Menu Content/Inhalt
Home arrow Uutiset arrow UUTISET arrow Autoilijat piittaamattomia suojateistä
Autoilijat piittaamattomia suojateistä PDF Tulosta
18.08.2007
Autoilijoiden suojateiden kunnioittamisen puutteisiin kiinnitetään huomiota sekä Suomessa että Australiassa. Suomessa tehdyssä tutkimuksessa monet autoilijat jopa kiihdyttävät suojatien lähestyessä, vaikka näkevät jalankulkijan lähestyvän suojatietä. Australian Brisbanessa sen sijaan harkitaan keskusta-alueella nopeusrajoitusten laskemista 40 kilometriin tunnissa jatkuvien vakavien jalankulkijaonnettomuuksien vuoksi.

Brisbanessa City Council Civil Cabinet on elokuun alussa alkanut pohtia nopeusrajoitusten pudottamista alle 50 kilometriin tunnissa keskusta-alueella jatkuvien jalankulkijaonnettomuuksien vuoksi. Tilastojen mukaan yli 300 jalankulkijaa on joutunut autojen yliajamaksi Brisbanessa vuoden 2001 alusta vuoden 2006 kesäkuuhun. Suuri osa onnettomuuksista on tapahtunut Cityssä ja Fortitude Valleyssä. Viimeinen sysäys aloitteelle oli viimekuinen 15-vuotiaan tytön kuolemaan johtanut törmäys Elizabeth Streetillä Brisbanen keskustassa.

Tutkimuksen mukaan 70 % Brisbanen keskusta-alueella tapahtuvista jalankulkijaonnettomuuksista tapahtuu suojatiellä tai sen läheisyydessä. Syy keskustan onnettomuusherkkyyteen ei ole yksin autoilijoissa, sillä jalankulkijat lisäävät onnettomuusriskiä oikaisemalla suojatielle tai kävelemällä punaisia päin. Suunnitteilla onkin pelastuslaitoksen valistuskampanja, jossa jalankulkijoita kehotetaan laittamaan oma turvallisuus etusijalle.

Australian lain mukaan jalankulkijalle on annettava esteetön kulku, jos hän on jo astunut suojatielle.

Suomen poliisi valvoi alkuviikolla liikennekäyttäytymistä 18 turkulaisen alakoulun läheisyydessä ja totesi autoilijoiden liikennekäyttäytymisessä vakavia puutteita. Poliisi huomasi yllättäen, että suuri osa autoilijoista jopa kiihdyttää nopeuttaan, vaikka jalankulkija lähestyy suojatietä. Poliisi jakeli suuren määrän sakkoja ja huomautuksia.

Poliisi suoritti operaation yhdessä vanhempainyhdisyksen kanssa. Vanhemmat halusivat kiinnittää huomiota koululaisten liikenneturvallisuuteen, ja olivat mukana avustamassa mm. liikenteen ohjauksessa.

Suomen lain mukaan autoilijan tulee lähestyä suojatietä sellaisella vauhdilla, että auton voi tarvittaessa pysäyttää ennen suojatietä. Jalankulkijalle on annettava esteetön kulku, jos tämä on suojatiellä tai astumassa sille.

Vuosia Norjassa asunut Leena Maria Heikkola tuntee Australian ja Suomen suojateiden turvattomuuden. Oslossa annetaan 2000 Norjan kruunun (n. 200 EUR, 300 AUD) sakko, mikäli autoilija ei pysähdy suojatien eteen jalankulkijan lähestyessä suojatietä. Laki on tehnyt Norjasta erityisen turvallisen jalankulkijoille ja autoilijoista kuuliaisia kunnioittamaan suojateitä. Heikkolan mukaan Brisbanen keskustassa jalankulkijat ovat täysin oman valppautensa nojassa verrattuna Osloon, lukeehan jalankulkijavalojen opasteessakin vihreiden valojen kohdalla ”Start to cross with care”.

Hannu Aaltonen / Dundernews

 

 
< Edellinen   Seuraava >