo vaari kuin mulle keksikin...
Otsikko:
Kirjoitti: Leokatti - syyskuu 05, 2006, 21:31
LainaaAlkuperäinen postittaja chilifinn
Eiköhän mm Mika Häkkinen formulakuskina, Martti Ahtisaari rauhanneuvottelijana, Karita Mattila ja Esa-Pekka Salonen musiikin alalla, Kaurismäki ohjaajana, Sibelius säveltäjänä jne jne ole melkoisia kansainvälisiä kuuluisuuksia.

Kysyinpä siipaltani pikagallupin ja hän tunnisti noista kaksi ensimmäistä ja viimeisen ja niistäkin Ahtisaaren ja Sibeliuksen ainoastaan siksi, että asui Suomessa 3,5 vuotta. Karita Mattilaa hän epäili presidentiksi, Esa-Pekka Salosta jääkiekkoilijaksi ja Kaurismäestä sanoi vain, että on "some hill" :hahhaa.
Otsikko:
Kirjoitti: Jaaks - syyskuu 05, 2006, 21:49
LainaaTarkoitatko luonnonsuojelijakuuluisuutta vaiko kuuluisaa henkilöä ylipäänsä??

Eiköhän mm Mika Häkkinen formulakuskina, Martti Ahtisaari rauhanneuvottelijana, Karita Mattila ja Esa-Pekka Salonen musiikin alalla, Kaurismäki ohjaajana, Sibelius säveltäjänä jne jne ole melkoisia kansainvälisiä kuuluisuuksia.

Chilifinn,

Ei sinun tarvitse minulle kertoa "kuuluisista" suomalaisista, mutta esitäppä joku noista nimistä USA'ssa, Englannissa, Australiassa, Kiinassa, Japanissa tai ihan missä vaan maailmassa ja esitä sitten Steve Irwin, niin mikähän on tulos nimen tunnettavuudessa :?

Kuinka moni suomalainen yli 4 vuotias lapsi tietää Sibeliuksen tai Häkkisen tai Karita Mattilan ?  Jokainen Aussi lapsi siinä iässä tunsi Steve Irwinin ja varmasti moni muu lapsi ympäri maailman myöskin.
Nyt ei ole kyseessä mikään kulttuurin tai urheilun sankari vaan ihminen joka on tehnyt valtavan, ihailtavan ja vertaa olevan elämäntyön luonnon tuomisesta kaikkiin maailman ja varmaan jopa suomalaisiin olohuoneisiin.  Hänen tv- ohjelmiensa katsoja luvut yltävät satoihin miljooniin, joten ei varmaan ole mikään uhka suomalaisille vastaaville kuuluisuuksille :D
Otsikko:
Kirjoitti: chilifinn - syyskuu 05, 2006, 22:15
Epäilemättä kansallissankarista on kyse. En nähtävästi ole perillä siitä että tämä nimi olisi näin tunnettu maailmalla.
Mitä suomalaisiin 4-vuotiaisiin tulee niin he ja isommatkin immeiset taitavat tuntea paremmin nimeltä tosi-tv-"tähtiä" kuin ketään merkittäviä henkilöitä yhtään miltään saralta...
Tai no toivottavasti pienimmät katsovat yhä pikkukakkosta ja muuta vastaavaa eivätkä nykyistä vallalla olevaa tv-roskaa!
Otsikko:
Kirjoitti: jounij - syyskuu 05, 2006, 22:27
Haluaisin huomauttaa, että häilyväistä ja katoavaista se kuuluisuuskin on... Vaikkapa 1930-luvulla kysyttäessä Sibeliuksen nimen olisi tunnistanut hyvin suuri osa yhdysvaltalaisia. Kenties jopa useampi kuin jos samaan aikaan olisi kysytty jonkun silloin kuuluisan australialaisen nimeä!

Nyt kun itse kuulen vaikkapa jossakin radion tietokilpailussa kysyttävän jonkun itselleni päivänselvän kysymyksen jostakin 1980-luvun kansainvälisestä tai vaikkapa vain australialaisesta kuuluisuudesta, niin näillä ohjelmaan soittaneilla tietokilpailuun osallistuneilla ei tavallisesti ole pienintäkään hajua, kenestä mahtaa olla kyse. Pitäisiköhän minun hiljalleen siirtyä kuuntelemaan jotain yli 25-vuotiaille suunnattua radioasemaa?


Miettimään jää
Otsikko:
Kirjoitti: Jaaks - syyskuu 05, 2006, 22:33
LainaaHaluaisin huomauttaa, että häilyväistä ja katoavaista se kuuluisuuskin on...


Kuten kauneuskin :pepsodent

Myöskin kyynisesti, mutta kunniallista suruaikaa kunnioittaen.
Otsikko:
Kirjoitti: Merja - syyskuu 06, 2006, 06:45
LainaaAlkuperäinen postittaja aikaihminen
Juu, samaa mielta kanssasi Jaaks, minunkaan mielestani asian puheeksi ottanut (oliko Concept vai kuka) ei oikein ymmarra krokotiilimiehen suuruutta.

Täytyy sanoa että en minäkään ymmärrä (tai siis ymmärtänyt). Suomessa en ollut ikinä kuullutkaan hänestä. Täälläkin tajusin sen vasta kun olimme jo käyneet Zoossa ja ihmiset ottivat hänen persoonansa välittömästi puheeksi. Nyt se on käynyt selvääkin selvemmäksi...

Merja
Otsikko:
Kirjoitti: MH - syyskuu 06, 2006, 07:30
LainaaAlkuperäinen postittaja Merja
 Suomessa en ollut ikinä kuullutkaan hänestä.

Merja


Onhan noita sarjoja näytetty suomen teeveessäkin, itse katselen niitä jatkuvasti discoveryltä.
Otsikko: ...
Kirjoitti: hanskie - syyskuu 06, 2006, 08:21
Tana aamuna Daily Telegraph lehdessa esiintyy Steve Irving yhteensa yhdeksalla (9) kokosivulla . (  yht.71 sivua)

Sisaltaen etusivu, keskiaukeama ja "pilapiirroksessa".   :confuse

Lisaksi kaksi TV asemaa 9 ja 7 lahettavat tunnin mittaisen Tripute to Steve Irwing. Seiska lahetti jo eilen illalla.

Joten melko kuulaisa mies ainakin aussinakokulmasta katsottuna.

http://www.news.com.au/dailytelegraph