HEIPS!!
OLEN TULOSSA AUSTRALIAAN TÖIHIN KAVERINI KANSSA JOSKUS LOKAKUUSSA JA KYSYISIN SUOMISEURASTA?
MITEN LIITYN SUOMISEURAAN?
VOINKO TILATA SUOMENKIELISTÄ LEHTEÄ?
TYÖNANTAJANI KERTOI ETTÄ SUOMISEURA JÄRJESTÄÄ LENTOJA SUOMEEN KERRAN VUODESSA?
nipa76 :D
Liittymällä Suomi-Seuran jäseneksi saat Suomen Silta-lehden kuusi numeroa vuodessa. Kannattaa siis liittyä!
http://www.suomi-seura.fi/index.php?request=6&language=F1
Hei!
Suomi-seura ry:llä on oma veppisivustonsa osoitteessa
http://www.suomi-seura.fi/
Sieltä, klikkaamalla otsikkoa "Jäsenasiat" löydät ohjeita liittymiselle ja muutakin kaipaamaasi tietoa. Suomi-Seura ry:n jäsenlehti Suomen silta tulee automaattisesti kaikille jäsenille neljä kertaa vuodessa, eli sitä ei siis tarvitse (eikä voi) erikseen tilata. Suomi-seuran matkatoimisto järjestää käsittääkseni ykstityishenkilöille matkoja milloin ja mihin vain, mutta aina toisinaan myös ryhmämatkoja eri kohteisiin, mm. Suomesta Australiaan.
Jouni :D
Tarkistus lehtihyllyyn- Suomen Silta-lehti ilmestyy kuusi kertaa vuodessa.
Okei, myönnetään. Kappas vain, vastasimme minuutilleen samaan aikaan!
Suomalaisten Australian ystävien kannattaa muuten harkita myös liittymistä kotipaikkakuntaansa lähimpänä olevaan Suomi-Australia -yhdistykseen. Lisätietoja Suomi-Australia -yhdistysten Liitto ry:n sivuilta:
http://www.pp.song.fi/~ozleague/liitto/
(Jouko, tämä varmaan kannattaisi lisätä myös Dundernewsin kontaktitietosievulle!)
Tiedottaa
nipa76 :D
Tuli vielä mieleen tällainen seikka, että jäseneksi liittymistä sinun kannattaisi kenties sittenkin odottaa ensi vuoden puolelle jäsenyyden aina ollessa kalenterivuosittainen, ja tätä vuotta ei enää niin kovin paljon jäljellä.J äseneksi voit liittyä myös täällä Australiassa ottamalla yhteyttä jäsensihteereihin, ja heidän yhteystietonsahan löytyvät tuolta Suomi-Seuran sivuilta.
Mutta samaa mieltä Jounin kanssa, kannattaa liittyä myös täällä Australiassa paikalliseen Suomi-Seuraan.
Molempien Suomi-Seurojen jäsen
Mette
Mette, niin minäkin olen sekä Suomi-seura ry:n että Canberra Finnish Society Inc:n jäsen. Ja Australiassa toimivat Suomi-seurat toki hyväksyvät jäsenikseen myös Australiassa tilapäisesti vierailevat. Ylläoleva viestini oli tosin kehitys liittyä Suomessa paikalliseen Suomi-Australia -yhdistykseen, joita on melko monia eri puolilla Suomea. Jäsenetuna saa mm. liiton julkaiseman Bumerangi-lehden, jossa on paljon asiaa Australiasta.
Selventää oikea järjestöjyrä ;)