Oi mahtavat aussitietajat,
tarvisin infoa NSW-auton myymisesta Darwinissa. Kuulemma hirvea paperihassakka, mutta voisiko auton myyda niin etta kilvet jaisi.
Semmonen ajatus meikalla oli etta saisi rahat autosta Darwinissa, kirjoittaisi rekisteriotteen valmiiksi ilman paivaysta ja lahettaisi uuden omistajan kohti auringonlaskua. Voisi sitten kun NSW:hen laittaa paivays lappuun ja kiikuttaa se toimistoon. voila.
Ainoo tietty et auto olisi viela meikan nimissa ja jos kaveri sit paattaa ryostaa pankin niin meika olisi jo kaukana Suomessa ja voisin sanoa et se autokin oli ryostetty.hjeh.:pyhimys
Mitas tuumaisitte?
Hegu
Hegu :D
Senkun myyt vaan auton siellä Darwinissa, mutta tee kaikki laillisesti:
http://www.ipe.nt.gov.au/whatwedo/mvr/registration/selling.html
Sinun täytyy tehdä se rekisteröinnin siirto siinä osavaltiossa, missä auto on rekisteröity eli NSW.
Ja sitten Interstate rekisteröinnin siirto (lähinnä ostajalle tiedoksi, jos aikoo jäädä sinne NT tai jos haluat itse vaihtaa rekisterin ennen myyntiä ):
http://www.ipe.nt.gov.au/whatwedo/mvr/registration/interstate.html
Älä kirjoita mitään papereita ilman päivämäärää tai allekirjoitusta - ethän tiedä koska haluat tulla tänne takaisin :D
Yeah!
Thx. Ma opiskelen noi nettilinkit ni eikohan taa suttaannu jotenkin. Juu kyl ajattelin viela takasin tulla, hjeh.
Hegu
Argh. Mul jai noista linkeista viel vahan epaselvaksi et kun sen NSW auton myy NT:ssa niin onko se pakko rekisteroida myos sinne? Ois kyl nii paljo helpompi mainostaa tota autoo nii et 'helppo myyda NSW'..ehh
Hegu
Hegu,
Jos myyt sen NSW rekisterissa olevana, niin ainoastaan ilmoitus NSW'n rekisterointi instanssiin auton myynnista ja silla selva.
Ei mitaan tarvetta ilmoitella mitaan sinne NT, jos et vaihda rekisteria sinne.
Yeah. Mainiota. Helpotti jo paljon. Nyt vain pitais loytaa uusi omistaja kolhiintuneelle autolle.hah.huh.argh...:nuttu: Mutta kiitos taas infosta!!
Hegu