Australian Viestitaulu

Viestitaulu => Elämää Australiassa => Viisumit - muuttaminen => Aiheen aloitti: smlvsjck - heinäkuu 12, 2004, 22:47

Otsikko: Skilled-viisumista
Kirjoitti: smlvsjck - heinäkuu 12, 2004, 22:47
Olin taasen tuolla immigration-sivulla,
ja löysinkin sieltä paljon hyödyllistä tietoa!
Joten ensinnäkin kiitos kun sain täältä tietää tuon ihanan ja kattavan sivuston linkin! :god:
Mutta pakko varmistaa täältä, että olin oikein ymmärtänyt yhden asian... nimittäin skilled-viisumista, että kun sen saa, niin onko se sellainen viisumi, joka oikeuttaa siis lopulliseen Australiaan jäämiseen, vai miten pitkäksi aikaa se on jos ei noin? :?

kiitti taas! :)
Otsikko:
Kirjoitti: -ile- - heinäkuu 13, 2004, 04:16
Siis jos haet Permanent resident -statusta skilled personina, niin se tarkoittaa tosiaan permanent eli pysyvä eli suomeksi oleskelulupa.
Otsikko: viilataan viilataan
Kirjoitti: headwind - heinäkuu 13, 2004, 16:57
Erotetaanpa jyvät akanoista

resident visa = oleskeluun oikeuttava viisumi, kansankielellä "oleskelulupa"

temporary resident visa = temporary residency = tilapäinen "oleskelulupa"

permanent resident visa = permanent residency = pysyvä "oleskelulupa"

"Skilled independent-viisumi" on niinikään kansankieltä ja on suomalaisen hakijan kyseessä ollen tarkemmin ottaen: permanent resident visa granted in the Offshore general skilled category, subclass 136 skilled independent .

Skilled migration aliluokkia (subclass) on independent-kategorian lisäksi kolme muutakin.


HW