Hellou!Olisi tarkoitus tulla helmikuun alkupuolella Sydneyn kautta maahan.Olen hankkinut w&h:n ja lentolippua varailemassa.Tarvitseeko australiaan päin tullessa varata meno-paluu etukäteen vai pääseekö pelkällä menolipulla maahan?Olin varaamassa pelkkää menolippua mutta lentoja välittävästä firmasta käskettiin varmistaa tämä asia että perillä ei satu ikävää yllätystä.Kuinka siis asian laita on?Iso kiitos jos joku pystyy neuvomaan!
Vinnie,
Et välttämättä tarvitse paluulippua mutta voit "ehkä" joutua esittämään maahantullessa että sinulla on riittävästi säästöjä jotta pystyt ostamaan paluulipun. Ne voi pyytää näyttämään pankkikirjaa tai vastaavaa varojen todistamiseksi. En tosin ole kuullut että kukaan olisi joutunut tätä tekemään.
Tästähän on tosiaan ollut puhetta jo aiemmin jossain toisessa viestiketjussakin, mutta ei silloinkaan ilmottautunut kukaan jolla olisi ollut ongelmia maahan pääsyn suhteen pelkkä menolippu taskussa.
Haluaisin kuitenkin suositella ottamaan sen meno-paluun jo sieltä Suomen päästä, koska sen paluulipun joutuu kuitenkin jossain vaiheessa ostamaan, ja yleensä menopaluulippu tulee edullisemmaksi kuin kaksi yksittäistä lippua. Sen lisäksi paluulippu on hyvä turva olla olemassa, jos vaikka töitä ei löydykään, ja säästöt pääsee loppumaan... Muutaman kympin lisämaksullahan (tai joskus se kuuluu pakettiin) siitä lipusta saa sellaisen että lentopäivämäärää voi halutessaan muuttaa myöhemmin.
Mutta toki jos taloudellinen tilanne on tarpeeksi turvattu, niin miksei pelkällä menolipullakin matkaan lähtisi! Pääasia että lähtee!! :D
Itsellani oli lippu vain yhteen suuntaan kun tulin tanne (ei tosiaankaan kovin taloudellinen vaihtoehto kuten Riinakin totesi :sorry ) ja ainakaan silloin Sydneyn kentalla kukaan ei kysellyt siita mitaan.
Joten pitaisi onnistua...
Itsella on meno-paluu, mutta ei kylla kukaan tosiaan kysellyt nayttaan todistusta paluulennosta, eika varallisuudesta.
Uudessa Seelannissa kaydessa, ne on kylla molemmilla kerroilla pyytaneet todistamaan, etta on myos paluulippu (takas australiaan)
Viimeksi ne kavi lapi kaikki mun tavarat, koko rinkan ja kasimatkatavarat ja tyhjensivat tupakka-askinkin ja tarkistivat, ettei siella ollut mitaan ylimaaraista!!:o
En kylla omasta mielesta ole niiiin epailyttavan nakonen :roue
Sitten taas Australian puolella eivat meinanneet paastaa maahan, epailivat mun passin aitoutta, kun se on melko kulunut ja lahemmas 9v vanha.
No taalla site kuitenkin taas ollaan:cool:
Kiitän kaikkia tiedoista/kokemuksista!Nyt vaan lippuja varaamaan ja helmikuussa sinne.