Irlantilaisyhtiö Karelian Diamond Resources on löytänyt 67 timanttia Kuhmon Seitaperältä. Geologian tutkimuskeskuksen tutkimuslaboratorion päällikön Jukka Marmon mukaan tulos on Suomen oloissa todella merkittävä. Timantit löytyivät 100 kilon painoisesta maanäytteestä. Timanteista 61 on mikrotimantteja, joiden halkaisija on alle puoli millimetriä, ja kuusi timanteista on yli puolen millimetrin kokoisia makrotimantteja..
Lontoon pörssissä listattu Karelian Diamond Resources suunnittelee laajentavansa toimintaansa Seitaperällä. Jatkotutkimuksiin voi vierähtää jopa kymmenen vuotta. Seitaperän aluetta on tutkittu ensimmäisen kerran 1990-luvun puolivälissä. Uusien löytöjen perusteella esiintymä on huomattavasti parempi kuin sen oletettiin löydön aikaan olevan. Suomen timanttiesiintymien tutkiminen on keskittynyt maan itäosiin.
Timanttien syntyminen on mahdollista vain siellä, missä kallioperä on riittävän vanhaa eli noin 250 miljardia vuotta. Lisäksi kallioperän kiinteän osan, litosfäärin, on oltava vähintään 140-150 kilometriä paksu. Karelian Diamond Resources on perustettu etsimään timantteja Suomesta. Yrityksellä on esiintymä Kuhmon lisäksi myös Joensuun alueella.







